Anasayfa » FUAR » Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi açıldı

Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi açıldı

t-40Çocuk Edebiyatının usta kalemi Yalvaç Ural’ın 1901-2014 yılları arası üretilmiş, teneke otomat oyuncaklardan oluşan; “Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi”, Rahmi M. Koç Müzesi Fenerbahçe Vapuru’nda daimi müze sergi olarak açıldı.Sergi, okullar, çocuklar ve ziyaretçileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Fenerbahçe Vapuru’nda kalıcı bir Müze Sergi

“Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi” bundan böyle Rahmi M. Koç Müzesi’nin kalıcı ve sürekli sergilenen bir bölümü olarak yaşamını sürdürecek. Ayrıca Ural, aktif olarak müze içi okul etkinliklerinde yer alacak ve mekanik sistemle çalışan; teneke oyuncak otomatlarının, geçmişte çocuklara neler kazandırdığını ve neler öğrettiğini anlatacak. Mekaniğin çark, zemberek ve anahtar üçlemindeki işleyişini, oyuncak örnekleriyle çocuklara ve ziyaretçilere gösterecek. Onarımın, oyuncağın yeniden kazanımının dışında çocuğa, yenilerini yapma ve oluşturma becerisini de kazandırdığını söyleyen Ural, çocuklara örnek oyuncaklarla oynama, onlara dokunma olanağını da sağlayacak. Oyuncaklar, elbette bugünkü sergideki sayısal sınırında kalmayacak. İlerde Ural’ın edinimleri ve oyuncak severler tarafından bağışlanan yeni oyuncaklarla da çeşitlenip zenginle- şecek. Daha şimdiden bu sergide yer almaya başladılar ve bu bağışçıların adları ve çocukluk resimleri oyuncaklarıyla birlikte sergide yerini çoktan aldı bile.

İlk sergiyi tam 285 bin kişi ziyaret etmişti

Yalvaç Ural’ın Teneke Oyuncaklar sergisi ilk kez, Rahmi M. Koç Müzesi tarafından müze gemi olarak kiralanan, Fenerbahçe gemisinde açıldı. Bu geminin de Yalvaç’ın da ilk sergisiydi. Bir ay için açılan sergi, ziyaretçilerden ve okullardan gelen büyük ilgi ve istek üzerine altı ay gibi uzun bir süre açık kaldı. Gerek yazılı, gerekse görsel basında yapılan yayın ve röportajlar, ziyaretçi sayısını arttırırken, ebeveynlerin kendi oyuncaklarını, çocuk ve gençlerin de anne ve babaları- nın oyuncaklarını görmeleri açısından da çok ilginçti. Hatta çocuklar ve yetişkinler, burada yüz yıl öncesinin oyuncaklarını ve müzelerdeki bazı tarihi oyuncakların da replikalarını görme olanağını buldular. Teneke oyuncaklar sergisini gemide 60 bin kişi ziyaret etti. Bunların arasında yabancıların oranı da azımsanmayacak kadar yüksekti. Rahmi M. Koç Müzesi sergi kapanışını görkemli bir sunumla, Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda gerçekleştirdi. Bu serginin daha geniş kitlelere ulaşmasın ve duyurulmasını sağladı. Oldukça geniş bir mekan içinde farklı bir tasarımla sergilenen teneke oyuncaklar, ayrıca müzeden getirilen ve tavana asılan küçük uçaklar ve Harry Potter’ın uçan otomobiliyle de desteklenince, sergi alanındaki ziyaretçi ve İstanbul dışından gelen okulların sayısında gözle görülen bir artış oldu. Bu süre için sergi tam 285 bin kişi tarafından ziyaret edildi.