Anasayfa » RÖPORTAJ » Özyıldırım Plastik dünya pazarında marka olmayı kendine ilke ediniyor

Özyıldırım Plastik dünya pazarında marka olmayı kendine ilke ediniyor

Özyıldırım Plastik firma yetkilisi Burak Yıldırım ile Almanya oyuncak fuarında görüşme yaptık.

1993 yılında plastik sektöründe başlangıç yapan firma ilk yıllardan itibaren yapmış olduğu yeniliklerle sektörün diğer temsilcilerinden farklı olduğunu ortaya koydu. Başlangıçta güneş şemsiyeleri için plastik alt bidonlar üreten firma, 2000 yılında mağaza vitrin dekorasyonunun önemli unsurlarından birisi olan plastik vitrin mankeni üretimine yepyeni modellerle PRENS-PRENSES markası ile iddialı bir başlangıç yaparak, ürün çeşitliliği ve kalitesi ile dünyada farkını gösterdi. Müşterilerinden almış olduğu güç ve destek ile 2005 yılında, deneyim ve tecrübelerini diğer bir sektör olan eğitici oyun gereçlerine taşıyarak, KING KIDS markası ile oyun grupları üretimine geçti. Yıllardır Türkiye’nin lider markalarına güneş şemsiyeleri için tasarımlar yaparken, 2012 yılında güneş şemsiyeleri üretimine de geçerek OD’S DISPLAY markası ile şemsiye alt bidonlarını da içine alarak bu üç sektörde, Türkiye ve dünyada adından söz edilen bir firma haline geldi. 20.000 m2 üretim tesisiyle 63 ülkeye ihracat yapan firma, ülke ekonomisine yaptığı katkının haklı gururunu yaşıyor.

Nurnberg Oyuncak Fuarına kaçıncı kez katılıyorsunuz? Bu fuar beklentilerinizi karşılıyor mu? Türkiye’deki firmalara bu fuara katılmalarını önerir misiniz?

“68.si düzenlenen bu oyuncak fuarına bu yıl on birinci kez katılıyoruz. Özyıldırım Plastik olarak 2017 yılını oyuncak yılı ilan ettik. Ürün çeşitlerimizi artırdık. İlk defa 2007 yılında iki tane ürün ile katıldığımız bu fuara, bu sene 78 tane yeni ürünle katılıyoruz. Fuar gayet başarılı. Eski müşterilerimize yeni ürünlerimizi gösteriyoruz, siparişimiz artıyor, konteyner sayısı da ona göre artıyor. Bu fuarda aynı zamanda çok ciddi yeni müşterilerimiz de geldi.

Hedefimize biz bu fuarda ulaştık. Seneye de inşallah bu fuara katılmak istiyoruz.”

Türkiye iç piyasadaki fuarlar için düşünceniz nedir?

“Ürün çeşitlerimizi çok fazla artırdığımız için Türkiye’de düzenlene iç fuarlar da katılmayı düşünüyoruz. Ürün gamımızdaki çeşitlerimizi çok arttırdığımız için ve bu ürünlerin tanıtımını yapmamız gerektiği için iki seneden beri katılmadığımız Kids Turkey fuarına da bu sene katılmayı mutlaka düşünüyoruz.”

Standınıza en çok hangi ülkelerden ziyaretçi geliyor?

“Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Amerika’dan mevcut müşterilerimiz var. Avrupa ülkelerinden çok fazla gelen var aynı zamanda İsrail, Suudi Arabistan, Güney Afrika’dan ve dünyanın heryerinden ziyaretçilerimiz var. Fuarda ciddi bir bağlantımız olacak. Fuarda ayrıca farklı bir bölgeden mesela Fransa’dan bir grupla çalışmayı düşünüyoruz.”

2016 yılı hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi?

“2016 yılı plan ve hedeflerimiz tuttu. Biz 2016 yılında oyuncakta yeni bir yapılanmaya gittik. Bir işbirliği gerçekleştirdik. Geçen seneye göre oyuncakta yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. Bu sene yüzde 50 gibi bir hedefimiz var. Piyasaya çıkacak 10 yeni ürünümüz daha var. Onları da eklediğimizde inşallah bu hedefimize ulaşacağız. Ülkemizin zor durumlarında bile yatırımları hiçbir zaman durdurmadık. Hatta artırdık, inşallah bunun karşılığını alacağız.”

Markalaşma yönünden neler yapıyorsunuz?

“Ürünlerimiz çok yaraları için artık bilinirliği artmaya başladı. Fuarlara katılıyoruz İnşallah ileride reklam çalışmalarımız daha fazla olacak, arkamızda Toyuncak dergisi var. İnşallah ürün çeşitlerimizin bilinirliliği arttıkça ve etki alanımız arttıkça, artık markalaşmaya biraz daha fazla önem vereceğiz. Özyıldırım kendi alanında dünyada ciddi bir marka olmaya başladı.”

Lisanslar konusunda neler düşünüyorsunuz?

“Lisans konusunda bir durum var. Benim 8 yaşında bir oğlum var, çizgi film izlediği zaman “baba bunu neden koymuyoruz” diye soruyor. Artık biz de bunun farkındayız. Çünkü artık daha fazla gidecek yani piyasada beğenilecek çok ürün yaptık, onlara bir lisans almayı düşünüyoruz. Lisans konusunda arkadaşlarımız çalışmalara başladılar, fuar dönüşünde temaslara geçeceğiz.”

#ÖzyıldırımPlastik #BurakYıldırım #oyuncak #fuar #röportaj