Anasayfa » RÖPORTAJ » Özgüner Oyuncak: %100 el emeği, %100 Türk malı

Özgüner Oyuncak: %100 el emeği, %100 Türk malı

Özgüner Oyuncak firma sahibi Fehmi Özgüner faaliyetleri, Kids Turkey 2016 fuarı ve sektörle ilgili sorularımızı cevapladı.

Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

“Özgüner Oyuncak, Özgüner ailesinin soyadından gelen bir marka. Bu marka Özgüner ailesine ait olup, Denizli ilinde doğdu. 1992 yılında küçük bir işletme olarak kurulan firma 1992 yılı ile 2002 yılları arasında Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirdi. 2002 yılında Türkiye’deki ekonominin düzelmesiyle birlikte yerli pazara geçiş yaptı.

Kuruluşumuzdan bu yana üretilen tüm ürünlerimiz Türk Kadınının el emeğiyle üretiliyor. Bugün de firmamız üretim alanında %95’inin kadın olduğu emekçilerimize istihdam sağlıyor.  %100 Türk malı kullanılarak pelüş oyuncak ve el dokuma sanayi olarak başlayan serüvenimiz ileri yılların lider firması olma hedefi için her geçen gün biraz daha büyüyerek sağlam adımlarla yürüyoruz. Ürünlerimiz, üretici olduğumuzdan dolayı ekonomik ve birinci sınıf kaliteden oluşuyor. Türkiye’nin %80’nine mal üreten bir firma olarak pekçok firmayla çalışıyoruz.”

İstanbul Kids Fuarı nasıl geçti, beklentilerinizi karşıladı mı?

“Fuar beklentilerimizi %80 karşıladı.”

Fuardaki ziyaretçi profili nasıldı? Oyuncak sektörünün daha fazla gelişmesi için, ülkemizde düzenlenen fuarlarda neler yapılmalı?

“Öncelikle bu fuarın tarihinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Bir sefer 1. ayda ve bir sefer de 6. ayda olmak üzere yılda 2 kez düzenleniyor olması gerekiyor.

Altını çizerek söylüyorum, kışlık ürün gruplarımızın fuarı 6. ayda, yazlık ürün gruplarımızın fuarı 1. ayda olmalı.”

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? 2017 yılına dair beklentileriniz ne yöndedir?

“Oyuncak sektöründe öncelikle KDV’nin düşürülmesi gerekiyor. Hiç olmazsa yerli ürünlerin KDV’si yüzde 18 olmamalı.”

Marka olarak geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir? Gündemde olan bir proje var mı?

“Talep doğrultusunda Avrupa’ya sattığımız ürünler gibi üstün kaliteli ürünlerin değerini alabileceğimiz bir tüketici kitlesine ihtiyacımız var. Ucuz mal kaliteli değildir, tüketicimizin bilinçlenmesi gerekiyor.”

#ÖzgünerOyuncak #Oyuncak, #fuar #sektör #FehmiÖzgüner #Röportaj