Anasayfa » HABERLER » ToysLab profesyonel, tarafsız, hızlı ve güvenilir

ToysLab profesyonel, tarafsız, hızlı ve güvenilir

Türkiye’nin ilk milli oyuncak laboratuvarı, ToysLab

Türkiye’nin ilk milli oyuncak laboratuvarı, ToysLab test edilecek ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunun ekolojik, kimyasal ve fiziksel analiz yöntemleriyle test edilmesi için kuruldu. Ayrıca ücretsiz Ar-Ge desteği sunan firma, Türk Lirası fiyat politikasıyla hareket ediyor

AzoLab Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Öztürk ile faaliyetleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın kuruluşu ve gelişim sürecini anlatır mısınız?

ToysLab A.Ş. olarak oyuncak sektörünün gelişimine katkıda bulunmak adına; son teknoloji ürünü analitik ve enstrümental cihazlarla donanımlı laboratuvarlarımız ve de alanında uzman, yeniliklere ve gelişime istekli kadromuz ile 2018 yılının Şubat ayında İstanbul’da faaliyetlerimize başladık.

ToysLab Laboratuvar’ın verdiği hizmet hakkında bilgi verir misiniz?

Test edilecek ürünlerin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunun ekolojik, kimyasal ve fiziksel analiz yöntemleriyle test edilmesi için Türkiye’de kurulmuş, tamamen yerli ve hizmet ettiği tüm sektörlerden bağımsız sermayeli ilk Özel oyuncak Laboratuvarıyız.

Oyuncak sektörüne yönelik sunduğunuz hizmetler nelerdir?

Oyuncak sektörünün ihtiyacı olan Ar-Ge desteği, fiziksel ve kimyasal donanımlara uygunluğu ile ilgili danışmanlık hizmeti, ithal oyuncakların ülkemize girmeden önce ürün güvenliği parametrelerine uygunluğunun test edilmesi, Oyuncak üretiminin ülkemiz içerisinde artması için üreticilerimize test hizmeti desteği verilmesi şeklinde özetleyebiliriz.

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?

Ekim ayı içerisinde Çeşme’de ve İstanbul’da düzenlenen iki farklı fuar ve kongreye ToysLab firması olarak katıldık. Aynı zamanda İstanbul’da düzenlenen Kids Turkey fuarına ziyaretçi olarak katılma fırsatımız oldu.

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz?

Yeni taleplere kendimizi hızla adapte edebildiğimiz gibi pazarlamanın tamamen şekil değiştirmeye başladığı son birkaç yılda ToysLab olarak bu dijital dönüşüme de hızla adapte olduk. Özellikle Endüstri 4.0 kavramını çok sık duymakta ve genelde üretimde verimliliğin yükseltilmesine yönelik hedeflerle ilişkilendirilmiş olsa da sosyal hayatımıza getireceği yenilikler ile ürün/hizmet ve süreçlerin geliştirilmesinde yeni fırsatların karşımıza çıkmasını sağlayacağının bilincinde hareket etmekteyiz. Bu nedenle satış ve pazarlama stratejilerimizi kısa ve uzun vadeli planlamakta ve hızla değişen bu alana firmamızın sunduğu hizmetleri adapte edebilmekteyiz. Dijital pazarlamayı daha yoğun kullanmamızın en büyük etkenlerinden biri hedefe yönelik çalışmalar yapabilmekte ve performansını da ölçebiliyor olmamızdır. Bu bağlamda çalıştığımız işbirlikçilerimiz sayesinde de her geçen gün hedeflerimize daha da yakınlaşmaktayız. Hedefimiz ilk olarak Türkiye Cumhuriyetleri ve Ortadoğu olup, 2023 yılından sonra da diğer tüm Avrupa ülkelerine de sunduğumuz kaliteli, hızlı ve hatasız hizmet anlayışımızı aşılayabilmektir.

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

Türkiye’nin ilk milli oyuncak laboratuvarı olarak ülkemizdeki sektörde yer alan tüm paydaşlarla yakın bir temas içerisindeyiz. Bununla birlikte sunduğumuz ücretsiz Ar-Ge desteğimiz, Türk Lirası fiyat politikamızla diğer rakiplerimizden ayrılmaktayız.

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?

Ülkemizin kalite politikaları doğrultusunda dışarıya karşı edilgen yapısını etken hale getirmek için stratejilerimizi bu doğrultuda şekillendirmekteyiz.

Faaliyet alanınızda karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

Global oyuncak markaların uzun süredir yabancı test laboratuvarlarıyla çalışma alışkanlıklarını kırmakta zorluk yaşamaktayız. Avrupa Birliği üyesi, TÜRKAK’ın verdiği ISO17025 belgesi yeterli olması gerekmektedir.  Bu belgeye sahip laboratuvarlara sunulacak desteklerle gücümüzü arttırarak daha iyi bir konuma sektör olarak geleceğimizi düşünmekteyiz.

Ülkemizde sizin sektörün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Yeni nesilin çevreye ve sağlığa duyarlılığı sayesinde sektörün çok daha iyi bir konuma geleceğini görmekteyiz. Özellikle sürdürülebilir kalite politikasına önem veren her şirket ve birey sayesinde ülke olarak bu alanda lider bir konumda bile olacağımıza inanıyoruz.

2018 yılınız nasıl geçiyor ve 2019 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

2018 yılında akreditasyon sürecimizi tamamlayarak 2019 yılına hızlı ve güçlü bir giriş yapacağımızı düşünüyoruz.

Sektörde kendi alanınızda hangi konumda olmayı hedefliyorsunuz?

Kendi alanımızda ülkemiz başta olmak üzere, daha sonra dünya çapında öncü bir firma olmayı hedeflemekteyiz.

Marka olarak geleceğe yönelik hedef, hamle ve projeleriniz nelerdir?

Sektörün tüm paydaşlarıyla yakın temasta bulunarak, ülkemiz çocuklarının sağlığına katkıda bulunan firmalardan biri olmak istiyoruz. Aynı zamanda ülkemizde güzel işlere imza attıktan sonra Avrupa ve diğer ülkelerde de şubeleşmeyi hedeflemekteyiz.

Önemine binaen eklemek istediğiniz bir konu veya sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ülkemizde veya dünya genelinde bazı konularda bataklığı kurutmak yerine sivrisinekle mücadele edilmektedir. ToysLab laboratuvarını açmamızın en büyük nedeni, çocukluğumuzdan yetişkinlik dönemimize kadar ki süreçte oynadığımız sağlıklı olmayan oyuncakların analizinin en başından yapılmasını sağlamak ve bizlere ilerleyen yaşlarda kanser gibi geri dönüşü olmayan bir sürece girmemize sebep olmadan önüne geçebilmektedir.

#ToysLab #NihatÖztürk #test #oyuncakLaboratuvarı #ISO17025