Anasayfa » PERAKENDECİ OYUNCAKÇILAR » Yaygan Çanta ihracatını sürekli artırıyor

Yaygan Çanta ihracatını sürekli artırıyor

perakedYaygan Çanta & Kırtasiye Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Yaygan’dan 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı değerlendirmelerini aldık.

Yaygan Çanta, 1934 yılında Eminönü Mercan’da Emek Saraciye adıyla Aziz Yaygan tarafından kurulmuş, 1950 yılında İstanbul Sanayi Odası’na kayıt olmuş, 79 yıllık sanayici bir şirkettir. 1934’te, deri cüzdan ve kemer imalatıyla faaliyete başlayan firma, 1956’da, üretimine seyahat çantası, valiz ve evrak çantasını da ekleyerek ürün yelpazesini genişletmiştir. 2001 yılında lisanslı ürünler pazarına hızlı bir giriş yapan firma, çantanın yanı sıra kırtasiye ürünleri imalatına da başlamıştır. Günümüze kadar birçok uluslararası markayı da bünyesine katarak ürün yelpazesini genişletmeye devam eden Yaygan, sektörde 80 yıla yaklaşan geçmişiyle, çanta ve kırtasiye alanında, lisanslı markaları ve kendi markasıyla, Türkiye’ye en son moda trendlerini yansıtan binlerce kaliteli ve sağlıklı ürün çeşidi sunarken, 40’tan fazla ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Nürnberg Fuarı

“Yıllardan beri pek çok fuara katıldık. Bunların geneli verimli geçti. Sektörde rakiplerimizi görerek nerde olduğumuzu anlıyoruz. Standımıza bir müşteri gelip, bir satış veya bağlantı yapmanın yanı sıra biz fuarda hem Türk hem de uluslararası sektördeki dünyanın en büyük rakip firmalarının neler yaptığını, bizim neler yaptığımızı, onlar mı çok ilerde, biz mi geri durumdayız, onları öğreniyoruz. Öte yandan, her ne kadar iç piyasada iyi noktada olsak ta bu tür fuarlara katılarak mevcut ihracat hacmimizi artırmayı hedefliyoruz. İhracat rakamlarımızın daha iyi seviyelere gelmesi ve sürekliliğinin sağlanması için fuarları çok önemli görüyoruz. Fuarların en önemli amacı yeni müşteriler elde etmek olmasına rağmen mevcut müşterilerle ilişkilerin geliştirilmesinde de büyük faydalar sağlıyor. Gelinen noktada yeni müşteri zaten çok nadir oluyor. Dünyada fuar katılımı, fuarlarda iş görme olayı düşüş gösteren bir trend. Ama yine de katılmak gerekiyor. Biz de katılıyoruz ve fuarımız güzel ve hareketli geçiyor. Fuarda standımıza gelen giden çok oldu, eski müşterilerimiz yeni ürünlerimizi gördüler, beğendiler. Lisanslı kırtasiye ve çantalarımızı müşterilerimizin beğenisine sunduk. Lisans haklarımız sadece Türkiye’de değil; Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde var. Türkiye’nin dışında çoğu ülkede lisans hakkımız olduğu için böyle bir yerde de bulunmamız gerekiyordu, bunun avantajını yaşadık.”

Hedefler

Firma olarak, bizim hedeflerimiz büyük. En evvela biz kendimizle yarışan bir firmayız. Bu yıl 2013 yılındaki yaygınlığımızı geçeceğiz, buna inanıyoruz, şu ana kadar olan görüntü de o yönde. İnşâAllah, biz de bu heyecan ve çalışma olduğu müddetçe daha çok gidecek yolumuz ve varacak daha çok noktalarımız var.”