Anasayfa » SEKTÖR » Türkiye’de Montessori

Türkiye’de Montessori

t-64Türkiye’de Montessori Anaokulu sistemi ve bir Montessori anaokulu açmak için neler gereklidir?

Özellikle son yıllarda dünya üzerinde rağbet görmeye başlayan fakat tarihçesi çok eski yıllara dayanan montessori eğitim sistemi hakkında bazı bilinmeyenleri detaylandıracağız. Tarihçesi 1907 yılına dayanan ve italyan eğitimci ve çocuk sağlığı uzman Maria Montessorinin kurduğu ve kendi adıyla anılan bu sistem Türkiye’de de gün geçtikçe rağbet görmeye başladı.

Peki nedir bu Montessori Anaokulu sistemi ve bir Montessori Anaokulu açmak için neler gereklidir?

 

Montessori Metodu

•Her çocuğun doğuştan zeki olduğuna; okul öncesi yaşlarda doğru uyaranlarla mantık yürütme ve problem çözme yeteneklerinin geliştirilebildiğine inanır. Çocuk kendisinin mimarıdır.

•Aynı yaş seviyesine toplu eğitimden ziyade farklı yaş gruplaşmalarıyla çocuklara özgü biçimlendirilen bireysel eğitim düzenine dayanmaktadır. Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için öğrenilecek konu ile öğrenenin hazır bulunuşluğu arasında denge olması gerektiğini savunur.

•Bireysel eğitimin çocuğun kendi hızında öğrenmesine olanak tanıdığı- na inanır.

•Çocuklar çalışmaları gerçekleştirirken bir işlemin tamamlanması için gereken sırayı takip ederler, detaylara önem vermeyi öğrenirler; sıra bekleme, paylaşma ve sorumluluk kavramlarını geliştirirler

•Çocuklar bir aşama üzerinde uzmanlaşmadan diğer aşamaya geçmezler. Böylece o yeti için gerekli uyarıları aldıklarından emin olunur ve çocuğa başarısızlık duygusun yaşatılmaz.

•Montessori materyalleri “hazırlanmış çevre”de basitten karmaşığa doğru ve öncelik sırasına göre hydra düzenlenmiştir. Her aktivite bir sonrakinin temelini oluşturur. Çocuklar ezber yerine mantık, deneyimleme ve tekrar ile öğrenir.

•Çocuklar rahat bir ortamda hareket etme, seçme, tekrarlama, hissettiklerini ifade etme ve sosyalleşme konusunda özgürdür