Anasayfa » SEKTÖR » UL Türkiye ’de etkin oyuncak testleri hizmeti veriyor

UL Türkiye ’de etkin oyuncak testleri hizmeti veriyor

UL Türkiye müşterileriyle iş birliğini geliştirebilmek için karşılıklı görüşerek ve iş potansiyelleri hakkında aldığı bilgiye göre daha iyi destek, servis ve fiyat verebilmeye özen gösteriyor.

Oyuncak sektöründe özellikle üretici ve ithalatçı konumundaki şirketler için çok önem taşıyan ürün testleri ile ilgili olarak, oyuncağın da dahil olduğu birçok sektöre ürün güvenlik testi hizmeti veren UL Laboratuvarları’ndan Satış ve Pazarlama Müdürü İrem Tatlıdede bilgi verdi: “UL’ nin açılımı Underwriters Laboratories. Northbrook, Illinois, Amerika Birleşik Devletleri merkezli UL, 1894 yılından beri bağımsız ürün güvenliği sertifikasyonu, test ve gözetim hizmetlerinde saygın bir lider. Bugün UL tüketici ürünleri geniş bir yelpazede uzman danışmanlığı ve bağımsız kalite güvence testleri, teftiş ve değerlendirmeleri sayesinde insanları, ürünleri ve yerleri korumaya olan kararlılığını ilerletiyor. UL’nin 40 ülkede 152 den fazla laboratuar ağı, çalıştığı sektörlerin küresel tedarik zincirlerinin sürdürülmesi, marka ve ürünlerin korunması ve ürün performansının optimize edilmesi için kimyasal ve fiziksel testler, kalite kontrolleri ve üretim denetimleri gerçekleştiriyor. UL Türkiye, tüketici ürünleri ile UL’nin bir parçası. UL’nin çalışmaları kapsamına giren oyuncak sektöründe, UL Türkiye, ISO 17025’e göre akredite bir kuruluş. Çocukların ve ailelerin sağlığına zararsız ürünlerin tedarik edilmesini, markaların ise üretimlerini güvenle devam ettirmesini sağlamak amacıyla UL Türkiye, EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3, Fitalat ve Azo Boyarmaddeler gibi fiziksel ve kimyasal güvenlik test hizmetleri veriyor.

UL Türkiye
UL 120 yıllık köklü bir Amerikan firması. Toplamda 10.000 çalışanı olan, 40 ülkede test servisi veren ve 152’den fazla laboratuvarı olan bir kuruluş. Türkiye’de tek akreditasyon verme yetkisi olan kurum TURKAK’tan akredite bir laboratuvarız. EN- 71 Part 1, Part 2 ve Part 3’de dahil olarak.

Oyuncaklarla ortak testler
Türkiye’de ithalatçıların fazla, üreticilerin az olması sebebiyle oyuncak testi pazarı çok büyük değil. Pazar büyük olduğu için değil ya da potansiyel olduğu için de değil, başarıyla yaptığımız birçok test, oyuncak testleri ile ortak olduğu için oyuncak testi yapıyoruz. Ülkemizde çocukların sağlığını ve güvenliğini düşündüğümüz için bu testleri de kapsamımıza aldık. Biz akredite bir laboratuvar olduğumuz için verdiğimiz ürün rapordur. Rapor yelpazemizin geniş olması için oyuncak laboratuvarı da Türkiye’de kuruldu. Örneğin fitalat testi bir üründür. Bugüne kadar ayakkabılar için fitalat testlerini başarıyla yaptık, bundan sonra aynı testleri oyuncak için de yapıyor olacağız. Bakanlık, örneğin ayakkabı konusunda denetimlerini çok arttırdı. Oyuncakta da bu tarz denetimlere girerse açıkçası oyuncakta da test talebinin artacağını düşünüyoruz.

UL Türkiye oyuncak sektörüne verdiği hizmetler
Türkiye’de akreditasyonumuzu aldıktan sonra EN-71 Part 1, Part 2, Part 3 testlerini hizmetlerini vermeye başladık. Yeni yönetmelik uygulanmaya başlamamış olsa da yeni yönetmeliğe göre de akrediteyiz. Oyuncak konusunda da UL ismi ile en hızlı şekilde Türkiye’de büyümeye devam ediyoruz.

Testler neden önemli
Her oyuncak üreticisi ürettiği oyuncaklar için piyasa denetimi ve gözetimi kapsamında Avrupa Birliği oyuncak standartlarına uyum sağlamak zorunda. Türkiye ağırlıklı olarak plastik oyuncak üreticisi olduğu için EN-71 Part 1, Part 2 ve Part 3 testleri oldukça önem kazanıyor. Bu sebepten dolayı üreticilerin ürünleri için bu testleri yaptırmaları gerekiyor. Yurt dışından çeşitli parçalar getiriliyor ve burada montajı yapılıyor olsa dahi bu testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayakkabı ithal bile edilmiş olsa gümrüğe geldiği anda akredite laboratuvarlarının bir tanesine gönderilmesi ve fitalat testinin yapılması zorunlu. Oyuncak için şimdilik böyle bir durum söz konusu değil. İthal edilen oyuncağın üreticisi tarafından yaptırılmış olan test raporu kabul görebiliyor. Fakat yine de denetmenlerin eksik raporları ya da uygulamada farklılık olması durumunda test talep etmeleri doğal. Örneğin yurt dışında 3 yaş üzeri olarak rapor edilmiş olan bir oyuncak Türkiye’de 3 yaş altı olarak değerlendirilip teste gönderilebiliyor.

#ulturkiye #oyuncaksektörü #oyuncak #sektör #ULLaboratuvarları