Anasayfa » RÖPORTAJ » Selay Oyuncak peluşta marka olma yolunda

Selay Oyuncak peluşta marka olma yolunda

Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Aydın ile firma, ürün konsepti, Nurnberg fuarı ve sektör hakkında söyleşi gerçekleştirdik

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?
“Firmamız 1992 yılında kurulmuştur. Firmamıza ait 10.000 m2 kapalı alanda üretim yapmaktayız. Müşterilerimiz arasında yurtdışı ve yurtiçinde bulunan büyük zincir marketler, ülke sathına yayılmış bayiler, toptan ve perakende satış yapan firmalar bulunmaktadır.”

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?
“Firmamız bütün yaş gruplarını dikkate alarak Avrupa standartlarında imal ettiği peluş ürünlerle Türkiye’de peluş oyuncak sektörünün lideri konumundadır ve sektöre yön vermektedir.”

Ürünlerinizi nasıl geliştiriyor ya da yeni ürün, yeni şekiller belirliyorsunuz? Ar-Ge sorumlunuz, ekibiniz ya
da departmanınız var mı? 
“Firmamız bünyesinde bulunan, konusunda uzmanlaşmış AR-GE personelimiz ile inovasyon ve AR-GE çalışmalarımızı
yürütmekteyiz. Ürünlerimizin tasarımı ve gelişimi tamamen kendi AR-GE ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Ürünlerimizde gerek şekil ve gerekse fonksiyonel özellikler tasarlanırken; insan sağlığı ve güvenliği, çevre güvenliği gibi etkenler özellikle göz
önünde bulundurulmaktadır.”

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?
“Elbette değişen konjoktür bizleri de direkt olarak etkilemektedir. Çünkü Selay Oyuncak bulunduğu zamana ve çevreye göre yaşayan ve daima gelişime açık yaşayan bir organizmadır. Yani bizler firma olarak her an her türlü değişimi görmek ve ayak uydurmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu yüzden sektörde en tepe de bulunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

Türkiye’de bu ürünleri üreten çok firma var mıdır? Varsa siz bu işin neresindesiniz?
“Peluş oyuncak sektöründe daha önce üretici firmalar fazla iken, şu an da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar üretici firma bulunmaktadır. Bunun temel sebebi firmaların Markalaşma ve İnovasyon sürecini iyi yönetememelerinden kaynaklı olarak sektöre veda etmeleri. Diğer önemli etken ise üretim maliyetlerinin aşırı yüksek olması sebebiyle ayakta durmakta zorlanmalarıdır. Sektörümüzdeki bir çok üretici, istihdam yaratmayı göz ardı ederek, ürünlerini Uzak Doğu ülkelerinde üretip, Türkiye’de sadece pazarlama ve satış yapmayı tercih etmektedirler. Biz Selay oyuncak olarak, öncelikle Türk insanına sağladığımız istihdam ve ürünlerimizdeki kaliteyi her geçen gün daha ileri taşıyarak sektörde lider olmayı ve lider kalmayı tercih ettik.”

Bu ürünlerde Türkiye’nin genel durumu nasıldır, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk sektörünün durumu nedir? En güçlü ülkeler hangileridir?
“Peluş oyuncak sektöründe maalesef uzak doğu ülkeleri (Özellikle ÇİN) dünyadaki pazar payından büyük parçayı almaktadırlar. Bunda en büyük etken gerek işçilik gerekse hammadde maliyetlerinin çok düşük olmasıdır. Bir de sektörde bulunan firmaların istihdam ve yerli üretimi göz ardı ederek maliyet-kazanç politikası gütmeleridir. Bu konuda Selay oyuncak hem sektöre hem de Türk insanına olan inancını hiç bir zaman kaybetmemiş ve yatırımlarını hızla artırarak ve markalaşarak Türk Oyuncak sektöründe peluş oyuncak bazında haklı olduğu lider konuma gelmiştir.”

Hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz? İthalatınız var mı?
“Bu soru sektörün bulunduğu ve yönlendirilmeye çalışıldığı yere ışık tutacak önemli bir etki yaratmaktadır. Neden? Çünkü en güçlü hammaddemiz olan, hatta ürünlerimizin % 90’ını oluşturan hammaddemizi maalesef İthal etmek zorunda kalıyoruz. Çünkü Türkiye’deki hammadde fiyatları ve satış koşulları ithal ürünlerle yarışamayacak hatta kıyaslanamayacak kadar
yüksektir. Ancak bizlerde kaliteli üretim ve kaliteli ürün için doğru olan hammaddeyi kullanmak zorundayız. Bu zorunluluk bizi hammadde konusunda ithalata yönlendirmektedir. Her ne kadar gönlümüz razı olmasa da hammaddemizin önemli bir kısmını ithal etmekteyiz.”

İhracat yapıyor musunuz? İhracat yapıyorsanız, bu konuda karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?
“Elbette ihracat yapıyoruz. Avrupa ve Afrika pazarında ciddi seviyede ihracat yapmaktayız. İhracat sisteminde yapılmakta
olan yeni düzenlemeler ve uygulamalar, bizim gibi ihracat yapmakta olan firmaların önünü açmakta ve teşvik edici bir rol oynamaktadır. Bu anlamda ülkemizdeki ticaretin olumlu gelişimini sağlamasına yönelik ciddi bir etkendir.”

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?
“Fuar katılımlarımız en üst seviyede olmaktadır. Bu anlamda sektörde tek firmayız diyebilirim. Türkiye’de ve Avrupa’da açılmakta olan İhtisas Fuarlarına katılmaktayız. Böylesine büyük ve dünyanın dört bir yanından müşteri ve ziyaretçilerin geldiği bu tür fuarlarda ülkemizi temsil etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.”

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz?
“Kurumsallaşma konusunda profesyonel danışmanlarımız, tüm personelimize düzenli olarak eğitim vermektedirler.
Bu konuya özellikle önem vermekteyiz. Hangi birimde çalıştığı gözetilmeksizin personelimize kişisel gelişim, çalışma ve performans, kalite ve kalite sistemleri gibi hem personelimizin kendilerini geliştiren hem de fabrikanın inovasyon sistemine olumlu katkı yapacak olan eğitimleri vermekteyiz. Markalaşma konusunda bilindiği gibi SELAY Oyuncak olarak sektörün ve
Türkiye’nin markası haline gelmiş olsa da, bulunduğumuz yeri korumak ve bayrağımızı daha ileriye taşımak için inovasyon faaliyetlerimiz aralıksız  devam etmektedir. Teknoloji ve insan unsurunu en güzel şekilde birleştirdiğimize inanıyorum.”

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?
“Firmamızda ki en önemli etken tüm personelin ve yöneticilerin bu işi severek yapıyor olmasıdır. Yani Selay Oyuncağı sektörümüzde lider hale getiren ürünlerdeki kalite ve inovasyonun temelinde aslında bir tek şey yatmaktadır. Sevgi ve İnanç. Bizler işimize gerekli sevgi ve saygıyı gösterdiğimiz için diğer firmalardan farklı olduğumuzu düşünüyorum.”

Katılım sağladığınız 27 Ocak- 1 Şubat 2016’da düzenlenen Nurnberg Oyuncak fuarında hangi ürünleri
sergilediniz, fuarınız nasıl geçti ve ürünleriniz nasıl bir ilgi gördü, fuar beklentiniz ne oranda karşılandı?
“Dünyanın en büyük oyuncak fuarı olan ve uzun bir geçmişe sahip bu fuara katılmak ve ülkemizi temsil etmek bizim
için bir onurdu. Fuara ürün gamımızın tamamını götürememekle beraber oluşturduğumuz 2016 yılı konseptlerimizi
ve ürün yelpazemizi sergileme imkanı bulduk. Fuar bizim için oldukça başarılı geçti. Bunda en büyük etken; firmamız
AR-GE ekibi tarafından özel tasarlanmış olan ve dünyada bir örneği olmayan “İskelet kullanılmadan ayakta durabilen”
ürün konseptimizdir. Dünyanın bir çok yerinden gelen müşterilerimizle bir arada olarak müşteri portföyümüzü geliştirme imkanı bulduk. Beklentilerimize oldukça iyi bir cevap aldık. Hatta beklentilerimizin üzerinde ilgi gördüğümüzü
söylersem yanlış olmaz sanırım.”

#pelüş #peluş #selay #selayoyuncak #oyuncak