Anasayfa » HABERLER » Sektördeki daralmaya rağmen Janjan Toys büyümeye devam ediyor

Sektördeki daralmaya rağmen Janjan Toys büyümeye devam ediyor

Janjan-ToysSon mağazasını Frenchising ile Adapazarı’nda açan Janjan Toys firma sahibi Yıldıray Kazanç ile açılış ve diğer gelişmeleri konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz, Janjan Toys gelişimi nasıl oldu?

“Ben Yıldıray Kazanç, 20 senedir oyuncak işi yapıyorum. Toptan plastik çocuk oyuncak hammaddesi satan babam da bu işin içindeydi. Janjan Toys markamızın sektördeki 11. yılı. Metrekareli yerlerde yüksek cirolar gerçekleştirdiğimiz bölgeler kapsamında şu anda 4. büyük mağazamızı açıyoruz. İçinde bulunduğumuz 100 km alanda 4 mağazayla hizmet veriyoruz. 1800 metrekarelik bir alana sahip Başiskele’deki mağazamız merkez, Yahyakaptan yolundaki Derince’de Ocak ayında açılışını yaptığımız ilk perakende mağazamız var, şimdi Adapazarı Erenler göbeğinde açışını yapmakta olduğumuz bu mağazamız bulunuyor. Ayrıca bölgede 9 adet butik oyuncak mağazalarımız var.”

Bu mağazada müşterileri neler bekliyor?

“Bu mağazamızı Janjan Toys tabelasıyla frenchising tarzında açıyoruz. Komple konsept aynı, yine büyük markalar Hasbro, Mattel, Simba, Pilsan, Dede, Ümit Bisiklet, Bianchi, Salcano ve Baby Hope gibi pekçok marka altında oyuncaktan çocuk gereçlerine kadar A’dan Z’ye müşterimiz her aradığını bulabilecek. Adapazarı’nın böyle büyük bir mağazası yoktu. Mağazamızda 6 elemanımız, saat sabah 10’dan akşam saat 22’ye kadar hizmet veriyor. Markalar ve ürünler ferah ortamda güzel bir şekilde teşhir ediliyor. Satışlarımızda 9 taksit imkanı var, aynı anda 20 araçlık otoparkımız var. Mağazamızı açtığımızdan bu güne kadarki müşteri talebinden ve ilgisinden memnunuz. Müşterilerimizden ve ailelerden gelen geridönüşümler olumlu, böyle ferah, çocuklarla gezilebilecek mağazayı Adapazarı’na bir ihtiyaç idi. Bunu yaptık, iyi şeyler yapacağımıza inanıyoruz, iddialıyız. Çok hızlı olmamakla beraber emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz. İhtiyaç olan yerlerde büyümemiz de gerekiyor. İzmit Kocaeli’nde bütün önemli cadde üzerlerinde mağazamız var, bölgede bir hakimiyetimiz söz konusu. Adapazarı’nda da bu bulvar çok kuvvetli, çünkü bu bulvar üzerinde 6 tane büyük market var, gross market, AVM ve elektronik market var. Burada otopark sorunu yok. Anaokulları, eğitim gruplarına yönelik te çalışmalar yapıyoruz. Güleryüzlü ekibimiz işini yürekten yapan, müşterilerimizle ilgili ve alakalı kişiler. Satış sonrası hizmet, telefonlarda doğru bilgiyi aktarma gibi sürekli müşteri memnuniyeti odaklı çalışıyoruz.”

Hedef

“Oyuncak sektörünün üzerindeki kara bulutlar tamamen gidinceye kadar aslında çok büyük bir hedefimiz yok. Mağazalarımızda mevcut ciroları iyileştirmeye çalışıyoruz. Bölgemizdeki pastadan en büyük nasibimizi almaya ve farklı olmaya çalışıyoruz. Gebze ya da Yalova bölgesinde bir girişimciyle beraber gene frenchising yoluyla bir şube daha açılabilir diye düşünüyoruz.”

Bu sene değerlendirmesi

“Biz bu sene açıkçası elimizde olmayan sebeplerle para kazandık. Akülü araba, gereç ve bisiklet grubunda erken bağlantı yapıyoruz. Erken Janjan-Toysbağlantıyla ürünlerimizi büyük depolarımıza çekiyoruz. Doların yükselişi ve oyuncağın fonlara maliyet artışı bizim stoktaki ürünlere zarar değil, aslında kâr sağladı. Bu sene piyasada varolan mal sıkıntısını bol çeşide sahip ürün kapasitemizle karşılayarak, iyi işler yaptık. Oturmuş belli bir ismimiz ve müşteri portföyümüz oluştu. Akülü araba bisiklet denilince stok gücü olan, söz verdiği zaman saatine, dakikasına kadar sözünü tutabilen, altyapısı olan, yetişmiş ekibiyle bölgede en iyi hizmeti veren tek firmayız. Verdiğimiz emeğin karşılığını güzel bir şekilde almak, bizi memnun ediyor ve bizi daha çok çalışmaya ve daha iyisini sunmaya teşvik ediyor.”

Sektöre dair…

“Her ne kadar sektörümüz her yönden daralmış olsa da, hem müşteri odaklı sorunlarda hem de ürünün maliyetleri oluşumunda sorunlar yaşanabiliyor. Bir an önce daha iyi seviyelere gelmesini temenni ediyoruz ve Janjan Toys olarak bu yönde elimizden geleni yapıyoruz. Oyuncak sektörünün daha iyi günlere kavuşacağına inanıyoruz. Yapabileceğimiz daha iyi bir meslek şu an için gözükmü- yor. O yüzden kurallarını, kanunlarını öğrenip, işimizi beraber en iyi şekilde yapmak istiyoruz. Doğru yerde ve doğru zamanda büyük mağazalarla, zengin çeşit ve yetişmiş personelle kaliteli bir hizmet sunduğumuza inanıyorum. Açılış günümüzde sabah erken saatten akşama kadar bize ziyarete gelen ismini sayamayacağım kadar çok bölgem ve diğer meslektaşlarıma ve gönderdikleri çiçeklere çok teşekkür ederim. Allah tekrarını nasip etsin. ”