Anasayfa » RÖPORTAJ » Tahta arabaların, bez bebeklerin yerini akıllı oyuncaklar aldı

Tahta arabaların, bez bebeklerin yerini akıllı oyuncaklar aldı

Edu Play Genel Müdürü Kerem Bostan eğitici oyuncakların faydalarını anlatıyor

Tahta arabaların, bez bebeklerin tahtına artık akıllı oyuncaklar oturdu. Anne babalar, ileri seviyede mühendislik ve teknoloji konularını eğlenceli hale getiren eğitici oyuncakları tercih ederken; 10 yaşındaki çocuklar bu oyuncaklar sayesinde robot kollarının çalışma sistemini bile öğreniyorlar. Edison’dan bile daha fazla patente sahip olan Artur Fischer’in kurduğu Fischertechnik’i Edu Play markasıyla Türkiye’ye getiren Edu Play Genel Müdürü Kerem Bostan: ‘’Her oyuncak, çocuk için iyi ya da kötü birer eğitim aracıdır.

Bizim nitelikli eğitici oyuncak ile kastettiğimiz ise doğal eğiticiliğinin ötesinde bir değerdir.’’ Oyuncak denildiğinde ilk akla gelen tahta arabalar, bez bebekler artık yerini ‘akıllı oyuncaklara’ bıraktı. Anne babalar çocukları için eğitici oyuncak setlerini tercih ederken pedagoglar da çocukların beden ve ruh sağlığı açısından oyun ve oyuncakların önemini vurguluyor.

Peki eğitici oyuncakların özellikleri nelerdir? Her oyuncak eğitici midir?

Alman devi Fischertechnik’i Edu Play markasıyla Türkiye’ye getiren Edu Play Genel Müdürü Kerem Bostan, ‘’Piyasada yığınla örneği olan ve eğitici olarak etiketlenen birçok oyuncak için, ‘eğitici midir?’ diye sorarsanız, evet eğiticidir diyebiliriz’’ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Bizler ürünlerimizi nitelikli eğitici oyuncaklar olarak tanımlıyoruz. Oyuncaklar çocuk gelişiminin ve eğitiminin önemli birer parçasıdır. Aslında her oyuncak, çocuk için iyi ya da kötü birer eğitim aracıdır. Bizim nitelikli eğitici oyuncak ile kastettiğimiz ise doğal eğiticiliğinin ötesinde bir değerdir. Ürünlerimiz birer eğitim seti niteliğindedir. Birçok eğitim kurumunda da bu şekilde kullanılmaktadır. Burada önemli olan setlerimiz ile oyun ve eğlence boyutunu muhafaza ederken ciddi bir eğitim verilebilmesidir. Hatta ileri seviye teknoloji ve mühendislik konularını bile basit ve eğlenceli halde ele alabilmesi her eğitici oyuncağın ulaşabileceği bir nitelik değildir. 10 yaşındaki bir çocuk bu setler sayesinde temel fizik kurallarından, robot kollarının çalışma sistemlerine, mekanik sistemlerden mobil robotlara birçok teknoloji ve bilim hakkında hem kalıcı bilgi elde ediyor hem de bizzat üreterek beceri haline getiriyor. Bunu da gerçek mühendislik uygulamalarına yakın ürünler üreterek gerçekleştiriyoruz.”

‘’Yemedim içmedim sana oyuncak aldım’’

Eğitici oyuncaklar, nitelikli çoktan geçmeli oyuncaklar olarak tanımlanıyor. Bostan, Türkiye’de ailelerin oyuncak tercihlerinde ise eğitici oyuncakların ağırlık kazandığını belirtiyor: ‘’Türkiye’deki aileler çocuklarının ihtiyacı olduğunu fark ettikleri bir unsuru karşılamak için gerekirse yemez içmez ve onu karşılamaya çalışırlar ki bu hususta çok fedakârlardır. Günümüzde oyuncağın da çocuğun doğal bir ihtiyacı olduğunu anlamalarıyla birlikte, Türkiye’de oyuncak sektörünün niye hızlı geliştiğinin cevabını anlamak da zor olmuyor.”

edu2

Türkiye’de oyuncak pazarı 1 milyar dolara ulaştı

Akıllı oyuncaklar olarak bilinen eğitici oyuncak pazarı da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de katlanarak büyüyor. Bostan, Türkiye’de oyuncak pazarının büyüme hızının yüzde 6 olduğunu söyledi: ‘’Markalı oyuncaklarda bu oran yüzde 10. Türkiye’deki oyuncak sektörünün yıllık pazar hacmi ise 1 milyar dolara ulaştı. Son 5 yılda 20 kat büyüyen bir sektörden söz ediyoruz.”

Edison’dan çok patenti olan mucit

Almanya’da imal edilen Edu Play materyalleri Alman Fischertechnik firması tarafından üretiliyor. Çocuklar için üretilmeye başlayan eğitici oyuncak setlerine dair fikir, 1964 yılında kendi adına aldığı, 5 bin 842 patentle Thomas Edison’u bile geride bırakarak dünyanın en fazla patent almış kişisi unvanına sahip Artur Fischer’e ait. Fischertechnik ürünleri dünya genelinde 6 kıtada 100 ülkede satışa sunuluyor. Fischertechnik 2014 yılında sadece Amerika’da 5 bin okul ve yaklaşık 500 bin öğrenci tarafından kullanıldı. Fischertechnik, oyun ve oyuncak üzerine dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Dr. Toys tarafından 2014 yılında en iyi eğitici oyuncak, 2015 yılında da en iyi soysal ürün dalında ödüllendirildi.

edu1

Edu Play ürünlerinin faydaları;

– El-göz koordinasyonunu geliştirir. – İri ve küçük kas becerilerini geliştirir – Uzamsal düşünme kabiliyetini geliştirir. – Hayal gücünü ve üretkenliği geliştirir. – Mantıksal düşünme yeteneğini geliştirir. – Temel Teknolojiyi anlama yetisini geliştirir.

#EduPlay, #KeremBostan, #eğiticioyuncaklar, #faydalar, #Fischertechnik, #Oyuncaklar