Anasayfa » HABERLER » Serbest ticaret anlaşması yapılan ülkelerin sayısının artması ihracata olumlu yansıyor

Serbest ticaret anlaşması yapılan ülkelerin sayısının artması ihracata olumlu yansıyor

Kendi makine parkuruyla standart dışı taleplere hızlı ve doğru cevap veren Gold Puzzle’ın Kurucu Ortağı Can İskender sundukları ürün gamı, Ar-Ge, sektör, ihracat, kurumsallaşma ve Almanya fuarı hakkında sorularımızı cevapladı

 

 

25’TEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

“Firmamız 2005 yılında İzmir’de kuruldu. Sadece puzzle (yapboz) imalatı yapıyoruz ve bu konuda uzmanlaşmış durumdayız. Üretimimizin üçte birini 25’ten fazla ülkeye ihraç ediyoruz.”

 

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?

“Birkaç ana başlık altında toplarsak; öncelikle hem kendi markamızla (Gold Puzzle Collection), hem de Türkiye’de satılan diğer birkaç markaya fason olarak, 500-1000-1500-2000 parçalı puzzle üretimi yapıyoruz. Bunun yanı sıra çerçeveli (frame) ve kutulu puzzle olarak her sektörden kurum ve kuruluşlara promosyon amaçlı puzzle üretimimiz bulunmakta. Bir başka ürün grubumuz transfer baskıya uygun boş yapbozlar ve kişiye özel yapbozlar (fotopuzzle).”

2 _DSC0212 b

Ürünlerinizi nasıl geliştiriyor ya da yeni ürün, yeni şekiller belirliyorsunuz? Ar-Ge sorumlunuz, ekibiniz ya da departmanınız var mı?

 

“Yeni ürünlerimizi müşterilerimizle birlikte geliştiriyoruz. Ar-Ge ekibimiz var ve her sene ciromuzun yaklaşık %5’lik bir kısmını Ar-Ge’ye ayırmış durumdayız. Kesim preslerimiz, kalıplarımız ve diğer tüm ekipmanlarımızı kendi bünyemizde tasarlayıp üretiyoruz.”

 

‘HER YIL KOLEKSİYONUMUZA YENİ GÖRSELLER EKLİYORUZ’

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?

“Puzzle sektöründe çok hızlı bir trend değişikliğinden söz etmek doğru değil. Daha çok müşterilerin beğenileri ve talep ettikleri görseller değişebiliyor. Biz de bunları göz önüne alarak her yıl koleksiyonumuza yeni görseller ekliyoruz.”

 

Türkiye’de bu ürünleri üreten çok firma var mıdır? Varsa siz bu işin neresindesiniz?

“Türkiye’de ciddi anlamda puzzle üretimi yapan firma sayısı 3’tür. Biz de gerek kalitemizle, gerek fiyatlarımızla kendimize özel bir yer edinmiş durumdayız. Kalitemiz hem müşterilerimiz, hem de sektördeki diğer firmalar tarafından takdirle karşılanmaktadır.”

 

AVRUPA’YLA ARADAKİ FARK HIZLA KAPANIYOR

Bu ürünlerde Türkiye’nin genel durumu nasıldır, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk sektörünün durumu nedir? En güçlü ülkeler hangileridir?

 

“Puzzle Avrupa’da yüz yılı aşkın süredir var olan ve artık yaşam kültürünün bir parçası haline gelmiş bir olgu. Puzzle imalatçısı olan 100 yılı geride bırakmış firmalar söz konusu. Biz de ise nispeten yeni. Dolayısıyla hem üretim, hem pazarlama açısından yarışa geriden başlamış durumdayız, ancak aradaki fark hızla kapanıyor. Kalite açısından pazarda yer edinmiş yabancı markaların gerisinde değiliz.”

 

Hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz?

“Hammaddeyi Avrupa’dan temin ediyoruz. Avrupa’daki üreticilerle aynı markaları ve ürünleri kullanıyoruz.”

 

ANLAŞMA OLMAYAN ÜLKELERDEKİ VERGİ ORANLARI SORUN

İhracat yapıyor musunuz? İhracat yapıyorsanız, bu konuda karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

“Üretimimizin üçte birini ihraç ediyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa, ABD ve Ortadoğu’ya ihracatımız var. İhracattaki en büyük sorun, serbest ticaret anlaşması olmayan ülkelerdeki vergi oranları. Anlaşma yapılan ülkelerin sayısının artması bizim ihracatımıza da olumlu yansıyacaktır.”

 

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?

“Yurtdışı fuarlara katılıyoruz. Almanya’da her sene yapılan promosyon ürünler fuarına ve oyuncak fuarına katılıyoruz.”

 

PUZZLE İMALATI, ÜRETİM AŞAMASINDA SÜREKLİ YENİLİK VE BULUŞ GEREKTİREN BİR İŞ

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz?

“Biz 11 yıllık bir aile firmasıyız. Artan iş hacmimize bağlı olarak firma yapısı da gelişiyor ve değişiyor. Önümüzdeki yıl kurumsallaşmamızı tamamlamış olacağız. Kendimize ait Gold Puzzle markamızla yer alıyoruz. İnovasyon kelimesi firmamızla birebir örtüşmektedir. Puzzle imalatı, üretim aşamasında sürekli yenilik ve buluşlar gerektiren bir iştir. Yaptığımız yenilikler de kalitemize yansımaktadır ve pazar payımızı büyütmektedir.”

 

STANDART DIŞI TALEPLERE HIZLI VE DOĞRU CEVAP

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

“Makine parkurumuzu ve kalıplarımızı kendimiz ürettiğimiz için standart dışı taleplere hızlı ve doğru cevaplar sunabilmek, asgari sipariş adedi olmadan üretim yapabilmek ve kaliteli üretim yapabilmek bizi ayrıcalıklı kılıyor kanaatindeyim.”

 

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?  

“Bu yıl itibariyle Gold Puzzle Collection markamızın daha fazla satış noktasında yer alması, ihracatımızı %50 seviyesine çıkartmak hedeflerimiz var.”

 

YENİ PAZARLARA ULAŞTIK

Almanya Oyuncak fuarında hangi ürünleri sergilediniz, fuarınız nasıl geçti ve ürünleriniz nasıl bir ilgi gördü?

“Katılım sağladığımız 27 Ocak- 1 Şubat 2016’da düzenlenen Nurnberg Oyuncak fuarında ürünlerimiz beğeniyle karşılandı. Daha önce bahsettiğim tüm ürün gruplarımızı sergiledik, fuar güzel geçti, gördüğümüz ilgiden memnunuz. Daha önce yer almadığımız pazarlara ulaştık.”

 

2015 yılı nasıl geçti, 2016’yı nasıl bir yıl olarak öngörüyorsunuz?

“2015’in özellikle ikinci yarısında durağan bir iç piyasa gözlemledik, ancak aynı dönemdeki yoğun ihracatımızla yıl bazında %35 büyüme sağladık. 2016’da da iç piyasanın aynı düzeyde devam edeceğini, ihracatın daha da artacağını öngörüyoruz.”

 

REFAH ÜRETİMLE OLUR

Üretimde karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

“Üretimle ilgili yatırımlar konusunda destek ve teşviklerin arttırılması ve işverenler üzerindeki stopaj – vergi yükünün hafifletilmesi konusunda çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ülkenin refahı üretimin yükselmesi ile artacaktır.”

 

Ülkemizdeki oyuncak sektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Sektörde kaliteli ve düzgün hizmet veren firmaların ön plana çıktığını görmek sevindirici. Oyuncak sektörü her zamanki ivmesiyle büyümeye devam edecektir.”

 

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

“Teşekkür ediyorum.”