Anasayfa » FUAR » Oyuncakta kalite diyorsan, tek isim Pilsan!

Oyuncakta kalite diyorsan, tek isim Pilsan!

ccvcvcPilsan Plastik ve Oyuncak San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuzcan Çetinalp ’dan 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı değerlendirmelerini aldık.

Temelleri 1940’lı yıllarda merhum Yakup Çetinalp tarafından atılan Pilsan’ın o yıllarda kurşun askerler ile başlayan imalat yolculuğ Hasan Faruk Çetinalp’in yönetimi ile bugünlere gelmiştir. İstanbul Silahtar’da 40 m² lik bir alanda başlayan ve el ile baskı yapılan makineler kullanan Pilsan, bugün 25.000 m² lik kapalı alana sahiptir.

Gün geçtikçe gelişen ithalat ve ihracat alanındaki farkını gösteren firma, üretiminin % 40’ını 57 farklı ülkeye ihraç eden oyuncak sektörünün, bölgemizde ve ülkemizde lider firmalarından biri olmuştur. Bu ülkeler arasında ABD, İngiltere, Irak, Suriye, Rusya, İsrail, Avustralya, Brezilya, Uruguay, Nijerya, Yunanistan, Bulgaristan, BAE, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan, Filistin, Danimarka, Finlandiya, Portekiz, İtalya, İsviçre, Kuveyt, Belçika, Hollanda gibi ülkeler yer almaktadır.

Yurt içinde hipermarketler zincirleriyle faaliyetlerine devam eden Pilsan’ın, yurt içindeki müşteri ağı ise tüm büyük hipermarket zincirleri, bölgesel çaplı büyük marketler, bayileri ve seçkin oyuncak satıcılarıdır. Ürünlerini akülü arabalar, pedallı arabalar, zincirli pedallı arabalar, sallanan oyuncaklar, bisikletler, kamyonlar, bebe gereçleri, park bahçe grupları, zeka oyunları ve yazlık oyuncaklar olarak gruplandırabiliriz.

Toplam 146 farklı ürünle, oyuncak alanındaki üretimini PİLSAN, bebe gereçlerindeki üretimimizi ise BABYWAY markasıyla yapıyor. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında markalarıyla faaliyet gösteriyor.

Ürün tasarımında profesyonel kadroyla çalışıyor.

“Tasarım aşamasından üretim aşamasına kadar olan süreçte sloganımız olan “Tasarımda Kalite” ilkesini benimsemekte ve tüm tercihlerimizi bu doğrultuda yapmaktayız. Koşulsuz müşteri memnuniyeti esasına dayanarak ürettiğimiz oyuncaklar, çocukların ruh ve bedensel gelişimine destek olacak niteliktedir.” diyen Pilsan Plastik ve Oyuncak San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuzcan Çetinalp ’dan 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı değerlendirmelerini aldık.

Almanya Oyuncak Fuarı

“Biz, Numberg Fuarı’na ilk katılan firmalardan biriyiz. 17 senedir bu fuara katılıyoruz. Bizim için yurt dışı çok önemli bir pazar. Bunun için yurt dışı pekçok fuara katılım gerçekleştiriyoruz. Her fuarda kendimizi gösteriyoruz. Fuarımız iyi geçti. Mevcut müşterilerimizle ilişiklerimizi daha da geliştirip, pek çok yeni iş bağlantıları gerçekleştirdik.”

Yeni ürün

“Pilsan kendi alanında öncü ve en iyi firmalardan biri. Pek çok yeni ürünümüz var. Bunların arasında yeni teknolojilerle üretilen büyük parçalar ve daha farklı başka ürünlerimiz var.”

İç piyasa

“İç piyasa bizim de önem verdiğimiz bir pazar. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla markamızı iç piyasada en üst seviyelere getirmeyi başardık. Ürün kalitemiz, firma misyonumuz, Ar – Ge çalışmalarımız, kurumsal işleyişimiz ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemle Pilsan bir marka oldu. Şimdi ülkemizde geldiğimiz bu noktayı daha da sağlamlaştırıp, yurt dışı pazarlarda kalitemizi, farkımızı ve ülkemizin imajını daha da yükseltmek için ihracata dolayısıyla uluslararası fuarlara katılıp, bu alandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sürekli yatırım yapıyoruz. Kısa bir zaman içinde yeni yerimize taşınmayı düşünüyoruz. Taşınmadan sonra İnşâAllah daha faal, daha güçlü şekilde yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

İnsanlar niçin Pilsan’ı seçiyorlar?

“Ürün kalitemiz bizim en büyük farkımızdır. Her aile çocuklarını en iyi şekilde büyütmek, yaşatmak ister. Bu yüzden en kalitelisini ve en iyisini almak ister. Biz de önce kalite sonra fiyat gelir. ‘Daha ucuz nasıl yaparız’ dan çok ‘daha kaliteli nasıl yaparız’ prensibiyle hareket ederiz. Ürünün ucuz olması için pek çok konuda ödün veren bir firma değiliz. Pilsan için önemli olan kalitedir. Çünkü bunu kullanan çocuklarımız. Pilsan olarak kaliteli oyuncak üretme misyonumuzu her zaman devam ettireceğiz.”