Anasayfa » HABERLER » “Türk oyuncak sektörü dünya ile yarışır hale geldi”

“Türk oyuncak sektörü dünya ile yarışır hale geldi”

İKMİB, 11. Kids Turkey fuarında katılımcılarla buluştu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 04-07 Ekim 2018 tarihleri arasında 11’incisi düzenlenen Türkiye’nin tek oyuncak fuarı “Kids Turkey 2018”de katılımcılarla bir araya geldi. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Kids Turkey 2018 Fuarı’nın açılışını yaparak, ihracatçı firmaların stantlarını ziyaret etti.

Spielwarenmesse Middle East Fuarcılık tarafından İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen 11’inci Kids Turkey Oyuncak, Çocuk, Lisans Oyun ve Oyun Ekipmanları Fuarı’na bu yıl 22’si yabancı olmak üzere 117 firma katıldı. Son teknolojik üretimler başta olmak üzere plastik, tahta ve pelüş oyuncakların sergilendiği fuarı, Türkiye ve 45 ülkeden 4 bin 834 satınalmacı ve sektör temsilcisi ziyaret etti. Organizasyonun ilk günü tanıtımı gerçekleştirilen ve motoru dahil tamamı yerli üretim olan “Süper Araba”, özellikle yabancı ziyaretçilerin ve alım heyetlerinin ilgi odağı oldu.

“Oyuncak tasarımları sevgi ve barış üzerine geliştirilmeli”

Kids Turkey 2018 oyuncak fuarının açılışında konuşan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, Türk oyuncak sektörünün dünya ile yarışır hale geldiğini bildirdi. Pelister, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte oyuncak sektörü müthiş bir atılım gösterdi. Artık oyuncak üretici ve ihracatçılarımız fiyat yönüyle Çin, kalite yönüyle de batıdaki firmalarla rekabet edebilecek konuma erişti. Dünyada 2,2 milyar çocuk var. Türk oyuncak sektörü, küresel ölçekteki ticari hacimden çok daha fazla pay almalı. Farklı pazar stratejileri ile gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklara ayrı, gelişmiş ülkelerdeki çocuklara da ayrı üretimler yapmalıyız. Ayrıca oyuncak tasarımlarımızı savaş ve silah üzerine değil, sevgi ve barış üzerine geliştirmeliyiz. Dünya barışına katkı yapmak sizin de elinizde” değerlendirmesinde bulundu.

Oyuncak firmalarını tek tek ziyaret eden Pelister, sektörle ilgili bilgi aldı ve İKMİB’in sektöre yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

#İKMİB, #KidsTurkey, #Pelister