Anasayfa » SEKTÖR » Sektör, PAGEV yerli oyuncak komitesinde bir araya geldi

Sektör, PAGEV yerli oyuncak komitesinde bir araya geldi

Ekran-Alıntısı

Yerli oyuncak serbest bölgesi için güç birliği sağlandı

PAGEV (Türk Plastik SanayicileriAraştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı)’in 2013 yılı sonunda T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da desteğini alarak başlattığı yerli oyuncak çalışmaları adım adım ilerliyor. İlk olarak önümüzdeki üç yıllık “Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı”na ilave edilen oyuncak sektörü, PAGEV tarafından düzenlenen Oyuncak Çalıştayı’nda bir araya gelerek sorunlarını, isteklerini ve taleplerini açıklamıştı. Yerli karakter tasarımı için destek sözü alınan çalıştayın ardından harekete geçen  PAGEV, tasarımcılarla bir araya gelerek taleplerini dinlemiş  ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın başkanlığındaki 12. Türk Tasarım Danışma Konseyi’nde bu konuda atılması gereken adımları aktarmıştı.  Kaybettiği gücü yeniden kazanması Yerli oyuncak sektörünün kaybettiği gücü yeniden  kazanması için sürdürülen bu çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Türkiye’deki yerli oyuncak üreticilerinin yüzde 90’ını temsil eden oyuncak üreticileri, sektör için güçlerini birleştirme kararı aldı ve PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi kuruldu. PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi Başkanı  Pilsan firmasından Oğuzcan Çetinalp oldu. Başkan Yardımcılıklarına Dede Oyuncak firmasından Burak Dede ve Selay Oyuncak firmasından Özdemir Aydın, Sekreter Üyeliğe ise Uçar Oyuncak firmasından Mine Uçar seçildi. İmalat sorunlarına çözümler üretmek Yerli Oyuncak  Komitesi Başkanı Oğuzcan Çetinalp; “PAGEV çatısı altında oluşturduğumuz Yerli Oyuncak Komitesi yöneticileri olarak amacımız; yerli oyuncak imalatı yapan ve yapmak isteyen tüm firmaları bir çatı altında toplamak, sektörde imalat sürecinde karşılaşılan sorunlar doğrultusunda çözümler üretmektir. Bu üreteceğimiz çözümler ile Türkiye’de gelişmekte olan oyuncak sanayinin güçleneceği ve Türkiye’nin markalaşmaya doğru gideceğini öngörüyorum” dedi.

Birçok alanda aktif bir komite

Komite, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşturulması ve OSB içerisinde üretimin yanı sıra Ar-Ge, tasarım, üretim ve lojistik süreçlerinin doğru organize edilmesi çalışmalarını yürütecek. Oyuncak sektörünün yurt dışı pazarlarda daha etkin pay alması ve katma değeri yüksek yeni oyuncakların geliştirilmesi ve üretilmesine de destek verecek olan PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi, tasarımcılarla koordineli biçimde sektörün gelişimi için Ar-Ge çalışmalarına odaklanacak. Komitenin diğer çalışma alanı ve hedefi ise; çizgi film kahramanları ile yeni karakterlerin oyuncaklara uyarlanması, ithal oyuncaklara uygulanan kuralların (sağlık, laboratuvar tetkikleri gibi) yerli oyuncaklara da aynı biçimde uygulanması ile haksız rekabetin önlenmesi olacak.

PAGEV önderliğinde başlayan ve T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın desteği ile sürdürülen yerli oyuncak çalışmalarında yeni bir aşamaya geçildi. Türkiye’nin en büyük oyuncak üreticileri, yerli üretimin korunması ve tekrar canlanması için  ‘PAGEV Yerli Oyuncak Komitesi’nde  birleşme kararı aldı. Sektörün yurtiçinde  ve yurtdışındaki etkinliğini artırmak üzere çalışmalar  yürütecek komite, Ar-Ge,
tasarım ve üretim ile ilgili  tüm aşamaları organize  edecek. Yerli karakterlerin  oluşturulmasına da destek olacak PAGEV Yerli  Oyuncak Komitesi, sektör sorunlarının çözümü için çalışacak.