Anasayfa » FUAR » Tüyap, Oyuncak sektörünün 2022’deki en önemli randevusuna hazırlanıyor

Tüyap, Oyuncak sektörünün 2022’deki en önemli randevusuna hazırlanıyor

17-20 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Oyuncak, Oyun ve Bebek Fuarı’na yurt dışından olduğu kadar yurt içinden de daha geniş bir katılım bekleniyor.

W, oyuncak sektörünün devlerini buluşturduğu İstanbul Oyuncak Fuarı ile sektörün üretim gücüne ve ihracatına yükselen bir değer kazandırıyor. Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından OYDER (Oyuncakçılar Derneği) iş birliği ile düzenlenen fuar, oyuncak sektörünün bu yıl Avrasya’daki ilk büyük buluşması olarak 3’üncü yılını geride bıraktı. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Oyuncak Fuarı, oyuncak sektörünün devleri için buluşma adresi konumuyla dünyanın pek çok noktasındaki üreticileri ağırlıyor. Oyuncak sektörünün bu yıl Avrasya’daki ilk yüz yüze uluslararası fuarı olarak düzenlenen 3. Uluslararası Oyuncak, Oyun ve Bebek Fuarı’na 5 ülkeden 131 marka ile 92 firma ve firma temsilciliği katıldı. Fuar, 51 ülkeden 293’ü yurt dışı olmak üzere toplam 3323 kişiyi ağırladı. Brezilya, Danimarka, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Macaristan, Mali, Malta, Ruanda, Somali, Sudan ve Yemen’den profesyonellerin ilk kez ziyaret ettiği fuarda İran, Azerbaycan, Makedonya, Sırbistan, Rusya, Gürcistan ve Lübnan en yoğun ilgiyi gösteren ülkeler arasında yer aldı. Türkiye genelinde ise İstanbul’dan sonra en fazla ziyaretçiyi Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Antalya, Tekirdağ’dan alan fuar, Bartın, Karaman, Kastamonu, Mardin ve Osmaniye’den ilk ziyaretçilerini ağırladı. OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Esin Yürür, 3. Uluslararası Oyuncak, Oyun ve Bebek Fuarının, yurt içi ve yurt dışından elde ettiği yüksek katılım oranıyla başarısını taçlandırdığını ifade ederken bu yıl pandemiye rağmen %44 oranında yeni katılımcıya, %48 oranında yeni ziyaretçiye ulaştığını vurguladı. Hazırlıklarla ilgili bilgi veren Yürür, “17-20 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan 4. İstanbul Oyuncak Fuarı, 2022 yılında da kapsam ve ziyaretçi ağını genişleterek oyuncak sektörünün gelişimine yön vermeyi ve sektörün en önemli buluşma noktası olmayı hedefliyor. En yüksek katılım ve kapsamı yakalayarak gelişmekte olan oyuncak sektörünün beklentilerine cevap verebilecek nitelikte bir fuar organize edebilmek için Tüyap ve OYDER iş birliğiyle hazırlıklara şimdiden başladık” dedi.

Üretim gücünü ve ihracatını yukarılara taşıyor.

Oyuncak Fuarı, sektörün üretim gücünün ve ihracatının üst seviyelere taşımasında önemli bir rol üstleniyor. 17-20 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek 4. Uluslararası Oyuncak, Oyun ve Bebek Fuarı’na yurt dışından olduğu kadar yurt içinden de daha geniş bir katılım bekleniyor. Tüyap İstanbul Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Ulusoy, “Dünyayı etkileyen pandemi döneminde yaşanan zorluklar nedeniyle daralan dünya ticaretinden en çok etkilenen sektörlerden biri uzun bir süre faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan fuarcılık sektörü oldu. 2020 yılının ikinci yarısında yeniden düzenlenmeye başlayan fuarlar aşılanmanın da artmasıyla 2021 ikinci yarısında hızla normal seyrine dönüyor. Bu dönemde Tüyap Fuarcılık Grubu olarak “ticaret
için önce sağlık” mottosuyla yola çıktık ve zorunlu kapanma dönemini fırsata çevirerek dijital dönüşüme yaptığımız yatırımları genişlettik. Dijital evrenimiz olan MyTüyap’ın katılımcı ve ziyaretçilerimize sunmuş olduğu imkânlarla fuar dönemiyle sınırlı kalan ticaretin yıl boyu kesintisiz sürmesine olanak sağladık. Bunun yanı sıra MyTüyap’ın en yeni üyesi olan “Business Connect” sayesinde katılımcılarımız en yeni ürünlerini seyahat engeline takılmadan dünyanın her yerinden potansiyel alıcılara tanıtma ve sektör profesyonelleriyle online görüşme yapma fırsatını yakalıyorlar. Ziyaretçilerimiz de aynı platform üzerinden ilgilendikleri alanlardaki ürün ve hizmeti sunan katılımcıları görebiliyor ve onlarla iletişime geçme imkânı buluyor” ifadelerini kaydetti. Uluslararası pazarlama çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Ulusoy, “Tüyap Fuarcılık Grubu olarak Moskova, Tahran, Tiflis ve Üsküp’te yer alan yurt dışı ofislerimiz aracılığıyla dünyanın dört bir yanından alım heyetlerini fuarda ağırlamak için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bu yönde Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile Alım Heyeti Programı için çalışmalarımız sürüyor” dedi. Ayrıca geniş bir coğrafyadan münferit ziyaretçileri de beklediklerini belirten Ulusoy, fuara Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çekya, Dubai, Fas, Gana, Gürcistan, İngiltere, Irak, Katar, Kıbrıs, KKTC, Kosova, Lübnan, Kuzey Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün gibi ülkelerin yapacağı ziyaretlerle önemli ticari bağlantıların sağlanmasına vesile olacaklarını öngördüklerini söyledi.