Anasayfa » RÖPORTAJ » Oyuncakta Mukavemet, Güven, Sanat: MGS

Oyuncakta Mukavemet, Güven, Sanat: MGS

mgsMGS Oyuncak firma sahibi Mustafa Uçar ile Toyzeria Fuarı ve faaliyetleriyle ilgili söyleşi yaptık.

Yurt dışı firmanın düzenlemesinden dolayı yurt dışı katılımda artış oldu mu?
“2. defa bu fuara katılıyoruz. Önümüzdeki sene için yurt dışından taşımayla ilgili bir uygulamayla katılımcıyı 3 kat artırmayı düşünüyorlar. Yurt içi firmalar bizi zaten tanıyor. Biz yurt dışı firmalar için katılıyoruz.”

Hangi ürünleri ön plana çıkardınız?
“Hepsi kendi ürettiğimiz ve babadan da kalan ürünlerimizle, yeni, büyük ürünlerimizi çıkardık. Kovalarda görsel yaptık. Atlar, scooterlarımız yeni. Baya bir yeni büyük ürünler çıkardık. Ürünlerimiz ilgi gördü. Hepsinin ayrı bir pazarı var. Sergilediğimiz ürünlerin hemen hemen hepsi yeni.”

2013 yılınız nasıl geçiyor?
“2013 yılımız çok yoğun geçti. Büyükürünlerde eksiklerimizi tamamladık. Biz zaten marketlerle, zincir marketlerle ve büyük toptancılarla çalışıp, ihracat ta yapıyoruz ama ihracatımızı artırmak için bu fuara katıldık. Bunun için her yıl Almanya’daki fuara da 28 m2 de katılıyoruz. Ama yurt içi 100 m2lik bir fuar alanından daha önemli.”

Almanya Fuarıyla bu fuarın karşılaştırılması nasıl?
“Bu fuardaki insanların %70’i tanıdık. Onları zaten biliyoruz. Misafir ağırlama gibi oluyor. Yurt dışından 2-3 yabancı geliyorsa Almanya Fuarı’na gelenlerin hepsi yabancı ve potansiyel öbir müşteri. Onun için Almanya Fuarı ihracatımızı artırmak için önem överdiğimiz bir fuar.”

Fuara katılmayanlara bir mesajın var mı?
“Geçen sene böyle olacağını bilseydik,katılırdık. Reklam, yenilik, müşterilerle diyalog ve önemli ve yeni müşteri kazanma açısından fuar önemli bir iş görüyor. Katılımcı sayısı belki azdı ama nitelikli katılımcı sayısı bize göre yeterli seviyedeydi. Boş bir öfuar değildi.”

Fuarın iyi olması için daha neler yapılması lazım?
“Birincisi, bu fuarın uluslararası müşterilere daha çok ihtiyacı var. Türkiye’deki üretici ve ithalatçı sayısı belli, o anlamda bir artış olmaz. Biz bu iş için ta Almanya’ya gidiyoruz, ülkemizde güzel fuarlar yapılırsa neden katılmayalım.”

İmalatta yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?
“Bizim imalattaki sıkıntımız ham madde, koli, etiket, akaryakıt, nakliye zamlanıyor veya kur değişiyor ama bunu biz hemen fiyata yansıtamıyoruz. Senin az olan kârın 2 senede yavaş yavaş eriyor. Ama ithalatçı yurt dışındaki fiyatın üzerine kârını koyup satıyor.”