Anasayfa » SEKTÖR » Yerli oyuncağın Avrupa’ya ihracatta Çin pazarına karşı avantajları

Yerli oyuncağın Avrupa’ya ihracatta Çin pazarına karşı avantajları

Oyuncak endüstrisi, gerek iç pazarda gerekse de ihracat açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Zira Türkiye’deki oyuncak ihtiyacı büyük ölçüde ithalatla karşılanmakta ve bu ithalatın önemli bir bölümünü Çin menşeli oyuncaklar oluşturmaktadır.

Yerli oyuncak sektörünün Avrupa’ya  ihracat  aşamasında Çin pazarına  karşı sahip olduğu  en önemli avantajlar;

  • Konumu sebebiyle pazar talebine hızlı biçimde karşılık verebilmesi,
  • Üretim ve navlun süresinin kısa olması,
  • Avrupa’da oyuncak üretiminin neredeyse durma noktasında olması,
  • Ürün kalitemizin Avrupa standartlarında olması ve
  • Çin firmalarına olan güvensizlik olarak sıralanabilir.

Türk oyuncak sektörünün gelişiminin önündeki en önemli tehdidi oluşturan Çin, bugün dünyaya 40 milyar doların üzerinde oyuncak ihracatı yapan bir ülke konumundadır. Ancak Çin’den gelen oyuncakların ne kadar sağlıklı olduğu da sorgulanmaktadır. Çocukların sağlığı söz konusu olduğu için oyuncaklara çok daha fazla dikkat edilmesi gerçeği ortaya çıkmaktadır. Çin’de yapılan üretimde her kaliteden ürüne ulaşmak mümkündür, yani Çin’den gelen oyuncakların tamamı zararlı diyerek kategorize etmek yanlış olmakla birlikte kriterlere uygunluğu ve kalitenin çok iyi denetlenmesi gerekmektedir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bu yönde yaptığı denetleme çalışmaları oldukça etkindir. Ancak tüketicilerin de bu konuda dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Özellikle oyuncakların güvenilirliği için ilk dikkat edilmesi gerekenler; “CE” işareti taşıması, oyuncağın çocuğun yaşına uygun olarak seçilmesi, kullanma talimatlarının çocuklara net olarak anlatılması ve ambalajların üretici/ithalatçı bilgilerini gösteren etikete sahip olması olarak sayılabilmektedir.

Türk plastik sektörü AB mevzuatları çerçevesinde üretim yapmakta ve bu durum plastik oyuncak üretimi için de geçerli olmaktadır. Tüm üretim halk sağlığı gözetilerek yapılmakta, bu nedenle yerli oyuncaklar özellikle sağlık açısından herhangi bir risk taşımamaktadır.  Ancak Türk plastik sektörü Uzakdoğu genelinde özellikle Çin  ile  vahşi bir  rekabet  ortamında mücadele etmek zorunda  kalmıştır.  Uzakdoğu’nun  ucuz  maliyetli  işçilikleri  dünya  üretiminin  bu  bölgeye kaymasının en önemli sebebidir. Bugün dünyanın ünlü markalarının birçoğu üretimlerini Uzakdoğu’da gerçekleştirmektedir.

#yerli, #oyuncak, #çin