Anasayfa » RÖPORTAJ » Oyuncakta kadın eli: Arp Oyuncak

Oyuncakta kadın eli: Arp Oyuncak

Geçen ay Eminönü’nde açılan Arp Oyuncak firma sahibi Zeynep Arpacı ile faaliyetleri, Antalya fuar organizasyonları ve sektör hakkında görüştük

Arp Oyuncak ismi nereden geliyor?

Arp çocuklara hoş gelen, enteresan ve değişik bir müzik aleti. Aynı zamanda da bizim soyadımızın ilk üç harfi de Arp. Bundan esinlenerek bu isimde karar kıldık, güzel de oldu.

Mağazamız 2 katlı olup 260 metre kare alana sahiptir. Mağazamızın giriş katı biraz küçük ama üst katı daha geniş bir alana sahiptir.

Bu işi Eminönü’nde düşünmemizin sebebi; Eminönü bizim toprağımız, babam Hamdi ARPACI Hamdi Restaurant’ın temellerini burada atmıştır. Bu sebepten dolayı tercihimizi Eminönü’nden yana kullanarak Hamdi Restaurant`ın kanatları altına girmiş oluyoruz. Aynı zamanda Eminönü’nün oyuncak sektöründeki birçok büyük ismin başlangıç noktası olması da bu kararımızda önemli bir faktördür.

Oyuncak sektörüne başlamanız nasıl oldu?

Bizim bu sektörde önceden bir deneyimimiz olmadı. Birkaç ay öncesinden Hamdi Bey’in vermiş olduğu kararla bu sektöre girdik. Güzel bir şekilde ve emin adımlarla oyuncak sektörüne girdiğimize inanıyoruz. Perakende sektöründe güçlü adımlarla ilerleyip, büyüyerek, düzenli bir şekilde yol almak istiyoruz. İlk etapta düşüncelerimiz ve amaçlarımız bu yönde.  Sektörde kalıcı olacağımıza ve ilerleyeceğimize inanıyoruz.

Sunmak için oyuncak alırken nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle ürünlerin sağlık açısından yeterli olmasına ve kalite kontrol testlerinin tam olmasına dikkat ediyoruz. Piyasanın talepleri de diğer önemli bir faktör. Ayrıca çocukların gelişimine katkı sağlayacak eğitici oyuncaklar dediğimiz ürün grubuna da genişçe yer vermeye çalışıyoruz. İlk aşamada üzerinde durduğumuz konular bunlardan ibarettir. Zamanla bu sektörde tecrübe kazandıkça farklı alternatifler de geliştirebiliriz.

Fiyat konusunda rekabette neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Satış fiyatlarımızı çok aşağı çekerek piyasa dengesini bozmamaya özen gösteriyoruz. Açılış aşamasında olduğumuz için gelen müşterilerimizi eli boş göndermemek amacı ile etiket fiyatlarımız üzerinden küçük ikramlarda da bulunuyoruz.

İlerleyen günler için hedefleriniz nelerdir?

İlk etapta buradaki düzenimizi oturtup, sektöre daha fazla hakim olduktan sonra yeni şubelerle yolumuza devam etmek istiyoruz. İlk aşamadaki hedeflerimiz bu yönde.

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Biz sektörde daha yolun başındayız ve öğrenme yolunda ilerliyoruz. Bu dönemde de sektörden bize destek olmalarını bekliyoruz.

Fuarlar hakkında düşünceleriniz neler ve fuarlar size ne getiriyor?

Arp Oyuncak olarak şu ana kadar sadece bir fuara katıldık. Bu noktada bizim için en önemlisi sektörde yeni olduğumuz için diğer firmalarla tanışmak, onlarla irtibata geçmekti. Herkesle bir anda tanışmamız mümkün olmadığı için ilk katıldığımız bu fuar bizim için önemli bir başlangıçtı. Bunun dışında fuarlara katılan diğer firma ve toptancıların ürün genişliğini gördükçe biz de ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Doğru tercih yapmaya ve doğru firmalarla çalışmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda fuarlar bize yol gösterici oluyor ve işimizi kolaylaştırıyor.

Öte yandan daha hareketli, basında genişçe yer bulan ve daha çok katılımcının olduğu fuarlar sektör için de iyi olacaktır ve sektöre hareket getirecektir. Bu şekilde yeni yüzlerin sektöre kazandırılacağını düşünüyorum.

Kaç yaş grubuna hitap eden ürünleriniz var?

Bebek grubundan başlayarak 18 yaş grubuna kadar ürünlerimiz mevcut. Model araçlar ve bazı oyuncak grupları artık yetişkinlere de hitap ettiği için ben yaş kategorimizi sıfırdan sonsuza kadar diye adlandırmayı seviyorum. Çünkü model arabalar ve bazı oyuncaklar artık çocuklardan daha çok büyüklerin ilgi ve alakasını çekiyor.

İş dünyamızda bir bayan patron olarak bir tek sizi tanıyoruz, sizi tebrik ediyoruz, hayırlı olsun diliyoruz. Eklemek istediğiniz neler var?

İltifatınız için teşekkür ederim. Fakat benim şahsen tanışma fırsatı bulamadığım ancak sektörde başarılı olduklarını bildiğim birçok kadın yöneticiden bahsedebiliriz. Tabi ki sektörde daha çok bayan olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çocukların gelişiminde ve büyümesinde temel faktör anneleridir dolaysıyla kadınlardır. Bundan dolayı bu sektörde kadınların çok başarılı olacağına inanıyorum.

#arp, #oyuncak, #sektör