Anasayfa » RÖPORTAJ » Tam makinalaşamadığınız sürece insan kaynaklı problemler bitmez

Tam makinalaşamadığınız sürece insan kaynaklı problemler bitmez

Egem Grup Genel Müdürü Levent Çevik ile ürün konseptini, sektörü ve Nurnberg fuarını konu alan röportaj yaptık.

KUM BOYAMA KARTLARINI ÜRETEN EN BÜYÜK FİRMA

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?
“2007 yılında Ankara’da kurulan firma, hem dünyada hem de Türkiye’de tanınırlığını üst noktaya taşıdığı EGEM GRUP adıyla sektördeki büyük bir boşluğu doldurmayı başarmıştır. KIRMIZI ŞATO Kum Boyama Konseptiyle ürettiği ürünlerde çocuk sağlığını ön planda tutarak marka olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Üretimin tüm aşamalarında deneyimli ve uzman kadrosuyla dünyada kum boyama kartlarını üreten en büyük firma olmuştur.”

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?
“Firmamız Kum Boyama ürünleri üretmektedir. Ürünlerimizin yurtdışında ve yurtiçinde dağıtımı ve satış sonrası hizmetleri her noktaya dokunularak gerçekleşmektedir.”

Ürünlerinizi nasıl geliştiriyor ya da yeni ürün, yeni şekiller belirliyorsunuz?  Ar-Ge sorumlunuz, ekibiniz ya da departmanınız var mı?
“Ar-Ge ekibi tarafından yapılan ürün çalışmaları, grafik ve tasarım departmanı tarafından geliştirilir. Yeni karakterler, kutu ve paketlenme planları yapılır.”

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?
“Sektörümüzde trend değişimi yeni ve popüler karakterlerin varolmasıyla oluşmaktadır. Biz de bu değişime ayak uydurarak KIRMIZI ŞATO Kum Boyama Konseptini sürekli canlı tutmaya çalışıyoruz.”

Türkiye’de bu ürünleri üreten çok firma var mıdır? Varsa siz bu işin neresindesiniz?
“Türkiye’de üreten çok fazla firma yok. Birkaç firma ürünün basit ve ucuz modelini ithal ediyorlar. Biz ise ürünü ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) standartlarında üreten tek firmayız. Ürün yelpazemizi sürekli geliştirerek yolumuza devam etmekteyiz.”

ORTADOĞU ŞUAN EN GÜZEL PAZAR

Bu ürünlerde Türkiye’nin genel durumu nasıldır, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk sektörünün durumu nedir? En güçlü ülkeler hangileridir?
“Çocuk nüfusu anlamında Türkiye birçok ülkeye göre daha fazla oyuncak tüketmektedir. Orta Doğu pazarı da şuan en güzel pazar konumunda. Bunları göz önünde bulundurarak kum boyama konseptimize her geçen gün yeni ilaveler yapmaya devam ediyoruz.”

Hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz? İthalatınız var mı?
“Ürünümüz yüzde yüz yerlidir. Ürünü hiçbir şekilde ithal etmiyoruz.”

İhracat yapıyor musunuz? İhracat yapıyorsanız, bu konuda karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?
“Evet ihracat yapıyoruz. Ürününüz kalite standartlarına uygunsa hiçbir problem yaşamıyorsunuz.”

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?
“Her yıl Nurnberg/Almanya’da yapılan fuara yenilenmiş KIRMIZI ŞATO Kum Boyama konseptiyle katılıyoruz.”

MARKA OLMA YOLUNDA

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz?
“Firmamız ürün gamını yeni yatırım ve yeni projelerle yenileyerek vizyonunu genişletmeye devam etmektedir. Her yeni projelerinde çocuklara nasıl daha iyi hizmet verebiliriz ilkesinden yola çıkarak sağlıklı ve güvenli ürünlerin oluşabileceği yatırımlar yapmakta ve projeler sunmaktadır. Lisanslı ve lisanssız karakterleri ile çocukları hem eğlendirip hem de eğitebilen ürünlerle marka olma yolunda emin adımlarla
ilerlemekteyiz.”

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?
“Ürün kalitesi standardı ve ürüne olan inancımız.”

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?
“En büyük hedefimiz dünya markası olma yönünde ürünün bilinilirliğini daha da arttırmak. Bunun için de hem fuarlara daha fazla katılarak yurt dışı piyasasını genişletmeyi hem de Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz aktivite sayısını arttırarak yerimizi daha da sağlamlaştırmak istiyoruz.”

Katılım sağladığınız 27 Ocak- 1 Şubat 2016’da düzenlenen Nurnberg Oyuncak fuarında hangi ürünleri sergilediniz, fuarınız nasıl geçti ve ürünleriniz nasıl bir ilgi gördü, fuar beklentiniz ne oranda karşılandı?
“KIRMIZI ŞATO Kum Boyama Konsepti içinde yer alan tüm paketli ürün gruplarımız sergilendi. Fuar daha çok bayilerle buluşma ve yılı değerlendirme şeklinde olumlu geçti.”

2015 nasıl geçti, 2016’yı nasıl bir yıl olarak öngörüyorsunuz?
“Üretim ve satış zorluklarını her firma gibi bizde yaşamaktayız. Ancak ürünümüze olan güvenimiz ve gördüğü ilgiden dolayı her geçen yıl çıtamızı biraz daha yükseltiyoruz. Çocuğumuz olarak gördüğümüz KIRMIZI ŞATO Kum Boyama Konsepti’nin her geçen büyümesi bizi hem heyecanlandırıyor hem de çalışma şevkimizi arttırıyor. 2016 yılında da çıtamızı yükseltmeyi hedefliyoruz.”

TAM MAKİNALAŞAMADIĞINIZ SÜRECE PROBLEM BİTMEZ

Üretimde karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?
“Tamamen makinalaşamadığınız sürece insan kaynaklı problemleri sürekli yaşamaya mahkum kalıyoruz.”

Ülkemizdeki oyuncaksektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?
“Şuan da iyi gelecekte de artarak devam edecektir.”

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?
“Her şeyin hayırlısı olsun.”

#EgemGrup #LeventÇelik #Nurnbergfuarı #Nurnberg #fuar