Anasayfa » HABERLER » Redka: Hedef Avrupa…

Redka: Hedef Avrupa…

Redka yeni oyunlarıyla göz doldururken Hedef Avrupa…

6. Antalya Oyuncak Etkinliği 3-6 Ekim 2020 tarihlerinde Royal Reginus otelde gerçekleşti. Etkinliğe katılan firmalardan bazıları sergiledikleri farklı ürünlerle ziyaretçilerin ilgi noktası olmayı başardı. Bu firmalardan biri de Redka Akıl Oyunları’nın firma sahibi Umut Aslan ile firma faaliyetleri ve sektör hakkında konuştuk.

Oyuncak Etkinliği değerlendirmeniz nasıl?

Zamanlama olarak insanların ihtiyaçlarının olduğu bir döneme denk gelen güzel bir etkinlik düzenlendi. Akıl oyunları açısından da avantajları ve dezavantajları oldu. Yeni ürünlerimizi birçok ziyaretçiye birebir tanıtma şansı bize bir avantaj sağladı.

Biliyorsunuz son günlerde yaşanan süreçler, okulların açılmaması ve çocukların eve uzaktan eğitime devam etmesinden dolayı, pandeminin ilk ortaya çıktığı aylara göre şu an herkese biraz tedirginlik yaşattı. Ama zaman içinde gördük ki süreçler yavaş yavaş planlanıyor veya okullar açılıyor ya da ortaklaşa bir planlama dahilinde işler yürütülüyor. Piyasanın da bununla birlikte yeni duruma uyum sağlayacağını ve bir şekilde adapte olacağına inanıyorum. Biz millet olarak esnek bir düşünce ve hareket tarzına sahibiz. Redka ve Kumtoys olarak planlamalar dahilinde hızlı aksiyon alma yeteneğine sahibiz.

Bu etkinlik için yeni ürünleriniz var mıydı?

Bu etkinliğe 10 yeni ürünle katıldık. Güçlü bir Ar-Ge ekibi kurduk. Bu çalışmaların devam edeceğini ve çok daha farklı, özgün ve bu topraklardan çıkmış ürünleri hem ülkedeki hem de yurt dışındaki oyun severlerle buluşturacağız. Ayrıca inovatif bir düşünce ve Ar-Ge ekibi ile kendimize özgün bu ürünlerimizle markalaşma yolunda ilerledik. Bu yolla ürettiğimiz ürünleri Avrupa pazarına ciddi anlamda ihraç etmek istiyoruz. Ürünlerimizin sektörde başarılı olacağını umuyoruz.

Standınıza hangi illerden ziyaretçiler geldi?

Sunduğumuz ürün konsepti ülkemizin tamamına yöneliktir. Bu nedenle, standımızı Akdeniz, Karadeniz, Güney Doğu Anadolu, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Ege gibi her bölgeden ziyaret edenler oldu. Tüm Türkiye’ye yayılmış bir bayi ağımız var. Bu ağ bir anlık ya da bir fuarda oluşan tanışıklıkla kurulmadı. Yıllar süren bir emeğin sonucu sabırla ve karşılıklı güvenle kuruldu. Onlarla son derece iyi giden bir işbirliğimiz var. Onlar bize sahadaki süreçleri aktarıyorlar bizler de onların ihtiyaç duyduğu ürünleri üretip en hızlı ve kaliteli bir şekilde onlara sunmaya gayret ediyoruz.

Sosyal medyada bilinirliğiniz ne kadar?

Sosyal medya çok önemsediğimiz bir alan. Onun için bu konuya ciddi bir bütçe ayırdık. Güzel bir çalışma hazırlığındayız. Ama bu hemen yapılacak, basit bir iş değil. İnşallah önümüzdeki 6 aylık süreçte Youtube kanalımızdan tutun bütün sosyal medyada ürünlerimizin bulunması için gerekli hazırlıklar yaptık. Sosyal medyanın bizi sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya açacak bir pencere olduğuna inanıyoruz. Kullanıcıların bu platformlarımızı takip etmeleri halinde güncel bilgi ve ürünlerimize de ulaşabileceklerini belirtmem gerekir.

Rekabet konusunda ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Sektör çok kısa zamanda, hızlı bir şekilde büyüdü. Bu durum bizi oldukça memnun ediyor. Çünkü rekabetin olduğu yerde kalitenin ön plana çıkacağına inanıyoruz. Redka ve Kumtoys markaları her zaman merak edilmiş ve takip edilmiştir. Bu da bizi sektörde öncü bir konuma getirmekte. Bunun da bir sorumluluğunun, ağır bir vebalinin olduğunu biliyor, omuzlarımızda bu ağırlığı hissediyoruz.

Rekabetin ticari etik ve kurallar çerçevesinde yürütülmediği konusunda bazı endişelerimiz var. Bunun, özellikle küçük yatırımcıları kısa vadede avantajlı konuma getireceği zannedilse de; uzun vadede bu firmalar için kaldırılması güç ekonomik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda ticari etik ve kurallardan ayrılmadan yapılacak her türlü rekabet iyi firmaların ortaya çıkmasına yardımcı olacağı kanaatimi tekrar belirtmek isterim.

Yeni bir fabrika yapıldığını biliyoruz. Biraz bilgi verir misiniz?

Yeni fabrikamız 6 katlı, tamamı 8 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor. Bin metrekare açık alana sahip olacak. Burada amacımız kendi ürünlerimizi biraz daha geliştirmek, ikincisi ihracata yönelik A plus kalitede özgün ürünlerle Avrupa pazarına açılmak istiyoruz. Türkiye üretim anlamında Avrupa için çok iyi bir liman. Fabrikamız faaliyete girince Avrupa pazarı için güzel ürünler sunacağız.

Artık biz Avrupa için Çin’in çok daha üstünde bir konuma gelmişiz. Elektronik gibi alanlarda da açığımızı kapatırsak, çok daha güçlü bir oyuncu oluruz.

Fabrikamızın sadece bir üretim merkezi olması için değil, aynı zamanda bir Ar-Ge merkezi olarak da faaliyet göstermesini temenni ediyoruz. Tüm planlamalarımızı ona göre yapmaktayız. Bu alanda fikri olan herkese açık olduğumuzu buradan ifade etmem gerekir. Bu tarz girişimcilerimizin gelip rahatlıkla çalışabilecekleri, örnek çıktılarını alıp, demolarını kontrol edebilecekleri imkanları olacak.

Ayrıca okullarla da işbirliği yaparak bir oyun geliştirilirken hangi aşamalardan geçiyor, kısaca bir oyuncağın yapılış serüvenini yakından görebileceği bir alan da açacağız. Özellikle öğrencilerimiz ve oyun severler için oyuncak atölyeleri ayarlıyoruz. Bu da sektörde birçok alanda olduğumuz gibi bir ilk olacak.

#Redka #Kumtoys #RedkaAkılOyunları #Avrupa #UmutAslan