Anasayfa » HABERLER » Yeşiller Oyuncak: Çocukları sevmeyen bu işi yapamaz

Yeşiller Oyuncak: Çocukları sevmeyen bu işi yapamaz

Samsun’un sevilen oyuncak toptancısı ve 40 yıllık plastik top imalatçısı Yeşiller Oyuncak firma ortağı Lokman Yeşil ile firma faaliyetleri hakkında bir söyleşi yaptık.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Benim adım Lokman Yeşil. Aslen ailecek Trabzon, Vakfıkebirliyiz. Ben 1992 Samsun doğumluyum. Biz normalde yaklaşık 40 yıla yakın plastik top imalatı yapan bir işletmeyiz. Tüm Karadeniz Bölgesi’ne bu ürünün pazarlamasını da biz yapıyoruz. Son 8 yıldır diğer oyuncak alanına da başladık. Bölgemizde oyuncak toptan ve perakende işi yapıyoruz. Ağırlıklı olarak toptan işi yapıyoruz ama gelen perakende müşterilerimizi de mutlu etmek ve boş çevirmemek için perakende satışımız da var. Aile şirketimizi kuzenim İhsan Yeşil ile birlikte yönetiyoruz.

HERKESİ KENDİ AİLEMİZDEN BİRİ OLARAK GÖRÜYORUZ

Yeşiller Oyuncak’ı diğer firmalardan farklı kılan unsurlar nelerdir? 

Biz firma olarak her şeyden önce ne olursa olsun hiçbir kimseyi “hani dış kapının dış mandalı diye bir tabir vardır” öyle görmüyoruz, ne kadar yabancı da olsa biz herkesi kendi içimizden gelen, kendi ailemizden biri olarak görüp bu şekilde herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnsanları hiç birbirinden ayırmıyoruz, bizim için herkes eşit, hepsine elimizden geldiği kadar en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz, sevgi ile yaklaşmaya çalışıyoruz. Çünkü bu işi çocukları sevmeyen sadece ekmek parası için yapamaz ben böyle düşünüyorum. Ben bütün çocukları kimin çocuğu olursa olsun çok seviyorum. Kendi yeğenim kuzenim gibi hareket ettiğim için bizi diğer firmalardan ayıran tek şey bu, insanlara iyi yaklaşarak hareket ediyoruz.

Oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Oyuncak, her bebek ve çocuk için vazgeçilmezdir. Çocuklar, oyun oynayarak hayatı tanır ve bir modelleme
ile yaşamında karşılaşacağı durumları öğrenir. O sebeple okul çağına kadar çocuklar için oyun ve oyuncak seçimi önem arzediyor. Oyuncak sektörü son dönemlerde çok büyüdü. Artık çocuklar istediği oyuncaklarla oyunlarını kurabiliyorlar. Burada ise başka bir ayrıntı öne çıkıyor. Oyuncak seçerken malzemenin kalitesine ve çocuğun yaşına uygunluğuna önem verilmeli. Organik ürünlerden üretilmiş malzemeler seçilirken ahşap içerikli oyuncaklar da seçilebilir.

Çocuklar var olduğu sürece oyuncak sektörü hiçbir zaman bitecek bir sektör değildir. Çocuk sürekli bir şeyler ister, kendi çocukluğumuza döndüğümüzde de aynı şeyi düşünüyoruz. Öte yandan ülkemizde yerli üretime geçiyor, bu bizim için çok çok önemli bir şey. Çünkü üretim arttıkça bununla beraber teknolojiye gelişir, bu beraberinde kaliteli oyuncağı getirir, özgün ürünler getirir, ilerleyen yıllarda oyuncak sektörü adına çok çok daha iyi noktalarda olacağımızı düşünüyorum.

Oyuncakların sağlıklı olup olmadığını nasıl anlıyorsunuz?

Biz normalde çalıştığımız firmaları seçiyoruz. Merdiven altı firmalardan uzak duruyoruz. Bu çocuklarımızın sağlığı ile ilgili bir şey olduğu için kanserojen içeren ürünlerden uzak durmaya çalışıyoruz, genelde sertifikalı ve sağlıklı ürünlerle hizmet vermeye çalışıyoruz. Sırf para kazanmak için değil, elimizden geldiği kadar oyuncakların sağlıklı olmasına dikkat etmeye çalışıyoruz.

Firma olarak ileriye dönük hedefleriniz var mıdır?

Bundan sonraki dönem için hedeflerim plastik top imalatının yanında, eğer aklımda olanlar gerçekleşirse, oyuncak imalatı da yapmak istiyorum.

Sektöre bir mesajınız var mıdır?

Tüm sektör olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz, Allah hepimizin yardımcısı olsun diyorum.