Anasayfa » SEKTÖR » Sektörün öncüsü Pilsan her alanda farkını ortaya koyuyor

Sektörün öncüsü Pilsan her alanda farkını ortaya koyuyor

pilsanPilsan, Antalya Bayi Toplantısında bayileriyle bir araya geldi.

Pilsan Genel Müdürü Raşit Akar ile 3. Antalya Bayi Toplantısı ve oyuncak sektörüyle ilgili sıcak bir sohbet gerçekleştirdik..

‘HEP BİRLİKTE EĞLENİP, SOHBET EDİP BUNUN YANINDA TİCARETİMİZİ DE YAPIYORUZ’

3.kez firmaları, bayilerinizi topladınız. Bu toplantıda Pilsan’ın amacı nedir?

“Antalya’da Pilsan ailesini 3.sefer topladık. Pilsan olarak, biz Türkiye’de ilklerin firmasıyız. Sadece yaptığımız üretim değil, büyüyen bayi yapımız, gelişen sistemimiz, ağımız ve yeniliklerimiz bizi böyle bir etkinliğe yönlendirdi. Sahanın içindeki bayilerimize daha yakın olma isteğimiz ve geniş çapta üretimimizin getirdiği çok fazla sektör temsilcisiyle çalışıyor olmamız bayi toplantısı yapmamızın diğer sebepleri olarak sayılabilir. Bu yıl bunun üçüncüsünü düzenliyoruz. Hep birlikte bir arada yiyip, içip, eğlenip, sohbet edip bunun yanında ticaretimizi de yapıyoruz. İşimizle, mevcut ve yeni ürünlerimizle, sezonla ve önümüzdeki sezonla ilgili bayilerimizle bilgi alışverişi yapıyoruz. Çok verimli ve güzel bir toplantı yapmış oluyoruz. Bu kadar çok insanın teveccüh ederek toplantımıza katılması bizim için ayrıca bir gurur ve mutluluktur. Bu arada, buraya gelen tüm davetlilerimize ve konuklarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Geçen seneye göre katılım nasıl gerçekleşti?

“Bayiler toplantımıza katılım bu sene daha yüksek. Türkiye’de böyle bir toplantı oyuncak sektöründe şimdiye kadar hiç yapılmadı, dolayısıyla bunu ilk yapan biziz. Sektörümüz bu konuya yabancıydı, bu sene bu yabancılık daha iyi atıldı. Şimdi insanlar bu toplantıya neden katıldıklarını daha iyi biliyorlar. Bu sene geçen seneye göre daha iyi bir hava ve görünümü görmek mümkün.”

‘HER SENE DÜZENLEMEK İSTİ- YORUZ’

Bu düzenlemeler devam edecek mi?

“Pilsan olarak, biz bu etkinliğimizi her yıl yaparak geleneksel hâle getirmek işitiyoruz. 3.kez yapılıyor olması da bunu gösteriyor. Her yıl inşâAllah kendimizi daha da geliştirerek ve çıtamızı her yıl daha yüksek seviyelere çıkartarak, daha iyi bir organizasyonla, daha iyi noktalara getirerek bayii toplantımızı sürekli düzenlemek istiyoruz.”

30 ÜRÜNÜMÜZDE PROMOSYON DÜZENLİYORUZ’

Katılan bayilerinize bu organizasyon ne fayda sağlıyor?

“Biz promosyonlu ürünler yapıyoruz. Pilsan üretiminin % 55’ini ihraç eden firma. Geriye kalan % 45’in yüzde 50-60 oranını zincir marketler, oyuncak mağazalar diye adlandırdığımız müşterilerimize vermekteyiz. Bunun dışında, geriye kalan son kısmı ise bayilerimize veriyoruz. Bayilerimize çok önem veriyoruz. Bir insan vücudundaki kılcal damarlar ne kadar önemliyse; kar, kış demeden cefamızı çeken, beraber olduğumuz bayilerimiz de bizim için çok değerli. Bizim ürünlerimizi belli bir noktaya taşıyan, – keza satıcılarımız da öyle – ürünlerimizi satan, piyasanın tüm zorluklarına rağmen bizden vazgeçmeyen, ürünlerimizi raflarına koyan, bizi tercih eden müşterilerimiz için, Pilsan olarak bu değerli ve cefakar satıcılarımızı hem burada ağırlamak, konuk etmek ve misafir etmek, hem de burada normal Pilsan ürünlerin yanında bu belli başlı ürünlerde ki -bu sene 30 ürünümüz var – promosyon düzenliyoruz. Kâr marjımızı minimum düzeyde tutarak, sırf piyasa canlansın, hareketlensin, piyasaya farklı ürün girişleri olsun, insanlar cesaretlensin, uygun fiyata oyuncak alsın ve satıcılarımız ticaretten verim alsın diye bu anın nişanesi olarak ta bu ürünlerimizi onlara sunuyoruz.”

‘DÜNYADA İLK DEFA EVLERE KADAR TEKNİK SERVİS HİZMETİ VEREN BİR FİRMAYIZ’

Teknik servis konusundaki faaliyetleriniz nelerdir?

“Pilsan olarak, dünyada ilk defa evlere kadar teknik servis hizmeti veren bir firma noktasına geldik. 5-6 yıldır bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Teknik servis hizmeti veren bazı firmalarla çalıştık ama bundan bir randıman alamadık. Bunun üzerine kendi satış sonrası teknik hizmet birimimizi kurduk. Şu an Türkiye’nin her noktasından 0 850 360 0 745 tek  numarayla çağrı merkezimize ulaşıp, telefonla çözülmeyecek bir sorunsa o bölgede görevli birimi iş ataması yapılarak, müşterimizin evine kadar gidip teknik servis hizmeti veriyoruz. Bu alanda da ciddi bir yazılım ve donanım yatırımı yaptık. Çağımızın gerekleri olarak artık satış sonrası servis çok önemli. Türkiye’de üretim yapan bir firma olarak imal ettiğimiz ‘Türk Malı’ ürünlerdeki ‘Türk Malı’ olmanın rahatlığını, kalitesini gerek satış aşamasında, gerek ürünü kullanırken ve gerekse de satıştan sonraki aşamada müşterilerimize sonuna kadar yaşatmak istiyoruz. Bu yüzden bu yöndeki yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz.”

Yurt içi fuarlara katılmama kararı aldınız. Yurt dışı hangi fuarlara katılıyorsunuz?

“Şu an yurt dışında 6 fuara katılıyoruz. Almanya, Çin, Rusya, Hong Kong ve Afrika gibi ülkelerde yapılan fuarlara katılıyoruz.”

BAYİ TOPLANTIMIZ FİRMAMIZIN PRESTİJİ VE MÜŞTERİLERİMİZLE İLİŞKİLERİMİZ AÇISINDAN ÇOK OLUMLU VE ÖNEMLİ’

Bayi toplantılarının firmanıza ne gibi faydaları oluyor?

“Normal şartlar altında Pilsan üretim yapan bir firma. Üretimle ilgili olarak, ürün geliştirme, yeni ürünler, Ar-Ge, makinalar, işçilerimiz, ham madde, ödeme ve tahsilat gibi pek çok konuda yoğun bir tempomuz var, bu sektörde herkesin kendine göre bir yoğunluğu var. Bundan dolayı arkadaşlarımız sürekli geziyor ama bayilerimizle sahada pek olamıyoruz. Biz insanlara kendimizi daha iyi ifade edebilmek adına, daha iyi anlaşabilmek adına, kendimizi daha yakın, daha içten ve samimi havayı yaşamak için bir ortam oluşturuyoruz. Burada müşterilerimizden daha iyi geri dönüşler, fikirler ve doneler alıyoruz. İnsanların bize direk soru sormasıyla, bakış açısı ve firmamızın prestiji açısından da çok önemli güzel etkileri oluyor. Dolayısıyla Antalya bayi toplantımızın firmamızın prestiji ve müşterilerimizle ilişkilerimiz açısından çok olumlu ve önemli olduğunu düşünüyorum.”

‘BÜTÜN BAYİLERİMİZ ÇOK BAŞARILI, İÇTENLİKLE ÇALIŞAN, ÖZVERİLİ VE HEPSİ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ’

Bayileriniz içinde hangileri sizi daha güzel temsil ediyor?

“Ülkemiz genelinde hepsi birbirinden değerli 14 bayimiz var. Cirosal açıdan Türkiye’nin 7 ayrı bölgesinin birbirinden ayrı ekonomik gücü ve alım gücü var. Büyük şehirlerdeki bayilerin ciroları daha büyük olabilir ama bunun bizim için bir anlamı yok. Biz biliyoruz ki, bütün bayilerimiz üzerlerine düşen işi en iyi şekilde yapmak için canhıraş bir şekilde çalışıyorlar. Kar, kış, soğuk demeden ürünlerimizi ülkemizin en ücra köşelerine kadar ulaştırıyorlar. Bu yüzden ben bütün bayilerimizi çok başarılı, içtenlikle çalışan, özverili ve hepsi birbirinden değerli insanlar olarak görüyorum.”

‘150 BİN M2 ALANDA YENİ FABRİKA’

Yeni fabrikanız ile ilgili bilgi verebilir misiniz? “150 bin m2 açık alanda, 50 bin m2 kapalı alanda kurulan yeni tek katlı fabrikamızda, Allahü teâlâ nasib ederse, 7-8 ay içinde belli başlı ürünlerimizin üretimine başlamayı hedefliyoruz. Bu fabrikamızın yanına zamanla ek binalar, üretim tesisleri ve hatlar da yapabileceğiz.”

1 YILDA 84 TANE YENİ ÜRÜN ÇIKARDIK’

Yeni hedefler ve yeni ürünler hakkında neler söylemek istersiniz?

“ Yeni fabrikamızda bebek odaları, oyun parkları, ahşap beşikler, elektrikli bisikletler, elektrikli ATVler, büyük bahçe, park gruplar ve halka açık yerler için büyük kaydıraklı sistemler üretmeyi hedefliyoruz. Allahü teâlâ’nın izniyle, akülü arabalardaki liderliğimiz ve ürün çeşitliliğimizle bu alandaki iddiamız devam edecek. Park, bahçe ve kaydırak grubunda pek çok yeni ürünümüz var. Geçen seneki fuardan bu yana tam 84 tane yeni ürün çıkardık. Akülü arabalardan park, bahçe grubuna kadar Pilsan 1 yılda 84 ürün çıkarmış, bu yeni bir firma, yeni bir fabrika demektir. Bu rakamı kolayca söylüyoruz ama bu aslında büyük bir başarı.”

İmalatta ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

“Bizim sektörde yetişmiş eleman yok. Bu enteresan bir durum. Bu alanda yetişmiş kalifiye eleman bulmakta çok sıkıntı yaşıyoruz. Bunu aşmak için kendimiz eleman yetiştiriyoruz. Bu yönde yakın zamanda kurslar bile açabiliriz. Çünkü liderliği bu alanda da göstermek lazım. Bunun dışında bir sıkıntı yok. Herkes gayretli, ürünlerimize karşı gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında büyük bir talep var.”

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

“Biz Pilsan olarak kendi ailemizi oluşturduk. Ben, davetimizi kabul ederek toplantımıza iştirak eden veya iştirak etmek isteyip te katılamayan, başta şahsınız ve derginiz olmak üzere tüm müşterilerimize, dostlarımıza ve bayilerimize çok teşekkür ediyorum. 2014 senesinin herkese hayırlı rızıklar, hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum. Allahü teâlâ sağlık ve mutluluk içinde, herkesin gönlüne göre versin diyorum.”