Anasayfa » RÖPORTAJ » Tetris sektörde uzun süre var olmayı hedefliyor

Tetris sektörde uzun süre var olmayı hedefliyor

yeinTetris Eğitim Araçları ve Oyun Grupları firma sahibi Nuray Topçu ile faaliyetlerini konuştuk.

Tetris Eğitim Araçları ve Oyun Grupları’nın kuruluşu ne bu günlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

“ Tetris Eğitim Araçları ve Oyun Grupları 02.02.2006 yılında Samsun Atakum’da kuruldu. O yıllarda bölgemizde kendi sektörümüzün ilk firması olarak hizmet vermeye başladık. Bugün geldiğimiz nokta ise Karadeniz bölgesindeki il ve ilçeler dışında Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde de çalışmalarımız olmaktadır.”

Hangi ürünlerin üretimini yapıyorsunuz? Bünyenizde bulunan markalarınız ve temsil ettikleri ürün grupları nelerdir?

“Kuruluşumuzun ilk yıllarında ahşap donanımları Ankara ve İstanbul’dan tedarik ettik. Fakat mobilya gruplarının uzaktan gelmesi, bize çok yüklü kargo masrafları ve üründeki kırılmalar ve bozulmalar sebebiyle mobilya grubunu kendimiz üretmeye karar verdik. Şu anda kendi TETRİS markamızla anasınıfı ve kreş mobilyaları üretmekteyiz. Pilsan, Feber ve Smoby markalarının oyun gruplarını satmaktayız. Ayrıca Türkiye genelinde anasınıfı donanımları üreten üretici firmalarımızdan da bazı eğitim araçlarını tedarik etmekteyiz.”

En çok tüketilen ürün gruplarınız hangileridir?

“ Satıcı bir firma olarak değil daha çok tasarımcı bir firma olma yolunda ilerlemek istediğimiz için daha çok özel tasarım ürünlerimiz tüketilmektedir. Çalıştığımız her alanın kendine has özellikler taşımasına dikkat ediyoruz. Buda mobilya ürünlerimizin daha çok tercih edilmesini sağlıyor.”

Nihai tüketicilerin ürün satın alırken dikkat ettikleri önemli faktör sizce nedir? Marka mı? Fiyat mı?

“Nihai tüketici için fiyatın yanında, marka ve kalitede önemli bence. Bunun yanında yapmış olduğunuz çalışmalar sizin referansınız oluyor”.

Yurt içi pazar ağınız ve yapılanma çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

“Her ne kadar zaman zaman kendi bölgemiz dışına çıksak ta, ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde çalışmaktayız. İnternet sitemiz üzerinden yurt içinden gelen talepleri karşılamaktayız. Yapılanma çalışmaları adına marka patentimizi aldık. Şu anda kurumsallaşma adına çalışmalarımız devam etmektedir.”

2013 yılınız nasıl geçiyor? Bu ana kadar, bu yıl için hedefleriniz hangi oranda gerçekleşti? 2014 için düşünceleriniz nelerdir?

“2013 yılı firmamız için iyi geçti diyebiliriz. Bu yıl içerisinde de özel çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. 2014 yılının 2014 yılından daha bereketli olmasını diliyorum.”

Firmanız, Türkiye iç pazarında kendi alanında nerde olmayı hedefliyor?

“Firmamız Türkiye iç pazarında satıcı bir firma olarak değil de tasarımcı bir firma olarak bilinmek istiyor.”

Piyasadaki sıkıntıları nasıl gözlemliyorsunuz ve çözüm önerilerinizi öğrenebilir miyiz?

“Sektör büyüdükçe sektöre katılan yeni firma sayısı artmaktadır. Bu hızlı artışa paralel malzeme kalitesi de arttığı takdirde sektör daha da gelişecek ve büyüyecektir. Tüketicinin beğeni çıtası oldukça yükselmiş durumda, bu beklentiyi karşılayan firmaların sektörde daha uzun soluklu olacağını düşünüyorum.”

Eklemek istedikleriniz var mı?

“Yeni yılın herkese hayırlar getirmesini diliyorum.”