Anasayfa » RÖPORTAJ » Sevdiğiniz işi yapın; böylece hayatınızda bir gün bile çalışmamış olursunuz

Sevdiğiniz işi yapın; böylece hayatınızda bir gün bile çalışmamış olursunuz

Ordu’da oyuncak toptancılığı yapan Toys Park firma sahibi Murat Çabuk ile faaliyetleri ve sektör hakkında bir söyleşi yaptık.

Firmanızın doğuşu nasıl oldu?

“Ben 20 senedir oyuncak sektöründe çalışan biriyim. Bir firmada bölge müdürü olarak görev yaptım. Son 1 senedir buradayım, 500 metrekarelik iki katlı mağazada Karadeniz bölgesine toptan oyuncak satışı yapıyorum.”

Ordu’da oyuncak sektörünün sıkıntıları nelerdir? Oyuncak sektörü nereye gidiyor?

“Oyuncak sektörü aslında iyiye gidiyor eskisi gibi değil. İnsanlar çocuklarına değer veriyor dolayısıyla artık harcamalardan kaçmıyorlar ve çocuğun istediğini alıyorlar o açıdan oyuncak sektörü iyiye gidiyor diye düşünüyorum. Sektör öncesine nazaran daha iyi noktalara gidiyor.”

Ordu’da hizmet verdiğiniz bölgeler nereler?

“Ordu içinde çok fazla bir alana hizmet vermiyoruz. Daha çok Fatsa, Ünye, Terme, Çarşamba, Samsun, Tokat, Amasya ve Sinop bölgelerine çalışıyoruz. Yıllarca dışarı çalıştığım için Ordu merkezde çok fazla bir tanıdığım yok, hep dışarı çalışıyorum.”

Bir yıldır beklentileriniz karşılandı mı?

“Pekçok bir efor sarfedip, mücadele ederek, beklentilerimize fazlasıyla ulaştık. Çalışmak, dürüst ve etik anlayışı prensip ederek daha iyi noktalara ulaşacağımızı ümit ediyoruz.”

Oyuncak tedarik ederken alırken nelere dikkat ediyorsunuz?

“Öncelikle oyuncağın sağlık açısından bir sıkıntısının olup olmadığına dikkat ediyoruz. CE belgesi mutlaka olacak, ürününün arkasında duran bir üretici firması olacak. En çok İstanbul’daki ithalatçılarla çalışıyoruz.”

Tüketici orijinal ürünle çakma ürünü ayırt edebiliyor mu?

“Aslında tüketicilerin çoğu bir ürünün orijinal olup olmadığını ayırt edemiyor, ancak bu konuda bilgisi olanlar anlayabiliyor. Oran vermek gerekirse, %50’ye %50 demek doğru olur. Belki başka durumdan olabilir, bazıları ürünün orijinal olmadığını bilerek alıyor.”

Toptanda sıkıntılarınız var mı?

“Sıkıntımız fiyat istikrarsızlığı diyebiliriz. Müşteri açısından sıkıntı geri dönüşler çabuk olmuyor, çok şükür bizde şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. Perakende açısından bir sıkıntımız olmadı ama olabilir. Ürün, hizmet ve servisimizi doğru noktalara verdiğimiz sürece bizim de karşımızdaki kişinin de bir sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Biz zaten kapı kapı dolaşıp mal satmıyoruz, herkese mal satma gibi bir iddiamız da yok. Çok satış yapmak iş değil, doğru satış yapmak lazım, çabuk geri döndürmek lazım, kimseye mahcup olmayalım, amacımız bu.”

Rekabet için neler yapıyorsunuz?

“Rekabet konusunda sektörde bir sıkıntı yaşamıyoruz çünkü yıllardır hep aynı müşterilerle çalışıyoruz, onlar artık bizim dostumuz oldu. Çeşitliliği koruyup, iyi hizmeti verdiğimiz müddetçe bizim müşterilerimiz zaten üçe beşe bakmıyor. Zaten oyuncaktaki kâr marjları belli, bu fiyatları biz de rakipler de takip ediyor. Biz bu fiyatların üstüne çıkmamaya çalışıyoruz. O yüzden rekabet açısından bir sıkıntımız yok.”

Bölge çalışmaları var mı?

“Kırtasiye döneminde oyuncak işleri düşüyor. Bu dönemin sonunda sektörde bir hızlanma yaşanıyor. Tam o dönemde kendi müşterilerim için burada veya otel gibi bir yerde fuar düzenleyip, oyuncak ürün satışlarını artırmayı düşünüyorum.”

#iş #Ordu #oyuncaktoptancılığı #ToysPark #MuratÇabuk #sektör #söyleşi #röportaj