Anasayfa » FUAR » Spor Dünyası sporda sınır tanımayanlara…

Spor Dünyası sporda sınır tanımayanlara…

t815 – 18 Ocak tarihleri arasında CNR Expo’da gerçekleşen Uluslararası İstanbul Anne Bebek ve Çocuk Ürünleri Fuarı ile ilgili değerlendirmeleri Spor Dünyası firma yetkilisi Emre İpek dergimizle paylaştı

Çevre ülkelerdeki ekonomik ve siyasi sıkıntıların bu fuara yansımaları sizce nasıl oldu?

“Çevre ülkelerdeki siyasi ve ekonomik problemlerin bu fuara yansıması hiç olmadı. Çünkü bu fuarın uluslararası nitelikte olabilmesi için bir süreye daha ihtiyacı var.”

Bu fuar beklentilerinizi ne ölçüde karşıladı?

“Beklentiniz ne olduğu burada önem arz ediyor. Fuar, öncelikle firmanızın bir senelik satış veya bağlantısının gerçekleştirildiği bir yer değildir. Katılım amacı, yeni müşterilerin sizi tanıması, sizin onları tanımanız ve mevcut müşterilerinizle olan ilişkilerinizin güçlendirilmesi. Onlara ne kadar güvenilir, güçlü ve kalıcı firma olduğunuzun mesajını vererek, kendilerinin gurur duyacağı bir firma imajı çizmek esastır. Fuarda büyük işler beklemek doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Esas olan piyasadaki teşkilatınızın gücüdür.”

Nitelikli firmaların fuara katılımı ve ziyareti konusunda uluslararası pazardaki diğer fuarlarla karşılaştırıldığınızda değinmek istediğiniz hususlar nelerdir? Sektörümüz bu konuda sizce ne kadar ilgili ve duyarlı?

“Sektör bu fuara çok ilgili. Nitelik olarak bu fuarın uluslararası fuarlardan hiçbir farkı yok, hatta fazlası var. Ancak tekstil ve mobilya dışında, üreticilerin olmaması bu fuarın uluslararası boyutta olmamasının en büyük sebebi. Hizmet ve  alt yapı çok iyi. Üretim problemi de çözülürse mükemmel olur.”

Fuardaki ziyaretçi profilini değerlendirir misiniz? Bu konuda neler yapılabilir?

“Ziyaretçi profili son düzenlemelerden sonra olumlu. Mesleğinde tecrübeli firma sahipleri ve satın almacılar bu fuarın profilini en iyi şekilde yansıtıyor.”

Fuarda ön plana çıkardığınız ürün grupları ve bunlara olan ilgiyi değerlendirir misiniz?t9

“Biz ithalatçıyız. Ürün gurubumuz bebek arabası ve aksesuarları ile akülü arabalar ve oyuncak grubudur. Katalog firmasıyız. Bebekler ile ilgili her türlü yürüteç grubundan mama sandalyesine, salıncaktan ana kucağına kadar bu grupta olabilecek her türlü ürünü getirip hizmet ediyoruz. Akülü arabalarımızda Türkiye’nin her tarafında servisimiz var. Evde bile ürünleri tamir edebilme özelliğine sahip olacak kadar ürünümüzün arkasında olan bir firmayız.”

Sektör iş hacmi ve yeni girişimci firmalar açısından büyüyor. Bu bağlamda yatırımlarınıza yön verecek olan ve sizi etkileyen hususlar nelerdir?

“Bu sektör büyümekte olan bir sektör değil. Bu yanlış bir bilgi şu an sektör yerinde sayıyor. Sebeplerine gelince devletin koymuş olduğu ciddi vergiler ile bunun dışındaki olumsuz gümrük düzenlemeleri ithalatçı firmaları bu işten uzaklaştırmaktadır. Bu kadar olumsuzluğun yerli üreticiye hiçbir olumlu katkısının olmaması hiçbir yenilikçi harekette bulunmaması sonucu olan tüketiciye olmaktadır.”

Yerli üretimde tekstil ve araç-gereç grubu açısından baktığımızda sektörümüzdeki markalaşma faaliyetlerini değerlendirir misiniz?

“Tekstil konusunda gerekli marka çalışmaları ciddi bir biçimde devam etmektedir. Ancak araç gereç grubunda bunu söylemek çok zor.”

Sektör, 2014’ü durgun geçirdi. 2015 yılına dair beklentileriniz hangi ölçüdedir? Rusya ve Ukrayna pazarında yaşanan sıkıntıları da göz önünde bulundurursak, alternatif pazar arayışları hangi yönde olmalıdır?

“Piyasaların durgunluğu tabirine ben katılmıyorum. İşini bilen yönetici ve firma sahipleri her sene işini büyüterek ve karlı bir şekilde firmasını ileriye götürüyor.”

Bundan sonra katılacağınız yakın tarihte bir fuar varsa yazar mısınız?

“Oyuncak fuarı ve anne bebek fuarına katılım sağlıyoruz.”

Sektördeki firmalara önerileriniz ve eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Öneri ve bilgi, paylaşılmayacak kadar kıymetlidir. Eklemek istediklerim ise ortak çıkarlarımız için kurulan derneğimize sektördeki ithalatçı ve üretici firmaların üye olmaları ve sesimizi güçlü bir şekilde duyurmak için ortak hareket edebilme özelliğine kavuşmamızdır.”