Anasayfa » HABERLER » Zuzu Toys: “Tek çare ihracat!”

Zuzu Toys: “Tek çare ihracat!”

Safa Yılmaz: “Müthiş bir fuar için fuarı tek firma yapmalı ve fuar senede bir kere olmalı”

Zuzu Toys firma yetkilisi Sefa Yılmaz, 11. Kids Turkey 2018 fuarında faaliyetleri ve fuar hakkında bilgi verdi.

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Fuardan beklentileriniz ne oranda gerçekleşti?

Kids Turkey fuarına her sene katılıyoruz. Fuardan daha çok beklenti ile geldik, beklentilerimiz gerçekleşmedi. Geçen seneye göre fuarda yine bir düşüş var. Sektörümüzde pek çok fuar yapılması ve bölünmesi buna en büyük neden. Bunun haricinde bu fuarı düzenleyen firmanın fuara daha fazla yurtdışı müşterileri getirmesi gerekiyor. Biz de çok fazla olmasa da yurtdışından ziyaretçiler geldi, siparişlerimiz oldu ama yetersiz.

Yenilikler anlamında Zuzu Oyuncak neler yapıyor?

Zuzu Oyuncak olarak şu süreçte doğru adımlar atmaya çalışıyoruz. 0-3 yaş grubu alanına daha ağırlıklı olarak ürünler yapıyoruz. Okullara da yeni ürünler sunmaya devam ediyoruz.  Çıngırak grubunda da yeni ürünlerimiz var. Çok yakında yeni bir ürünümüz çıkacak, sürpriz olsun. Bu ürünümüz de çıktığında Ocak ayında hem Hong Kong hem de Almanya fuarına katılacağız. Bu fuarlarda bu ürünlerimizi sergileyeceğiz. Güzel sonuçlar almayı umut ediyoruz.

2018 yılınız firmanız açısından nasıl geçiyor?

2017 yılına göre 2018 yılı güzel geçiyordu fakat döviz kurlarındaki artıştan dolayı ülkemiz etkilendi ama biz çok fazla etkilendik diyemem çünkü hammadde ve kutu yükseldiği için fiyatları biz de yükselttik, bu durumda en çok son tüketiciye zarar gördü. Ayrıca ithalat da çok etkilendi. Çünkü döviz borcu ve gelen ürünlerin fiyat artışı ithalatçıya zarar verdi. Böyle bir durum belki bizim gibi üreticilere yaradı ama sonuçta ürün fiyatı yükseliyor ve satış adedi azalıyor. O yüzden tek çare ihracat.

Bu fuarın daha iyi geçmesi için önerileriniz nelerdir?

Bu fuarın iyi geçmesi için bu fuarı tek bir firma yapmalı ve bu fuara sektördeki ilgili bütün firmalar katılmalı. Ayrıca senede 1 kez fuar düzenlenmeli. Yani bu organizasyonun tek elden yapılması lazım, başka çözümünü düşünemiyorum. Böyle büyük bir fuar olunca, Türkiye’ye yurtdışından çok sayıda ciddi alıcılar gelebilir. Mesela Almanya Nurnberg fuarına gidiyoruz. Almanya fuarında kaç bin tane ziyaretçi geliyor, kaç bin stant yer alıyor. Demek yanı başımızda böyle oluyorsa, bizim ülkemizde neden olmasın. Talep çok olursa, fuara gelen müşteri de çok olacak.

Ama bu fuara alıcı firma bakıyor ki 100 tane katılımcı var, o 100 katılımcının 20 tanesi benim işime yarar, onun için de gitmeme gerek yok diye düşünüyor. Yani bu fuarın katılımcı sayısını artırmak için ve güzel bir fuar için organizasyon tek elden ve senede bir kere olması gerekiyor diye düşünüyorum.

#ZuzuToys #SefaYılmaz #KidsTurkey #YerliÜretim #ihracat