Anasayfa » HABERLER » Uluslararası nitelikte tek bir fuar organizasyonu

Uluslararası nitelikte tek bir fuar organizasyonu

Clementoni Oyuncak Ülke Müdürü Onur Cihat Yıldırım, 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Tüyap’ta gerçekleşen İstanbul Oyuncak Fuarı’nda fuar, sektör ve ürünleri hakkında düşüncelerini paylaştı. 

BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE KATILIM VE İLGİ

Onur Bey fuarla ilgili yorumlarınızı kısaca alabilir miyiz?

Fuar kısa bir sürede organize edildi, firma olarak biz de bu süre içerisinde fuar çalışmalarımızı tamamlayıp katılımcı olarak yerimizi aldık.

Oyuncak sektörümüz maalesef şu an için beklenen boyutta bir sektör hacminde değil, istediğimiz seviyeye ulaşması için de gerçek bir birlikteliğin olması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef sektörümüzde bütünlüğü sağlayacak ortak bir fuar organizasyon modeli olmadığı için sektörün bu durumdan negatif olarak etkileneceği ile ilgili endişelerim var. Bu şekilde değerlendirdiğimde, bazı tereddütler ile katıldık ve beklentimizi de bu anlamda düşük tuttuk diyebilirim. Ama bu fuarda özellikle ilk iki gün beklentilerimizin üzerinde katılım ve ilgi olduğunu söyleyebilirim.

KIYASLAMA YAPMAK İÇİN ERKEN

İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) düzenlenen fuar ile bu fuar kıyaslama yapıldığında durum nedir?

Clementoni olarak, İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) düzenlenen fuara kuruluşumuzu takip eden ilk birkaç yıl katılmıştık. Kuruluş yılımızdaki katılımımızda verimli bir fuar geçirmiştik, daha sonraki birkaç yıl da katıldık ama fuara giderek azalan bir ilgi olduğunu tespit ettik ve artık verim alamamaya başlayınca da geçen yıl fuara katılmamaya karar verdik. İstanbul Oyuncak Fuarı bu yıl ilk kez düzenlendiği için ve geçmiş deneyimimizi dikkate aldığımızda şu an için iki fuar arasında kıyaslama yapmak için erken, adil bir karşılaştırma yapmak adına bu fuarın da gelecek yıllardaki devamlılık ve performansını incelemek gerekir.

ZAMANLAMASI BİZİM İÇİN İDEAL

Fuar zamanlaması nasıldı?

İstanbul Oyuncak Fuarı’nın zamanlaması bizim için ideal, çünkü biz Ocak ayında Hong Kong’a, Şubat ayında Nürnberg fuarına, sonra New York ve Londra’daki fuarlarına katılıyoruz. En sonunda Mart ayı sonundaki bu fuar bizim için cari yılımız açısından da önemli fuar. Nisan ayı ile başlayan bir cari yılımız var. Fuar, yeni cari yılımıza girerken ve yeni yılı koleksiyonumuzun hazır olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Bu anlamda, lansmanını yaptığımız yeni yıl koleksiyonumuzu, uluslararası fuarlarda bizi ziyaret edemeyen ziyaretçilere de tanıtma fırsatını yakalıyoruz. Tanıtımını yaptığımız yeni koleksiyonumuz hakkında güzel geri bildirimler alıyoruz. Bu anlamda, İstanbul Oyuncak Fuarı Clementoni için olumlu geçiyor.

SLOGANIMIZ FUARDA VE SEKTÖRDE BİRLİK VE BÜTÜNLÜK

Beklentileriniz ve sloganınız nedir?

Beklentimiz, sektörün tüm aktörlerini biraraya getirip aynı çatı altında buluşturan uluslararası nitelikte tek bir fuar organizasyonu olmasıdır. Oyuncak piyasasının beraberlik içinde olması ve birlikte hareket etmesi sektörün gelişimi için çok önemli. Bu bütünlüğü gösterebileceğimiz en önemli platform da fuar organizasyonu. Sektörde uluslararası nitelikte tek bir fuar düzenlenirse, uluslararası bir firma olarak biz de daimi katılımcı olarak yer almaktan mutluluk duyarız. Sloganımız, fuarda ve sektörde birlik ve bütünlük.

#Clementoni, #Onur, #istanbuloyuncakfuarı