Anasayfa » HABERLER » Yerli oyuncak kültürümüze büyük katkılar sağlayacak

Yerli oyuncak kültürümüze büyük katkılar sağlayacak

Yerli oyuncak üretiminin teşviki ve gelişimi için önceliklerin başında kamuoyunun yerli ürünler konusunda bilinçlendirilmesi geliyor. Yerli üretimin özellikle sağlık açısından güvenilir olduğunu bilen tüketiciler bu ürünlere yönelecektir. Bu arada ülkemizde lisanslı katma değerli ürünler üretilebilecek ortam müsaittir. Bu tarz ürünler üretim aşamasında bir yandan ülkemiz mevzuatları açısından denetlenirken, diğer yandan lisans sahibi üreticilerin denetimi ile daha güvenilir hale gelecektir.

Oyuncak sektörü çok ciddi istihdam oluşturan ve yerli üretim ile ekonomimize önemli katkılar sağlayabilecek bir sektör olmakla birlikte aynı zamanda kültürel değerlerimizin de bir yansıması ve çocuklarımızın geleceğine yönelik önemli bir başlangıç noktasıdır. Dolayısıyla yerli oyuncak sanayi aynı zamanda kültürümüze de katkılar sağlayacaktır. Çocuklarımıza aktarmak istediğimiz temel etik ve kültürel değerlerimizi ürettiğimiz oyuncaklarla şekillendirebilmemiz mümkündür. Günümüzdeki  tüketim çılgınlığı ve özellikle Amerikan  pop kültür ürünlerinin  bir örneği olan savaş,   kavga   figürleri,   gelecek   nesilleri   oluşturacak   çocuklar   için   çok   zararlı   mesajlar içermektedir. Söz konusu oyuncaklar ve bu oyuncakları oluşturan karakterler özellikle çizgi film desteği ve çılgın tanıtımlarla çok geniş kitlelere ulaşmakta ve çok yüksek satış rakamlarına ulaşmaktadır. Benzer bir uygulamanın yerli üretimimize de yansıtılması durumunda yerli karakterler de yerli oyuncak sektörü ile simbiyotik bir bütünlük oluşturacaktır.

Elbette bu  arada  plastik  oyuncak  sektörünün  gelişimi  açısından  hükümetten  de destek  ve teşvikler beklenmektedir. İlgili teşvikler bu konuda yatırım yapacak girişimcilere destek olacaktır. Ayrıca güvenilir olmayan, sağlığa zararlı üretimin engellenmesi için denetim mekanizmalarının da iyi işlemesi gerekmektedir.

İthal oyuncaklar konusunda da Gümrük ve Ticaret Bakanlığının denetim mekanizmalarını en üst düzeyde çalıştırmasına rağmen yine de yerli üretimin korunması amacıyla oyuncak ithalatında bazı sınırlamalar getirilmesi oyuncak sektörü açısından önemli oranda fayda sağlayacaktır.

#yerli#oyuncak, #kültür