Anasayfa » FUAR » Türkiye’de oyuncak sektörü, Türkiye’nin dinamik oyuncak pazarı

Türkiye’de oyuncak sektörü, Türkiye’nin dinamik oyuncak pazarı

grafikTürkiye genç nüfusuyla oyuncak sektöründe dinamik bir pazara sahiptir. Nüfus 76.667.864 Kişi, bu nüfusun %33’ünü çocuklar oluşturmaktadır (25.327.536).

Aşağıdaki grafikte kız ve erkek çocuk nüfusu yaş grubuna göre ayrılmıştır:

Türkiye’de oyuncak tüketimi

Bu durum oyuncak sektörüne hareketlilik sağlamaktadır. Çocuk başına yıllık ortalama oyuncak tüketimi 40 ile 120 Dolar arasıdır. Önümüzdeki 5 yılda bu rakamın 300-350 Dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. En çok talep edilen ürünler, çizgi film karakterleri ile bağlantılı ürünlerdir.

Ailelerin çoğunun eğitici oyuncakları tercih etmelerine rağmen; kız çocukları için lisanslı oyuncak bebekler ve kırtasiye ürünleri popüler. Erkek çocukları için ise oyuncak arabalar ve dinozorlar ile ilgili ürünler popüler. Uluslararası trendler ise tüm dünya markalarından oluşmaktadır.

Dedeler ve büyükanneler hediye alma konusunda en önemli kişilerdir. Okul tatilleri, yılbaşı ve diğer önemli günler oyuncak perakendecileri için önemlidir çünkü bunlar çoğunlukla çocuklara hediye alınan günlerdir.

Oyuncaklar çoğunlukla oyuncak mağazalarında, yerel ve uluslararası marketler, Alışveriş Merkezleri ve Kırtasiye dükkânlarında satılmaktadır. Sektörün %70’ini ulusal şirketler, %30’unu ise yabancı şirketler oluşturmaktadır. Satışların %5’i online satış yani internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Türk oyuncak endüstrisinin pazar payı

Türkiye oyuncak sektörünün yıllık pazar hacmi 1.000.000.000 $ civarındadır. 2012 TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre İthalat 604.200.000 $ ihracat rakamları ise 98.400.000 $ bulmaktadır. Türkiye de oyuncak pazarının büyüme hızı % 6’dır markalı oyuncaklarda ise % 10 dur. Pazarın %80 ithalatçı %20 sinide imalatçılar oluşturmaktadır. Türkiye’de sektör, son beş yılda 20 kat büyümüştür.

Aşağıdaki grafik Türkiye’nin Oyuncak, Oyun ve Spor Malzemeleri ithalat/ihracat rakamlarını milyon Dolar olarak ifade etmektedir:

2005 yılından bu yana, oyuncaklar CE standartlarına göre imalat edilmekte ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Aynı zamanda ithal edilen oyuncaklarda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir.