Anasayfa » HABERLER » Türk oyun sektörü $ 1,4 milyara ulaştı

Türk oyun sektörü $ 1,4 milyara ulaştı

Türkiye’de oyunlara para harcayan aktif 12 milyon oyuncu var ve global pazar 180 milyar dolara ulaştı

1,4 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan Türk oyun sektöründe oyun geliştiricilerle, yerli ve yabancı yatırımcılar, İstanbul’da buluşuyor. Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, Türkiye’de oyunlara para harcayan aktif 12 milyon oyuncunun olduğunu ve global pazarın ise 180 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını söyledi. İstanbul, geçen yıl Londra’nın ardından Avrupa’da oyun sektöründe en fazla anlaşmanın gerçekleştirildiği ikinci kent oldu.

1.4 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan Türk oyun sektöründe oyun geliştiriciler, yatırımcılar ve oyunseverler, bu yıl yedincisini düzenlenen Gaming İstanbul’da buluşuyor.

Soruları yanıtlayan Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, Türk oyun sektöründe, aktif, oyunlara veya oyun içi mağazalara para harcayan oyuncu sayısının 12 milyona, sektörün 1,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Eryürek “36 milyon aktif oyuncuya sahip olduğumuzu söylüyoruz. Bu sayının içinde geçmişte cep telefonu, tablet veya bilgisayarına bir oyun indirmiş herkes var. Aktif, oyunlara veya oyun içi mağazalara para harcayan oyuncu sayımız yaklaşık 12 milyon oyuncu civarında. Profesyonel e-spor oyuncu sayısımız ise 600’e ulaştı” açıklamasını yaptı.

“Türk oyun sektörü 1,4 milyar dolara ulaştı”

Pazarın gelişimine dair sorularımızı yanıtlayan Meriç Eryürek “Global pazar büyüklüğü yaklaşık 180 milyar dolara ulaştı. Türk oyun pazarının büyüklüğü ise tahmini 1,4 milyar doları aştı. Yatırımlar tarafında sektörü ele alacak olursak 2022’de 424,7 milyon dolar yatırım aldık. İstanbul, geçen yıl Londra’nın ardından Avrupa’da oyun sektöründe en fazla anlaşmanın gerçekleştirildiği ikinci kent oldu. İstanbul, dünya genelindeki değerlendirmede ise beşinci sırada. Yukarı yönlü büyüme trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Bu yıl yedincisini düzenlenecek Gaming İstanbul, Türk oyun sektöründe birçok oyunseveri, Yenikapı’daki Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde bir araya getirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük dünyanın ise en büyük sekiz oyun etkinliğinden birisi olduğunu söyleyen Eryürek “Oyunseverleri en yeni oyunlar, en yüksek kalitedeki donanımlar, sevilen içerik yayıncıları, popüler esporcular ve yetenekli cosplaylerle bir araya getirerek oyun dünyasının tüm renkli elementlerini onlarla buluşturuyoruz. İşin B2B ayağında da oyun sektörünü, stüdyoları ve serbest oyun geliştiricilere yönelik de birçok içerik olacak. Gaming İstanbul çatısı altında düzenlenen Indieway adını verdiğimiz buluşmada Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’dan Türkiye’de geliştirilen oyunları değerlendirecek ve doğru buldukları projelere yatırım yapacak uzmanlar da geliyor.” bilgisini paylaştı.

#oyun sektörü #gaming #meriç eryürek #gaming istanbul #Türk oyun sektörü