Anasayfa » FUAR » Zeliş Oyuncak bölgesinde lider olmayı hedefliyor

Zeliş Oyuncak bölgesinde lider olmayı hedefliyor

t-46Güleryüz, kalite ve çok çeşidi bir arada sunarak, müşterisi ile pozitif iletişim kuran Zeliş Oyuncak’ın Firma Sahibi Aygün Çakmak faaliyetleriyle ilgili sorularımızı cevapladı

Zeliş Oyuncak nasıl kuruldu ve bugünlere nasıl geldi?

“Zeliş Oyuncak 2009 yılında sadece 550 TL sermaye ile yurt genelinde kurulan sosyete pazarlarında perakende satış ile başladı. Dürüst, sağlam adımlar atarak oyuncakta toptan sektörüne atıldı. Adana’daki oyuncak sektöründe büyük boşluk olduğunu hissederek farklı atılımlar yapmaya karar verdi.”

Oyuncak piyasasına sunduğunuz ürünler nelerdir?

“Zeliş Oyuncak piyasada Akdeniz bölgesine hizmet etmektedir. Onun dışında talebe bağlı olarak diğer bölgelere de hizmet vermektedir. Oyuncağın her çeşidini bulunduran firmamız 5000 oyuncak çeşidi ile hizmet vermektedir.”

Sektörde yeni proje ve hamleleriniz var mı?

“Adana’da ithalatı arttırıp tüm bölgelere kendi ithal ürünlerimizi satmak yönünde hamlelerimiz olacak.”

Ürünlerin online satışı konusunda düşünceniz nedir? İnternet satışı alanında neler yapıyorsunuz?

“Online satış mantıklı bir bakış açı- sına sahiptir. Bulunduğumuz mağazada sadece Akdeniz bölgesine hitap edebiliyoruz. Site üzerinden ise farklı bölgelere hitap edebiliyoruz. İnternetten satışımızı www.zelisoyuncak.com adresinden yürütüyoruz.”

Sektörde kendi alanınızda hangi konumda olmak istersiniz, hedefleriniz nelerdir?

“Firma hedefimiz dahilinde Akdeniz bölgesindeki en büyük ithalatçı firma konumuna gelmeyi isteriz.”

Firmanızın ürün ve hizmet anlamında diğer firmalardan farkı nedir?

“Diğer firmalardan en büyük farkımız güleryüz, kalite ve çok çeşidi bir arada bulundurmaktır. Müşteri ile pozitif iletişim de bunlardan biridir. Ayrıca her kesime hitap etme konusu da farklarımızdan sayılabilir.”

2014 yılı, satışlarınız ve büyüme planlarınız açısından nasıl geçiyor?

“Hedeflerimizin 2014 senesi 9. ayı itibarı ile % 90’ına ulaşmış bulunmaktayız.”

Perakende satışınız var mı? Kurumsallaşma alanında neler yapıyorsunuz?

“Toptanın yanısıra perakende satışımız var. Perakende müşterilerimize de unutmuyoruz tabi ki. Ayrıca Adana’da barkod ile çalışan tek oyuncak toptancısıyız. Müşteri ziyareti, 3 fiyat uygulaması ile (perakende, toptan, servis) müşterilerimize ayrı ayrı hizmet vermekteyiz.”

Türkiye pazarında oyuncak işinin bir toptancı açısından sıkıntıları nelerdir?

“Son zamanlarda ithalatçıların artmasıyla piyasada pazarımız küçüldü. Buna sebep olarak ise ithalatçı firmaların bizim müşterilerimize mal satmalarını diyebiliriz. Bu durum bizi zor durumda bırakmakta ve bu aynı zamanda fırsatçılara da zemin hazırlamaktadır.”

Oyuncak sektörünün geleceği konusunda neler düşünüyorsunuz?

“Oyuncak sektörü güzel bir sektör. Tabi bu durum kalitesini koruyabilen firmalar için geçerli. Kaliteyi ve güzel bir hizmeti müşterilere sunarsanız kazanırsınız. Bu her sektör için böyledir.”