Anasayfa » HABERLER » Yeni, farklı, değişik ve insanın ilgisini çekebilecek ürünlerle, iyi fiyat başarı getiriyor

Yeni, farklı, değişik ve insanın ilgisini çekebilecek ürünlerle, iyi fiyat başarı getiriyor

Akar Oyuncak firma sahibi Raşit Akar, 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Tüyap’ta gerçekleşen İstanbul Oyuncak Fuarı’nda fuar, sektör ve ürünleri hakkında düşüncelerini paylaştı.

FUARA AZ KATILIM BİR AÇIDAN AVANTAJ

Tüyap İstanbul Oyuncak Fuarı nasıl geçti?

Birincisi düzenlenen İstanbul Oyuncak Fuarı kısa bir dönemde duyurulup, gerçekleştirildi. Fuara katılmamızın amacı ticari beklentilerin ötesinde sektördeki birlikteliği daha canlı tutabilmekti. Akar Oyuncak olarak yeni bir firmayız ve 2,5 senelik bir geçmişimiz var. Bu sürede yapmış olduğumuz ürünler ile piyasada kendimize farklı bir yer edindik. Kendimize ait bir tarzımız oluştu, bu tarzımız insanlar tarafından kabul gördü. Jagu adında bir sistemimiz var, akıllı telefon ve tablette canlanabilen oyuncaklar, puzzlelar, eğitim setlerini içeriyor. Bunlarla ilgili ciddi bir reklamasyona ihtiyacımız var. Bu bağlamda da fuarda yurtiçi ve yurt dışı ziyaretçilere ürünlerimizi daha iyi anlatma imkanı bulduk. Ben şunu görüyorum; yeni, farklı, değişik ve insanın ilgisini çekebilecek ürünler yapıp, fiyat noktasını da tutturabildiğiniz zaman her şey gayet iyi ve yolunda ilerliyor.

Genel anlamda fuara katıldığımız için çok memnunuz, bizim için gayet olumlu, başarılı geçti. Fuara az katılımın olması gibi olumsuz gözüken bazı durumlar olumlu hale geldi. Çünkü fuarda insanlara ürünlerimizi ve kendimizi daha iyi ve daha rahat anlatma şansımız oldu. Bu bağlamda güzel oldu. Ayrıca TÜYAP ile Oyder’in ortaklaşa düzenlemiş olduğu yemek bence insanların kaynaşması açısından çok güzel oldu. Sektörümüzde birliği ihtiyaç var, bu fuarda olduğu gibi inşallah sektörümüzde daha güzel birliktelikler yaşanacaktır. Bu fuarda en ilginç siparişi Filipinler’den aldık, bu da bizi mutlu etti. Fuara gelen gerek yurtiçi, gerek yurtdışı ziyaretçilerin profil yapısına baktığımızda gayet güzel bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim.

TEK BAŞINA OYDER BENCE GERÇEKTEN ÖNEMLİ BİR GÜÇ!

Tam bir birlikteliğin sağlanamadığı bir oyuncak sektörü ile karşı karşıyayız, sizce sektör nasıl toparlanır?

Önümüzde Oyder seçimleri var. Bizler sektörde genç bir nesiliz. Sektörümüzde çok kıymetli ve tecrübeli büyüklerimiz var. Bunlar farklı düşünseler bile sektörün ortak paydasını düşünerek, ortak bir akıl çerçevesinde sektörün biraraya gelmesi noktasında özenli ve sağduyulu hareket ederek bu alanda yol alınabilir.

Şu anki yönetimin de yanlışları ve eksikleri olabilir ama doğruları da vardır. Parçalanmanın kimseye bir fayda getireceğine inanmıyorum ama insanların sorunları ve dertleri dinlenmeli, eksik görülen noktalar değerlendirilmeli. Bu noktada sektörün büyüklerine daha fazla iş düştüğünü düşünüyorum. Mantıklı bir şekilde konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Sektörümüz inşallah bunu da başaracak potansiyele sahip. Oyuncak sektörünün hiçbir kuruma ve hiçbir sivil toplum örgütüne bağlı kalmadan da tek başına Oyder bence gerçekten önemli bir güç. Bugün gerçekten oyuncağın ve çocuğun artan önemi ile paralel olarak Oyder çok yükselen bir değer ve bence Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olmaya aday. Yeter ki bu birliktelik sağlansın. Bizler imalatçı olarak bu yönde çalışalım. Bizim başka sivil toplum örgütlerinde de rollerimiz var. Bunu kendi sektörümüz için de kullanalım, üretim noktasında ve ihracat konusunda daha olumlu neler yapabiliriz gibi meseleleri göz önünde bulunduralım, hep beraber iyi konumlara gelelim.

REKABET SEKTÖRÜN FAYDASINA

Fuarda yurt dışına ihracat yapan firmalar için bir çalışma var mıdır?

Fuar organizatörlerince böyle bir çalışma yapılıp, yapılmadığını bilmiyorum ama ben firma bazında kendi müşteri portföyümü fuar şirketi ile paylaştım, bendeki detayları Tüyap’a verdim.

Bugün artık Türkiye’de 2 tane sektörel oyuncak fuarımız var. Birincisi Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık Ltd. Şti. tarafından Ekim ayında düzenlenen Kids Turkey ve Spielwarenmesse’nin bu konuda başarısı tartışılmaz ve ikincisi Tüyap’ta bu sene ilki düzenlenen İstanbul Oyuncak fuarı. Tüyap zaten fuar konusunda Türkiye’nin en önemli firmalarından bir tanesi, hem yer kendilerine ait hem de iyi bir organizasyon firması ayrıca yurt dışında temsilcilikleri de var. Onların da bu konuda iyi çalıştıklarını düşünüyorum. Bence bu iki fuar da yoluna devam eder, çünkü firmalarımız Kids Turkey fuarına da katılmak isteyecektir. Öte yandan her sektörde kaliteli rekabet iyidir ve sektörün faydasınadır ve özellikle yurtiçi noktasında sektörümüzü bir çıta daha yukarı çıkaracaktır. İlerleyen dönemlerde bu iki fuara da katılan firmalar fuar kalitesine göre karar verecektir.

Hangi fuar organizasyonu katılımcısına hangi hizmetleri, imkanları ve ticari başarıları sunuyor, karşılaştırılacaktır.

PLASTİK GRUPLARIMIZDA DA İDDİALIYIZ!

Akar Oyuncak’ta yenilikler neler olacak?

Özellikle Nürnberg Oyuncak fuarında almış olduğumuz siparişler bizim için iyi bir motivasyon oldu.

Telefonda canlanan Jagu ürünlerimiz dünyada bir ilk. Eğitimi çok daha eğlenceli bir hale getiriyoruz. Yerli ve milli, teknolojik oyuncaklar üretiyoruz. Yakında bunları biraz daha interaktif hale getireceğiz, biraz daha akıllı sistemler olacak. Jagu üzerine biraz daha yoğunlaşarak ekranda iki tane karakteri canlandırıp, birbirleriyle konuşup iletişim kuracak, çalışmalar yapacağız. Buna ilaveten plastik gruplarımız var,  plastik gruplarımızda da iddialıyız, bunları da konuşturacağız. İş setlerimiz olacak. Blok gruplarımız var. Ürünlerimizin hepsini bir araya getireceğiz, biraz daha entegre yapacağız ve onları da konuşturacağız. Yeniliklerimizle kendi çapımızda gerek Türkiye’de gerek dünyada yeniliklerin öncüsü olmaya devam edeceğiz.

#akar, #raşit, #tüyap, #oyder