Anasayfa » RÖPORTAJ » Zuzu Toys: Antalya’da senede 1 kez fuar yapılmalı

Zuzu Toys: Antalya’da senede 1 kez fuar yapılmalı

Zuzu Toys firma sahibi Cengiz Yılmaz ile Antalya fuar organizasyonları hakkında görüştük

Fuarınız nasıl geçiyor?

Öncelikle Toyuncak dergisi olarak, Antalya fuarları ile ilgili izlenimleri sektöre en güzel siz sunuyorsunuz, sektörü aydınlatıyorsunuz, sizi tebrik ediyorum.

Antalya fuarlarımız canlı ve renkli oyuncak fuarları. Öncelikle içimiz canlanıyor. Burada bulunmaktan oyuncak üretmekten, ithal etmekten ve satmaktan mutluyuz. İşlerimiz iyi ve bereketli. Bazı fuarlar gün gelir hareketli olur, gün gelir zayıf olur. Fuarın durumu zaman dilimine göre ve ürün çeşitliliğine göre değişir. Bizim burada da güzel ve bereketli işlerimiz oldu. Sektörde ithalat yapan arkadaşlarımızın bazı sıkıntıları vardı, onlar işlerini çözmeye çalışıyorlar. Yerli oyuncakçılarımız bu dönemde biraz daha mutlular. Çünkü yeni modeller yapıyorlar, fiyat aralıkları biraz daha birbirini yakalar ölçüye geldi. Oyuncak fiyatlarımız Çin fiyatları ile aynı. Sektörümüzde büyük ithalatçılar var, onlar da ülkemize güzel oyuncaklar getirerek ufkumuzu açıyorlar. Perakendecisi, toptancısı ve ithalatçısı ile hep beraber Antalya’da bir fuar gerçekleştiriyoruz.

İstanbul Oyuncak Fuarına daha çok yabancı ziyaretçi gelmeli

Antalya fuarları İstanbul fuarı gibi değil. İstanbul’daki fuarlarda insanlar fuarı günübirlik ziyaret edip, gidiyorlar ama Antalya fuarında bir kaç gün daha burada durabiliyorlar. Bu fuar hem tatil ve hem de ticaret gibi oluyor. Bunun aksayan tarafları da olabiliyor, görmek istediğimiz bazı müşterilerimizi burada göremiyoruz.

Öte yandan, İstanbul Fuarı’nda aradığım özelliklerden bir tanesi fuarın uluslararası boyuta geçmesi. Daha çok yabancı ziyaretçinin fuarı ziyaret etmesi için extra gayret gerekiyor. Yani bunu düzenleyen arkadaşlardan bu konuda çalışma istirham ediyorum. Yerli firmalarımız Almanya Nurnberg fuarına katılıyor. Fuara katılıp çok iyi insanlarla temas ediyoruz ama yurtdışı bizim fuarlara gelen müşteri sayısı az, onu bakanlık tespit ediyor. Devlet bizi bu kadar desteklerken, bizim müşterilerimizi bize neden getirmiyor musunuz diye sormak istiyorum. Devlet yerli oyuncak üreticilerinin her türlü arkasında ve elinden tutmuş durumda iken sen benim yurtdışı müşterimi neden getirmiyorsun.

Renkli, şıkır şıkır ve canlı Antalya fuarları yine olsun, devam etsin, hem de tatilimizi yapalım. Ama bu etkinlik senede bir kere tatil döneminin sonuna doğru yani Ekim ayında yapılırsa daha iyi olur kanaatindeyim. Çünkü sektörde birlik beraberlik her zaman için önemlidir. Bunun için senede 1 kere Antalya fuarı, 1 tane de İstanbul fuarı yapılmasını öneriyorum.

İki fuarın yapılması konusunda düşünceniz nedir?

Geçen hafta Toy Bir fuarı vardı. Fuar katılımcı arkadaşları ile müşterileri biraz daha farklı insanlar. Ben oyuncağın pazarda satılmasına karşıyım. Pazarcılar da oyuncak içinde belli bir yüzdeye sahip. Belki bizim müşterilerimiz içerisinde de pazarcılar var ama benim oyuncağın pazarda satılmasına rızam yok. Oyuncak pazarda değil;  eczanede satılacak duruma gelmeli. Tüm oyuncak sektörü temsilcileri bunu böyle düşünmeli. Oyuncak bir ihtiyaçtır, bir çöp değildir. Bir ithalatçı ülkemize oyuncak getirirken aradaki 10 kuruş farkı değil de, o oyuncağın çocuğa vereceği katkıyı düşünmelidir. Çok oyuncak iyi bir şey değil, etkin az oyuncak, çok oyuncaktan daha iyidir. Biz etkin oyuncak ama az yapalım yerinde yapalım ve güzel bir sektör oluşturalım. Çünkü oyuncak dünyada bir dev sektör ama Türkiye’de sektör olması için zorlanıyoruz.

Firmaların bu fuara katılmasını tavsiye eder misiniz?

Elbette katılmalarını tavsiye ederim. Çünkü her fuar ve her sergi insanlarla bir temastır. İş yapması yönünden ise “buna gelirsen, kesin iş yaparsın” diye hiçbir şeyin vaadi yoktur. En işlek bir yere mağaza açarsın, iş yapamayabilirsin. Aynı şekilde hareketli fuara katılan kişiler de başarılı olmayabilir. Dolayısıyla iş yapma yönünden değil ama insanlarla temas yönünden her yere katılmak lazım. Herkesle tanışmak ve konuşmak birbirimize muhabbetimizi artırır.

#röportaj, #zuzu, #toys, #fuar