Anasayfa » SEKTÖR » Oyuncakçılar yönetime ‘devam’ dedi

Oyuncakçılar yönetime ‘devam’ dedi

Oyuncakçılar Derneği başkanlık ve üye seçimleri Holiday İnn Otel’de geçekleşti. Üyeler aynı kadroyla devam kararı aldı 

2014 Mart ayında seçilen ve 2 senesini dolduran OYDER Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri ve Denetim Kurulu
dün (30 Mart 2016 Çarşamba) Güneşli Holiday İnn otelde gerçekleşen OYDER üyesi 50 firma yetkilisinin katılımıyla tekrar iş başına getirildi. Katılımın az olduğu seçimde öncelikle şehitlerimiz için 1 dakika saygı duruşu yapıldı. Sonra OYDER yönetim ve denetim kuruluna seçilmek isteyen herhangi bir adayın olup olmadığı soruldu. Kimseden ses çıkmayınca, eski yönetim tekrar oylamaya sunuldu. Çoğunluğun tekrar seçtiği yönetim kurulu, başkan, asil üyeler ve yedek üyeler için bir itirazı olan var mı diye sordu. İtiraz çıkmayınca yönetim tekrar 2 seneliğine aynı kişilerle yönetime devam edecek. Tekrar seçilen genel kurul katılan üyelere 2015 gelir-gider ayrıntılarını dağıttı. Şu an dernek kasasında 85 bin TL kaynağın bulunduğu paylaşıldı.

Aidatlar 900 TL
Daha etkin olabilmek için 50 TL olan aylık dernek üye aidatı yönetim kurulunca 75 TL’ye yani yıllık 900 TL’ye çıkarıldı. Üye aidatlarının tahsili konusunda üyelerin gerekeni yapması istendi.

Dernek koordinatörü atanacak
Yönetim kurulunca alınan diğer bir karar ise, yönetim kuruluna eş başkanlık yapacak, sektöre uzun süre emek vermiş bir bürokratın dernek koordinatörü olarak atanması. Üreticilerin sıkıntılarını bilen, bürokraside
yıllardan beri görev yapmış, derneğe fayda sağlayacak koordinatörün Haziran ayında iş başına gelmesi düşünülüyor.

Komitelerin belirlenmesi
Toplantıda en çok konuşulan mesele ise komite konusu idi. Kurulun üyelerden gelen talebe göre şimdilik üretici, toptancı, perakende ve eğitim alanlarında kurmayı planladığı komiteler zamanla daha da artacak. Katılımın az olduğu toplantıda, her firma bulunmadığı için, komitelerin belirlenmesi noktasında firmalara e-mail gönderilerek, tüm firmaların bu kapsama dahil edilmesinin sağlanması istendi. Dilek ve temenniler kısmında söz alan Zuzu Toys firma yetkilisi Cengiz Yılmaz komite oluşturmada gruplaşmanın üreticilerin aleyhine olabileceği uyarısını yaptı.
Toplantıda söz alan Star Oyun Aletleri firma yetkilisi Muammer Ömeroğlu, oyuncak sektörünün yurt dışı piyasalarda daha etkin olması için derneğin organizasyonlar düzenlenmesi gerektiğini ileri sürdü.

Eğitim Komitesi
Dolu Oyuncak firmasından Göksel Dolu ise eğitim komitesinin çok yararlı olacağını ve kurulursa böyle bir komitede
gönüllü yer alıp, emek vereceğini söyledi. Güncel uygulamalar, endüstriyel patent uygulamaları, sektör buluşmaları
ve ürün testleri gibi konularda yapılması gereken çok şeyler olduğunu ifade eden Dolu, yönetim kurulundan birer kişinin komitelerde yer almasının yararlı olabileceğini ekledi. Ceren Kırtasiye’den Taha Keresteci, TÜKİD’de 20 komite bulunduğunu ve tüzük anlamında oylamayla belirlenecek komitelerin sektöre fayda sağlayacağını ve komitelerin 3 ithalatçı, 2 üretici, 1 toptancı ve 1 perakende gibi düzenlenebileceğini dile getirdi.

Oyder Ormanı
Öte yandan, Oyuncakçılar Derneği üyelerinden 9 Nisan 2016 Cumartesi günü Balıkesir’de düzenlenecek Oyder
Ormanı dikim törenine katılmaları istendi.