Anasayfa » HABERLER » Oyuncakçılar TOY-KOOP ile büyüyor

Oyuncakçılar TOY-KOOP ile büyüyor

Oyuncakçılar modern bir ortamda uluslararası standartlara göre TOY-KOOP çatısı altında kümeleşiyor

TOY-KOOP Olağan Genel Kurul Toplantısı 21 Haziran 2022 Salı günü Holiday Inn Güneş Otelde gerçekleşti. Toplantıda TOY-KOOP Başkanı Ender Mıcık güncel faaliyetleri hakkında bilgi verdi: “S.S. Toptan Oyuncakçılar Birlikteliği Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi (TOY-KOOP) olarak Oyuncak OSB’sini Kırklareli Vize’de bulunan PAGDER – Aslan Plastikçiler İhtisas OSB ile sözleşmemizi yapıp imzalarımızı atarak sektör adına yeni bir başlık atmış bulunmaktayız.”

Modern fabrikalara ihtiyaç var

“Türkiye’deki devalüasyonla beraber Türk parasının değer kaybetmesi ithalatın yavaşlamasına sebep olmuştur. Bundan dolayı içerde yerli üretim ivme kazanmıştır. Fakat sektörün %70 – 80’i modern tesislerde üretim yapma kapasitesine ulaşamamıştır. Şu anda ülkemizde uluslararası firmalar fason üretim yapmak için görüşmeler yapmakta fakat bununla alakalı istedikleri modern fabrikalar bulunmamaktadır.

Uluslararası üretime haiz olan fabrikalarımız Trakya bölgesinde 70, 40, 20, 10 bin m2 gibi kapalı alanlarda faaliyet göstermektedir. Bu firmalar yeni yapıldıklarından dolayı modern üretim tesislerine haiz olmaktadır ve başta bahsettiğimiz gibi Türk lirasının değer kaybettiğinden dolayı Çin’le rekabet edecek duruma gelmiştir. Bunun akıbetinde 24 saat full kapasite çalışma durumundadırlar. Biz de ülkemizin şu an ki avantajlı durumunu göz önüne alarak sektör içinde irili ufaklı firmaların bir çatı altında toplayarak ülkemizin öncü oyuncak üretim firmalarının bulunduğu Trakya bölgesinde kümeleşmeyi uygun gördük.

Öncelik katma değerli oyuncak üretimi

Şuana kadar Türkiye’de üretilen ürünler daha çok plastiğe dayalı el emeği yoğun ve katma değeri düşük ürünlerdi. Türkiye’de 1 dolarlık plastiğin ortalama satış fiyatı 2,2 dolar, bu Japonya’da 16,20’dir. Toy-Koop’un amacı 1 dolarlık plastiği 10 dolara satmak için katma değerli oyuncak üretimimizi önceliğe aldık. Bu da elektronik, pilli ülkemize has yeni ürünler ortaya çıkararak, pedagog ve tasarımcılarla çalışarak, sektörümüze ivme kazandırma amacıyla ülkemizi büyük oyuncakçı ülkeler arasına sokmaya karar verdik.

Kooperatif olmanın getirdiği avantajlar

Ve iş yeri sahibi olmanın zor ve pahalı olduğu bir dönemde kooperatif olmanın getirdiği avantajlarla sizlere uygun ödeme seçenekleri sunuyoruz. TOY- KOOP, sunduğu bu avantajlarla diğer projelerden ayrıştıran bir oluşumdur.

Neden mi? Çünkü alt yapı dahil (yol, elektrik, içme suyu, yağmur suyu, doğalgaz, kanalizasyon, ve data hataları vb.) dahil olmak üzere bütün avantajları bir yerde topluyor. Mükemmel ve benzersiz bir konum ile lojistik avantaj, ihtiyacınız olan yaşam alanları (otelden bankaya, postaneden eczaneye, noterden camiiye, marketten kafeye) %30 daha ucuz enerji ve tabi ki uygun ödeme seçeneklerini bünyesinde birleştirerek, size hepsini tek bir paket halinde sunuyoruz.”

Kooperatif yönetimine seçilen UNIVERSAL OYUNCAK İÇ VE DIŞ TİC. Yetkilisi Ender Mıcık ve AKÇİÇEK OYUNCAK Yetkilisi Abdulkadir Urkaç birlikte kooperatifi hayat geçirmek için mesailerinin belirli bir kısmını kooperatife harcayarak, gerekli katkıyı göstermektedirler.

Ve son olarak da Ender Beye ve Abdulkadir Beye bu işde mücadele etme sebeplerini sorduğumuzda, ikisi de “çocuklarımız işimizi sürdürme gayretinde, o yüzden onlara da sektörü sorunsuz bir şekilde bırakmayı arzu ediyoruz ve bizim sektörde yaşadığımız olumsuzlukları onlara miras bırakmak istemiyoruz. Bu sadece bizim çocuklarımız için değil, bu sektöre gönül vermiş herkes için mücadele ediyor ve bu ülkede taş üstüne taş koymaya çalışıyoruz,” diyorlar.