Anasayfa » FUAR » Sektörün sıkıntısı veri eksikliği, kopya ürünler, Ar-Ge eksikliği ve telif hakkı

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği, kopya ürünler, Ar-Ge eksikliği ve telif hakkı

Giochi Preziosi Genel Müdürü İdil Bayar, Giochi Preziosi, markaları, ithalat, farkları ve sektör hakkında sorularımıza güzel cevaplar verdi

OYUNCAK SEKTÖRÜNDE DÜNYANIN ÖNDE GELEN ŞİRKETLERİNDEN BİRİ 
Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?
“1978 yılında kurulan Giochi Preziosi Grubu, bugün oyuncak sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Giochi Preziosi ve GIG gibi tanınmış iki tüketici markasıyla İtalya oyuncak pazarının lideri konumundadır. Giochi Preziosi, oyuncak geliştirip, üreterek kendi ürün portföyüne sahip firma olmanın yanında, farklı lisansların küresel haklarını alarak ürün geliştirmektedir. TV ‘de yayınlanmak üzere çeşitli prodüksiyonlara farklı işbirlikleri ile imza atmaktadır. Bunlara ek olarak, Playmates, MGA, Moose gibi birçok firmanın ürünlerinin Avrupa tek dağıtıcısıdır. Giochi Preziosi, İtalya ve Fransa pazarında aynı zamanda güçlü bir oyuncak zincir perakendecisidir. Giochi Preziosi, küresel genişleme politikası kapsamında, İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İngiltere’nin ardında, 2009 yılında Türkiye’de İstanbul-Kemerburgaz’da ofisini açtı. 2016 Ağustos ayında Türkiye pazarında yedinci yılımızı kutluyor olacağız.”

CICCIOBELLO, ÇÖPS ÇETESİ, NİNJA KAPLUMBAĞALAR, CİCİ- BİCİLER, MINECRAFT, ANGRY BIRDS, MONSUNO VE BEN
10 Firmanızın sunduğu ürün gamı ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?
“Giochi Preziosi 7 yıl boyunca farklı oyuncak kategorilerinde kuvvetli markaları çocuklarla buluşturdu. Cicciobello, Çöps Çetesi, Ninja Kaplumbağalar, Cicibiciler, Minecraft, Angry Birds, Monsuno örnek gösterebileceğim markalarımız.”

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?
“Oyuncak sektöründe trendler oldukça önemli ve tüm dünya oyuncak pazarlarına yön veriyor. Sinema filmleri, çizgi film serileri, bilgisayar oyunları lokomotif rol oynayabiliyor. Trendler sadece bizim değil, tüm firmaların ürün portföylerinde değişikliklere sebebiyet veriyor. Trendleri iyi takip edebilen firmalara rekabet üstünlüğü de sağlıyor. Türkiye oyuncak pazarında, Giochi Preziosi özelinde, bu konuda
başarılı olduğumuz Angry Birds ve Minecraft böyle örneklerdir.” Türkiye’ye kazandırmak istediğiniz ürünlerde aradığınız özellikler nelerdir?
“Ürünlerimizin çocuklar tarafından sevilmesi, çocukların ürünlerimizle keyif alarak vakit geçirirken, hayal dünyalarının genişletip, gelişimlerine katkı sağlamaları.”

UYGULAMAYA GEÇEN REGÜ- LASYONLARI DESTEKLİYORUM İthalat konusunda karşılaştığınız
sıkıntılar nelerdir?
“2015’in ilk yarısı bu açıdan sıkıntılı bir dönemdi. İthalat konusunda tüm sıkıntıların üstesinden geldik. Tüm sektör yeni regülasyonlara adapte olurken hem zaman kaybetti hem de maddi zarar gördü. İthalat konusunda uygulamaya geçen regülasyonların amaçlarını: çocuklarımızın sağlıklı ürünler kullanması, yerli üretimin teşvik edilmesi gibi, destekliyorum. Buna ek olarak, o dönemde yaşadığımız
sıkıntılar özelinde, regülasyonların uygulama aşamasına geçerken zamanında tüm oyuncuların bilgilendirilmesi, tüm oyuncuların görüşlerinin alınması ile katılım konusunda daha özenli bir süreç yürütülebileceği ve bu konuda iyileştirme olabileceği kanaatini taşıyorum.”

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?
“Giochi Preziosi olarak Nürnberg Oyuncak fuarına katılımımız oluyor. Ekim ve Ocak ayında Hong Kong ofisimizdeki showroom’da yeni ürünlerimizi sergiliyoruz.”

Kurumsallaşma ve markalaşma alanlarında neler yapıyorsunuz?
“Yabancı sermayeli bir firma olduğumuz için standartlaşmış süreçlerimiz bulunuyor. Tabi, ‘Türkiye’de biz daha verimli süreçler meydana
getirebilir miyiz’ sorusunun cevabını aramamıza bu engel olmuyor. Farklı birimlerdeki ekip arkadaşlarım ile birlikte çeşitli proje başlıkları altında süreçlerin iyileştirmesi için sorgulayan bakış açısı ile daha güçlü kurumsal altyapıya kavuşmanın yollarını sürekli arıyoruz.”

İŞİNİ SEVEREK YAPAN İNSANLAR Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?
“Herhangi bir firmayı farklı kılan hususun işini severek yapan insanlardan oluşan insan kaynağı olduğunu düşünüyorum. En önemli görevimin de, şirkette yüksek motivasyonla çalışan, ayakları geri geriye gitmeyen takım arkadaşları oluşturmak olduğu kanaatindeyim. Bence bizi farklı kılan bu olmalı… Ama bu soruyu belki de sektördeki diğer partnerlerimize ve hatta rakiplerimize de sormak lazım.”

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?
“Giochi Preziosi olarak hedefimiz sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme. Özetle, bu hedefi gerçekleştirecek portföy stratejimiz, stok yönetimi ve kur  riski yönetimi ile ilgili mikro yönetim için gerekli tüm taktiklerin sonucu, hamlelerimizi oluşturuyor diyebilirim.”

2017’DE BEN 10 RÜZGÂRI TEKRAR ESECEK
Katılım sağladığınız Nurnberg Oyuncak fuarında hangi ürünleri sergilediniz, fuarınız nasıl geçti ve ürünleriniz nasıl bir ilgi gördü, fuar beklentiniz ne oranda karşılandı?
“Fuarda ürünlerimiz oldukça ilgi gördü, bu bağlamda bizim beklentilerimizi karşılayan bir fuar geçirdik. Buna ek olarak, Nürnberg’te Ben 10’in tüm Avrupa dağıtım haklarını Giochi Preziosi’nin aldığı netleşti. Bu bizim için sevindirici bir haberdi. 2017 yılında Ben 10 rüzgârının tekrar esmesi için sabırsızlanıyoruz.”

2015 yılınız nasıl geçti, 2016’yı nasıl bir yıl olarak öngörüyorsunuz?
“2015 oyuncak ve lisans sektörleri için dünyada güzel bir yıldı. Türkiye’de de birçok ekonomik ve siyasi çalkantılara rağmen, hem oyuncak sektörü hem de biz güzel bir yıl geçirdik. 2016 yılı için beklentilerimiz yüksek.”

VERİ EKSİKLİĞİ, KOPYA ÜRÜNLER, AR-GE BİRİMİ VE TELİF HAKKI SIKINTI
Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bunlara çözüm önerileriniz nelerdir?
“En büyük sorunlardan birinin veri eksikliği olduğunu belirtmeliyim. NPD paneli Türkiye’de bulunmuyor biliyorsunuz. Diğer en büyük sorun,
kopya ürünler. Oyuncak firmasının en önemli maliyet kalemlerinden biri ve rekabet üstünlüğü sağlayan süreçleri Ar-Ge biriminde yatıyor. Kopya ürünlerin gümrük süreçlerinde ayıklanabilir olabilmesini sağlamamız gerekli. Ek olarak, perakendenin telif hakkı konusunda hassasiyeti ve özeni artmalı.”

Ülkemizdeki oyuncak sektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?
“Büyük ve potansiyeli büyük bir ülke olduğumuza inanıyorum. Oyuncak sektörünün büyüyeceğini öngörüyorum. Hâlâ katedeceğimiz yollar olduğunu ama Türkiye oyuncak sektörü için güzel bir gelecek olduğu kanaatindeyim.”

Eklemek istediğiniz başka neler var?
“Firmamız ve ürünlerimiz hakkında bilgi almak için okuyucularımız www. gpkatalog.com veya www.youtube. com/user/GiochiPreziosiTUR/videos adresini ziyaret edebilirler. Firmamız ile iletişime geçmek için e-mail adresimiz:
[email protected].”

#arge #sektör #oyuncaksektörü #fuar #idilbayar