Anasayfa » FUAR » Vadeler sektörde büyük sorun

Vadeler sektörde büyük sorun

dedeDede Fen Toys yetkilisi Yücel Tansu sektörün büyük sıkıntıları rekabet ve vadelerden bahsetti.

Merhabalar…

Hep düşünmüşümdür, bir çok sektörlerde Türk yapımları kendine ait tasarımlarla dünyada marka oluyor da, oyuncak sektöründe bize ait tasarımlar neredeyse yok derecesinde çok az. Çok eskilerde bize ait tasarımlar vardı. Teneke oyuncaklar Eyüp tipi oyuncaklar gibi. Üniversitelerimizde endüstri ürünleri tasarımı bölümleri var. Oyuncağı tasarım olarak seçen genç beyinler mi yok? Veya bizim üreticiler taklit ürün yapmayı daha mı kolay buluyorlar. Böyle genç beyinler varsa ve onlar desteklenirse Türk aklının yapmayacağı iş yok sanırım.

Taklitten söz açılınca; bu taklit işinden birçok üreticiler dertliler. Hatta aralarında birbirleriyle adliyelik olanlar bile var. Aslında oyuncak sektöründeki ürünler o kadar fazla ki. Üretici firmalar birbirinin taklidini yapmadan da çalışabilirler. Eski zamanlarda bu taklit işine pek iyi gözle bakılmazdı. Oyuncak üreticileri ve toptancılar ellerinden geldiği kadar taklit etmez ve satmazlardı.

Bir derneğimiz olmadığı halde bu hususa çok dikkat edilirdi. Böyle rekabetten üreticiler olduğu kadar toptancılar da, ithalatçılar da çok şikâyetçiler. Aşırı rekabet vadelere çok olumsuz yansıyor ve vadeler olabildiğine uzuyor. Bilhassa üreticilere bu olay çok kötü yansıyor. Bu vadelerin uzaması ithalatçı arkadaşlarımızdan sermayesi kıt olanları da etkiliyor. Piyasamızın son zamanlarda epeyce başını ağrıtan bu durumdan nasıl çıkılır bilemem. Neredeyse senelik vadelere sermaye mi dayanır, can mı dayanır?

Hayırlı günler dileğiyle