Anasayfa » PERAKENDECİ OYUNCAKÇILAR » Özyıldırım Plastik ihracatta rakip tanımıyor

Özyıldırım Plastik ihracatta rakip tanımıyor

yıldırımÖzyıldırım Plastik firma yetkilisi Murat Yıldırım’dan 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı değerlendirmelerini aldık.

Sektörde faaliyetine 1993 yılında başlayan Özyıldırım Plastik, yıllık 2500 ton plastik hammadde kullanım kapasitesine sahip olup 7500 m2 kapalı üretim alanı ve 20 bin metrekare yeni yerinde, tamamı bilgisayar kontrollü 0.500 cc.´den 2200 lt.´ye kadar kapasiteli tam otomatik şişirme makinaları ve deneyimli 100 çalışanı ile sektöründe “Teknolojinin Takipçisi, Kalitenin Öncüsü, Dünyanın Liderlerinden Olmak” vizyonu doğrultusunda faaliyetlerine devam ediyor. Özyıldırım Plastik ve Kalıp San. Tic. Ltd. Şti. bünyesinde bulunan tasarım ve kalıphane bölümü yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla müşterilerinin istek ve beklentilerini kısa zamanda sonuçlandırarak günümüzde çok değerli olan zamanı müşterilerine kazandırıyor.

Nurnberg Fuarı

“Fuara 8 yıldır katılıyoruz. Bu seneki fuar son 3 yılın en iyi fuarıydı. Çok hareketli ve yeni müşteri bulmak için güzel bir platform. Piyasa araştırmalarına katıldık. Neticede fuarımız iyi geçti. Standımıza gelen ziyaretçiler kaliteli, odak müşteri. Her sene aynı yerimizde fuara katılım gösterdiğimizden dolayı, eski müşterimiz bizi, stand yerimizi zaten biliyordu. Gelen ziyaretçi kesimden gayet memnunuz. Sürekli yeni ürün sunan firmamız, bu sene 4 yeni ürünle bu fuara katıldı. Amacımız yenilikle beraber ürünlerimizi müşterilerimize en iyi şekilde tanıtıp, en iyi hizmeti sunmaktır. Şu anda Avrupa’da iyi bir yerdeyiz. Fuar öncesi 60 ülkeye ihracatımız vardı, fuarla bu sayıya 5 daha arttı.”

Hedef

“Firmamızın hedefi yeni ürünler çıkarmak, yeni pazarlar oluşturmaktır. Firma olarak her zaman yeni, kaliteli ve rakipsiz ürünler imal etmek ve mevcut müşteri pazarımızı daha da artırmak en temel hedeflerimizdir.”

Yeni yer

“10 bin metrekare kapalı, 10 bir metrekare açık alanda olmak üzere toplam 20 bin metrekare alanda yeni fabrikamızı kurduk. Türkiye’nin en büyük oyuncak fabrikalarından biridir. Onun gururunu yaşıyoruz. Yeni firmamız yeni yerinde ürün kalitesi olarak ta kendi farkını göstermeyi hedefliyor.”

Dövizin yükselmesi

“İç piyasada dövizin yükselmesi olumsuz etki yaptı ama biz ihracatçı firma olup, üretimimizin %80’ini ihracata yönelik yaptığımız için çok etkilenmedik. Genelde dövizlerdeki değişiklikler ithalatçıları etkiler. Doların yükselmesinden biz üretici olarak memnunuz.”

Oyuncak piyasasında sıkıntılar

“Bizim ürünlerimiz anaokulları ve kreşlere yönelik. Anaokulu ve kreşler sürekli açılmakta, sayıları artmakta. Dolayısıyla bizim pazarımızın geleceği açık. Firma olarak pazarda iyi bir yerdeyiz, iyi satış yapıyoruz. Bu yüzden oyuncak piyasasında rakipsiz olduğumuzdan dolayı herhangi bir problem yaşamıyoruz.”