Anasayfa » HABERLER » Zor olanı başarmanın verdiği gurur duygusunun peşinden koştuk

Zor olanı başarmanın verdiği gurur duygusunun peşinden koştuk

2C Oyuncak Cem Tiryaki ve Can Şar: “Yeni heyecan aramaya başladık, ruhumuzda var olan olgu ile, yapılmayanı yapmak, üretilmeyeni üretmek için çaba sarf etmenin yanında zor olanı başarmanın verdiği gurur duygusunun peşinden koştuk. Bir de baktık bir gün elimizde Squishy numuneleri ve yerli üretimi yok ama üretilebilecek bir ürün.”

Cem Tiryaki ve Can Şar’ın, 30 yıla yaklaşan Tekstil Üretim, Yönetim ve Satış (Yurtiçi –Yurtdışı) tecrübelerini birleştirerek 2019 yılı sonunda, yenilikçi fikirler ve düşünce yetisi ile tekstilden sahip ve alışkın oldukları milli üretim sevdası ışığında 2C Oyuncak İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti. firması kuruldu.

Milli üretim vizyonu ile yola çıkarak yerli üretimi olmayan ancak üretilebilecek olan Squishy (Yumuşak) oyuncak üretimini, uzun Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları sonucunda %100 yerli üretim ve tüm güvenlik testlerinden (EN 71-1, EN71-2, EN71-3, EN71-7, EN71-9, EN71-10, EN71-11) başarılı bir şekilde geçmiş, %100 Güvenli Ürün olarak gerçekleştirdi.

2C Oyuncak firma ortakları Cem Tiryaki ve Can Şar bilgi verdi:

Türkiye’de daha önce hiç üretilmemiş olan Squishy oyuncaklarını üretmek nereden aklınıza geldi ve üretim sürecinde ne gibi zorluklar yaşadınız?

“30 yılı aşkın bir süre tekstil sektöründe de hep farklı olduk, kimsenin yapmadığını yaptık, üretilmeyeni ürettik, her zaman sektöre çeşitlilik kazandırmaya çalıştık ve çoğu zaman da başarılı olduk. 30 yıl aynı sektörde faaliyet gösterince metal yorgunluğu diye tabir edilen yorgunluk ve yavaşlama bizim de başımıza geldi. Yeni heyecan aramaya başladık, ruhumuzda var olan olgu ile, yapılmayanı yapmak, üretilmeyeni üretmek için çaba sarf etmenin yanında zor olanı başarmanın verdiği gurur duygusunun peşinden koştuk. Bir de baktık bir gün elimizde Squishy numuneleri ve yerli üretimi yok ama üretilebilecek bir ürün.

Türkiye’de daha önce hiç üretilmemiş bir ürünün ne ustası, ne reçetesi, ne ham maddesi hiçbir bileşeni yok iken biz yola koyulduk ve aşama aşama zorlukların ve gerekliliklerin tamamını neticelendirip uzun ve hayli zorlu zamanların ardından Güvenli Oyuncak (EN 71 standartlarında) statüsünde Squishy oyuncak üretim tesisimizi kurduk. Şu anda Türkiye’nin en büyük oyuncak zincir mağazalarında ve toptan ticaret yapan değerli firmalarımızda ürünlerimizin satışı başarılı bir şekilde devam etmekte ve çok güzel geri bildirimler almaktayız.”

Tekstil sektörü mü yoksa oyuncak sektörü mü size daha fazla heyecan veriyor?

“Kesinlikle oyuncak sektörü. Tekstil sektörü çok daha büyük fakat ülkemiz için tekstil de keşfedilecek çok fazla bir şey olmadığını düşünüyoruz ama oyuncak sektörü öyle değil çok büyük bir potansiyel olduğunu düşünüyoruz.”

2C Oyuncak hedefleri nelerdir?

“Daha çok yeni bir firmayız, kurulalı 3 sene bile olmadı ama bu kısa zamanda çok önemli işler başardığımıza inanıyoruz, öncelikle model ve ürün gamını genişleteceğiz ve bunların tamamının güvenlik sertifikalarını alacağız çünkü bizim Çin deki üreticilere karşı en büyük avantajımız güvenlik sertifikalarımız. Çin deki hiçbir üreticinin bu sertifikaları yok ya da var olanın fiyat olarak bizimle rekabet etmesi mümkün değil, bu konuda çok iddialıyız.

Squishy çeşitlerimizi ve kalitemizi arttırarak ve sürekliliği sağlayarak TUSİ markasını dünyada tanınan ve bilinen, ülke ekonomisine İhracat ve İstihdam anlamında katkı sağlayan, alanında başarılı bir firma olmak istiyoruz. Gerek TUSİ markamızla gerek müşterilerimizin kendi markaları ile üretim yapmaktayız, müşteriye özel tasarımları üretebilmek, maliyetleri aşağı çekmek adına yatırımlarımızı büyütmek istiyoruz. Öncelikli hedefimiz bunlar, bunları başardıktan sonra kim bilir sektörde ülkemizde üretilmeyen bir oyuncak daha üretir ürün yelpazemizi genişletiriz.”