Anasayfa » FUAR » Pilsan Akdeniz Bölge Bayii, Pilsan bayiliğinden çok memnun

Pilsan Akdeniz Bölge Bayii, Pilsan bayiliğinden çok memnun

pppppppppp44 senedir oyuncak sektöründe faaliyet gösteren Pilsan Akdeniz Bölge Bayisi Nevzat Manav ile Pilsan bayiliği ve oyuncak sektörünü konuştuk.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

“1970 yılında 11 yaşımda ticarete atıldım. O zamanlar oyuncaklar genellikle eczanelerde satılıyordu. 44 yıldır oyuncak işiyle uğraşıyorum. Firma olarak 1989 yılında kurulduk. 30 yıldır Pilsan’la ticaretimiz var. Daha önce kendimiz maliyet düşürmek amacıyla kamyon tutar, malı Pilsan’dan alıp, ödemesini peşin olarak yapardık. Eskiden çalışma şeklimiz buydu. Şimdi bayilik sistemi işimizi kolaylaştırdı. Son 10 senedir Pilsan bayiliği yapıyoruz.”

Bayilik sistemi hakkında bilgi verir misiniz?

“Bayilik sisteminde genellikle ziyaretler yapıyoruz. Her müşterimizde fiyat listemiz, ürün kataloğumuz mevcut. Telefonla ve bireysel ziyaretlerle siparişleri alıp, ürünlerimizin teslimatını gerçekleştiriyoruz. Bazı durumlarda müşterimizi kırmamak adına tek tek ürün gönderebiliyoruz. Bu bizim açımızdan zorda olsa müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya çabalıyoruz.”

Nerelere hizmet veriyorsunuz?

“Akdeniz Bölgesi geniş bir yer. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ve ilçeleri, Burdur, Isparta, Muğla ve Denizli’ye ürün hizmetimiz var.”

Sektörün sıkıntıları nedir?

“Bölgemiz dışardan çok göç alıyor. Bazı firmalar bölgenin koşullarını bilmediği için sektörün çok uygun olduğu düşüncesiyle mağaza açıyor daha sonra kapatıp gidiyorlar. Bakıyoruz yerinde yok. Bu gibi sıkıntılar var. Kira ve nakliye bedelleri de ayrıca bizi zorlayan etmenlerden.”

2013 yılı için değerlendirme yapar mısınız?

“Her sektörde sanırım aynı durum mevcut, yani 2013 yılımız biraz durgun geçiyor. Buna sebep olarak şunları ifade edebilirim. Bir odada 2 internet sitesi kurarak yapılan internet satışları, AVM’ler, piyasadaki Çin ürünlerinin fiyatları düşürmesi gibi etkenlerden dolayı 2013 yılımız düşük geçiyor. Genellikle mağaza müşterilerine ağırlık verdiğimiz için internet müşterileri alanında rekabet etmiyoruz. Ayrıca çalışacağımız müşterinin güvenilir olmasına çok özen göstermemiz de belki bu yılda düşüş yaşamamızı sağlayan sebeplerden sayılabilir.”

2014 senesi için neler hedefliyorsunuz?

“Firma adına, bayi olarak daima yükselmeyi hedefliyoruz. Kaliteli ürünleri, güzel hizmetimizle müşterilerimize sunarak, firmamıza ve bayiliğini yaptığımız tedarikçi firmalara kazanç sağlamak istiyoruz. Ayrıca 2014 yılının tüm sektöre ve müşterilerimize bol kazanç getirmesini temenni ediyoruz.”