Anasayfa » HABERLER » Özyıldırım Group, 2016 yılını oyuncak yılı ilan etti, çok fazla yeni model çıkaracak

Özyıldırım Group, 2016 yılını oyuncak yılı ilan etti, çok fazla yeni model çıkaracak

Özyıldırım Plastik Genel Müdürü Burak Yıldırım ile firma, ürün, kurumsallık ve sektör hakkında röportaj yaptık

ÜÇ MARKAYLA 60 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

“Firmamız 1993 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Mukadder Yıldırım tarafından kurulmuş bir aile şirketidir. Bünyemizde üç farklı sektör bulundurmaktayız, bunlar plastik vitrin mankeni, oyun grupları ve güneş şemsiyeleri. Bu sektörlerde oluşturduğumuz üç büyük dünya markamızla 60 ülkeye ihracat yapmaktayız.

 

Ben konumuz olan Oyuncak sektörüne bu sektörün duayenlerinden Zafer Dirim sayesinde 2006 yılında girdim. Mukadder Yıldırım’ın tecrübesi Zafer Dirim sektör bilgisiyle birleşince inanılmaz sinerji oluştu. 2016 yılını oyuncak yılı ilan ettik, çok fazla yeni model çıkacak.”

 

Firmanızın sunduğu ürün konsepti ve verdiğiniz hizmet hakkında bilgi verir misiniz?

“Firmamızın ürün çeşitliliği çok fazla, birbirinden bağımsız üç sektörde olmamız sebebiyle sanki üç ayrı firma gibi çalışıyoruz. Bazen nasıl takip ediyorsunuz diye soruyorlar, evet zorlukları var ama biz amatör ruhu profesyonellikle birleştirdik, fabrikamızı ziyarete geldiğinizde, yönetim kurulu üyelerimizden birini torna atölyesinde makinenin başında, diğerini konteynırın içinde veya ürün hazırlarken görmeniz çok yüksek. Kurumsallık boyutuna geçtiğimiz söylenemez, bu zaten tüm aile şirketlerin en büyük sorunu ama bende tam kurumsallıktan yana değilim ama aile şirketlerinin ömrüne bakınca endişelerim de yok denemez, bu anlamda zaruri adımların atılması gerekiyor.”

 

‘HEP BİRLİKTE ÜRÜN TASARLIYORUZ VE BUNDAN ÇOK KEYİF ALIYORUZ’

Ürünlerinizi nasıl geliştiriyor ya da yeni ürün, yeni şekiller belirliyorsunuz? Ar-Ge sorumlunuz, ekibiniz ya da departmanınız var mı?

“Biz büyük bir iş ailesiyiz. Müşterilerimizle birlikteliklerimiz sadece iş anlamında değil, dostluk anlamında da çok ileri. Çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum, uluslararası bir Ar-Ge ekibimiz var. Tüm müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerle ürün tasarlıyoruz. Ar-Ge ekibimiz -özellikle oyuncak sektörü için söylüyorum- piyasanın en eski kişileri, bu işin tozunu yutmuş kişiler, hep birlikte ürün tasarlıyoruz ve bundan çok keyif alıyoruz.”

 

Trendlerin değişmesi ile sizin ürünlerde de değişiklikler oluyor mu?

“Değişmeyen tek şey değişimdir, bunun tabiki bilincindeyiz, ama şunu söylemeliyim ki çocuk ruhu fazla değişmiyor, eğer bir ürününüz çocuklar tarafından sevildiyse yıllar sonra da aynı ürün seviliyor, bakın LEGO’ya sadece çağa uygun farklı çeşitle çıkarıyor ama özü aynı.”

 

Türkiye’de bu ürünleri üreten çok firma var mıdır? Varsa siz bu işin neresindesiniz?

“Derginin konusu oyuncak olduğu için bu sektörle ilgili konuşmak istiyorum. Ülkemizde bu ürünleri imal eden tabiki çok oyuncak firması var ama saygı duyulası rakipler, işte rekabet böyle güzel oluyor, rekabetin iyisi sizi geliştirir.”

1

YERLİ ÜRETİCİLER HEM KALİTELİ HEM DE HER BÜTÇEYE UYGUN ÜRÜNLER YAPIYORLAR

Bu ürünlerde Türkiye’nin genel durumu nasıldır, diğer ülkelerle kıyaslandığında Türk sektörünün durumu nedir? En güçlü ülkeler hangileridir?

“İnsanların alım güçleri arttıkça çocuklarına harcamaları da artıyor, hiçbirimiz çocukların isteklerini kıramıyoruz. Kendimden örnek vermem gerekirse, bir mağazada bir çocuğu oyuncak için ağlarken görsem o oyuncağı alma hissi belirir, çocuğun bunun için ağlamasına pek dayanamam. Türkiye diğer ülkelerle kıyaslandığında iyi bir durumda olduğumuzu görüyorum. Yerli üreticiler hem kaliteli hem de her bütçeye uygun ürünler yapıyorlar, bu da ürüne ulaşma kolaylığı getiriyor.”

 

Hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz? İthalatınız var mı?

“Ben ithalat yapmıyorum, yapmayı da düşünmüyorum, üretmek zorundayız. Hammaddemizi bile Petkim’den alan bir firmayız.”

 

İhracat yapıyor musunuz? İhracat yapıyorsanız, bu konuda karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir?

“İhracat yapıyoruz, politik riskler dışında karşılaştığımız bir sorun yok.”

 

Fuar katılımlarınız oluyor mu? Hangi fuarlara katılıyorsunuz?

“Tabiki oluyor genelde sektörümüzle ilgili Almanya’daki fuarları tercih ediyoruz.”

 

YENİLİKLERİ TAKİP EDEMEZSENİZ GERİ KALIRSINIZ

Kurumsallaşma, markalaşma ve inovasyon alanlarında neler yapıyorsunuz?

“Kurumsallaşmanın aile için çok önemli olduğunu düşünüyorum ama öz eleştiri yapmam gerekirse henüz başındayız, bu kendi kendine olabilecek bir süreç değil, mutlaka iyi bir danışmanla çalışmanız gerekiyor çünkü aile firmalarını dışarıdan biri gözlemlemeli ayrıca ben aile şirketleri için aile anayasasını çok önemsiyorum. İnovasyon olmazsa olmazımız, yenilikleri takip edemezseniz geri kalırsınız, herşeyin çok hızlı olduğu bu dönemde yaşama şansınız olmaz. Marka konusunda yatırımlarımız var, bilinirliğimizi özellikle internet ve sosyal medyada arttırmaya çalışıyoruz.”

 

MÜKEMMEL TESLİMAT

Firmanızı diğer firmalardan farklı kılan hususlar nelerdir?

“Bu konuda çok açık söylemeliyim hızlıyız, siparişleri istenilen zamanda teslim etmek bünyemizde bir kültür olmuş. Bunu şurdan biliyorum, ne zaman acil bir sipariş gelse tüm birimlerimiz inanılmaz bir şekilde koordine oluyor.”

 

Hedefleriniz ve hamleleriniz konusunda neler söylersiniz?

“Göremediğiniz hedefi vuramazsınız, hedefleriniz açık ve net olmalı. Bizim hedefimiz firmamızı uzun yıllar yaşatacak bir sistem kurup insanlığın gelişimine hizmet etmek. Bunu sosyal projelerimizde görüyorum. Bazı idealist öğretmenlerimiz var, okulların durumu ve oyuncak ihtiyaçları için ara ara mail gönderirler, biz onları çok seviyoruz ve elimizden geldiği kadar yardım etmeye çalışıyoruz, sonrasında ne oluyor biliyormusunuz; o idealist öğretmen bize gönderdiğimiz oyuncaklarla ilgili çocukla oynarken resim gönderiyor. O çocukların yüzündeki gülücük herşeye bedel. İşte o zaman diyorum, biz doğru yoldayız, birilerinin hayatına dokunuyoruz.”

3

SON BEŞ YILIN EN İYİ FUARIYDI

Katılım sağladığınız 27 Ocak- 1 Şubat 2016’da düzenlenen Nurnberg Oyuncak fuarında hangi ürünleri sergilediniz, fuarınız nasıl geçti ve ürünleriniz nasıl bir ilgi gördü, fuar beklentiniz ne oranda karşılandı?

“2016 yılı fuarı muhteşem geçti. Son beş yılın en iyi fuarıydı diyebilirim, çok fazla yeni müşteri geldi.”

 

2015 nasıl geçti, 2016’yı nasıl bir yıl olarak öngörüyorsunuz?

“2015 yılı hepimiz bildiği sıkıntılı bir dönemdi ama çok şükür bizim açımızdan iyi geçti. 2016 yılı hepimizin ayağını yere sağlam basması gereken bir dönem olduğunu düşünüyorum.” 

 

‘ATIN İYİSİNE DORU, YİĞİDİN İYİSİNE DELİ’ DERLER

Üretimde karşılaştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

“Ülke olarak tüm sanayicilerimizi pamuklara sarmamız gerekiyor, kutsal bir iş yapıyoruz tüketimin bol olduğu bir zamanda üretiyoruz ve bunu hiçbir destek almadan yapıyoruz. Bazen delimiyiz diye düşünüyorum, bu kadar risk almaya değer mi ama ‘atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli’ derler. Hakikaten tüm üreticilerimiz yiğit bir kahramandır.”

 

Ülkemizdeki oyuncak sektörünün bugününü ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Oyuncak sektörü uçsuz bucaksız bir yol, tasarlanacak, yapılacak, üretilecek çok fazla şey var. Çocuklarla ilgili bir iş yapıyorsanız her zaman gelecek var demektir.”

 

Özellikle eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

“Toyuncak dergisine bize bu güzel imkanı verdiği için teşekkür ederim. Bizim çıktığımız bu uzun yolculukta çok iyi yol arkadaşısınız ve bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız.”