Anasayfa » RÖPORTAJ » Uluslararası piyasalarda bulunmak hem marka hem de ülkemiz için önemli

Uluslararası piyasalarda bulunmak hem marka hem de ülkemiz için önemli

Fabrika Müdürü Kazım Yetgin ile Nurnberg oyuncak fuarında fuar ve faaliyetleri hakkında söyleşi yaptık.

Bu yıl ki Nurnberg Oyuncak Fuarı beklentilerinizi karşıladı mı? Türkiye’deki firmalara da fuara katılmalarını önerir misiniz?

“Bu yıl Nurnberg oyuncak fuarında ziyaretçi sayısı, diğer yıllara oranla daha az olduğu kanaatindeyim. Özellikle orta doğu pazarından ve Batı Avrupa pazarından gelen ziyaretçi sayısının ciddi oranda düştüğünü gözlemledim. Ancak Balkan ülkelerinin uluslararası oyuncak piyasasına katılım miktarı her geçen gün gittikçe artmaktadır. Firma olarak bizim beklentilerimize gelince, beklediğimizin üzerinde bir ilgi ve sipariş almak nasip oldu. Türk firmalarının fuara katılmasını elbette isterim. Çünkü uluslararası piyasalarda bulunmak hem marka hem de ülkemiz adına önemli bir hususdur. Özellikle üretici firmaların bu arena da olmasının önemli olduğunu düşünüyorum.”

Fuardaki ziyaretçi profilini nasıl bululuyorsunuz? En çok hangi ülkeler sizin ürünlere ilgi gösteriyor?

“Nurnberg oyuncak fuarı bir ihtisas fuarı olduğu için, profesyonel satın alma ekiplerinin ve üst düzey firmaların ilgi gösterdiği bir fuar. Bu yıl özellikle Balkan ülkeleri bizim ürünlerimize ilgi gösterdiler. Ancak görünen o ki, oyuncak sektöründe neredeyse tekel haline gelmiş olan Çin hegemonyası yavaş yavaş kırılıyor. Gerek ürün kalitesi gerekse termin tarihleri açısından Avrupalı müşterilerimiz yakın bölgelerdeki üreticileri tercih ediyorlar. En büyük handikap olan ürün fiyatlarındaki uçurumunda kapandığı ve kaliteli ürünün kaliteli müşteriyle buluşmasında termin ve satış sonrası desteğin önem kazandığı gözlemlenmektedir.”

Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için, ülkemizde düzenlenen fuarlardan daha iyi sonuçlar almak gerekiyor. Bu anlamda Nurnberg Fuarının bizim fuarlardan farkı nedir? Biz neyi tam yapamıyoruz?

“Tamamen bir ihtisas fuarı olan Nurnberg oyuncak fuarının en belirgin özelliği bölgesel değil uluslararası bir kimlik kazanmış olması. Ziyaretçi ve katılımcı firmaların kalitesinin yüksek olmasını sağlıyor. Özellikle üst düzey katılımcı firmalar, fuarın izlenebilirliğini artırmaktadır.”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2017 yılına dair beklentileriniz ne yönde?

“Ülkemizde Oyuncak sektörü her geçen gün daha da güçlenmekte. Elbette bu konuda Çalışma Bakanımızın destekleri ve üretici firmaların bir bütün şeklinde hareket etmesi önemli. Ülkemizdeki ekonomik göstergeler her ne kadar stabil gibi görünse de kaliteli üretim ve doğru ürün ile pazara çıkıldığında doğru müşteriye ulaşmak çok da zor olmayan bir konu. Selay Oyuncak olarak 2017 yılı hamle yılımız olacak. Bu yıl gerek üretim kapasitemizi, gerekse ürün çeşitliliğimizi ve portföyümüzü yenileme planlarımızı oluşturduk. Bu yılın ikinci çeyreğinde makina parkurumuzu artırarak ve personelimize vereceğimiz üretim proses eğitimleri ile çıtamızı bir adım daha ileri taşımak niyetindeyiz.”

Marka olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Gelecek senelerde de bu fuara katılmayı düşünüyor musunuz?

“Selay Oyuncak  artık bir marka haline gelmiş durumda. Dolayısıyla uluslararası arenada ki her türlü aktivitenin içerisinde bulunma zorunluluğumuz olduğu düşüncesindeyim. Markalaşma çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Her ne kadar bilinirliliğimiz özellikle Doğu Avrupa ve Ortadoğu da artmışsa da, temel hedefimiz durmak yok yola devam.”

Son olarak eklemek istedikleriniz?

“Selay Oyuncak ailesi olarak Nurnberg fuarından istediğimiz neticeleri aldığımız kanaatindeyim. Ancak ülkemizdeki oyuncak sektörünün temel taşları olan bazı firmaların uluslararası arenada bulunmamaları bizleri üzüyor. Böylesi bir arenada yer almak ve pazar sahibi olmak bence her Türk üreticisinin hedefi olmalıdır.”

 

#piyasa #KazımYetgin #Nurnbergoyuncakfuarı #fuar #oyuncak