Anasayfa » Dergi » Oyuncakçılar Derneği’nin yeni başkanı Raşit Akar

Oyuncakçılar Derneği’nin yeni başkanı Raşit Akar

Oyuncakçılar Derneği OYDER’in yeni başkanı Raşit Akar oldu

20 Mart 2023 tarihinde Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Mahmutbey’deki Nova Plaza Prime Hoteli Balo 2 salonunda OYDER Oyuncakçılar Derneği Yönetim Kurulu Seçimi gerçekleşti.

Tüm oyuncak sektörün heyecanla takip ettiği ve katıldığı yeni Oyuncakçılar Derneği Kurulu toplantı ve seçimi birlik beraberlik ve kardeşlik içinde gerçekleşti.

Eski Oyuncakçılar Derneği Başkanı ve Adore Oyuncak Genel Müdürü Esin Yürür yönetimleri boyunca yaptıkları başarılı çalışmalar hakkında sektöre bilgi verdi. Ve kendilerinin başkan adayı olarak Necotoys firma sahibi Yakup Kireçci’yi açıkladı.

Oyuncak sektörünü temsil etmek için seçime katılan adaylar Neco Dış Ticaret Oyuncak Paz. San. A.Ş. (Necotoys) firma sahibi Yakup Kireçci ve Akar Oyuncak (Akar Toys) firma sahibi Raşit Akar oldu. Yakup Kireçci özellikle uluslararası çapta bir oyuncak fuarını ülkemize kazandırmak için sergiledikleri gayreti dile getirdi. Raşit Akar ise seçilmeleri halinde neler yapacaklarını kürsüde sektör temsilcilerine anlattı.

20 Mart’ta yapılan Oyuncakçılar Derneği (OYDER) seçimlerinde, oyuncakçılardan oluşan bir grup ‘Oyuncakta değişim’ mottosuyla hareket ederek seçimin galibi oldu. Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde gerçekleşen seçimde herkes hür iradesiyle arzu ettiği adayı seçti.

Değişim hareketinin öncülerinden Furkan Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yüksel ile Universal Oyuncak Yönetim Kurulu Başkanı Ender Mıcık, genç jenerasyonu temsil eden Raşit Akar isminde birleştiklerini açıkladı. Raşit Akar, oyuncak sektörü çok büyük bir ivme kazansa da dünya ölçeğinde Türkiye’nin halen çok geride olduğunu belirtti. Akar Oyuncak firma sahibi Raşit Akar ihracatıyla ilgili şunlara değindi:

“Özellikle ihracat noktasında B2B etkinliklere çok önem vereceğiz. İthalatçılar ve imalatçılar için çözüm odaklı çalışmalar yürütüp, gerek devlet kurumları gerekse STK’lar nezdindeki muhataplarımızla çok yakın ilişkiler içinde olacağız.”

Yeni başkan Raşit Akar oldu

Oyuncak sektörü yeni yönetimini belirledi. 20 Mart’ta gerçekleşen Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Genel Kurulu’nda Raşit Akar başkan seçildi. Akar, “Bir önceki yönetime bugüne kadarki hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Yeni dönemde yönetim kurulu olarak tüm tecrübeleriyle oyuncak sektörüne hem yurt içi hem de yurt dışı piyasada daha fazla bilinirlik kazandırmak istediklerini söyledi.

Oyuncak sektörü yeni dönemdeki yönetimini belirledi. OYDER’e üye olan firmaların oylarıyla Raşit Akar, 79’a karşı 89 oyla başkan seçildi. Yeni OYDER Başkanı Raşit Akar, “Bir önceki yönetime bugüne kadarki hizmetleri için teşekkür ediyorum. Bu iş gönül işi, hizmet yarışı. Yeni dönemde yönetim kurulu olarak tüm tecrübemizle oyuncak sektörüne hem yurt içi hem de yurt dışı piyasada daha fazla bilinirlik kazandırmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye oyuncak sektörü kuruluşu Oyuncakçılar Derneği’nin (OYDER) Seçimli Genel Kurulu gerçekleşti. Raşit Akar ve yeni yönetimi OYDER’de seçimi kazandı. OYDER Başkanı Raşit Akar, yeni dönemde ses getirecek projelerle oyuncak sektörüne yeni bir hareket kazandırmak istediklerini vurguladı.

 

Hedef 90 milyon dolar

Oyuncak sektöründeki son durumu değerlendiren Akar, “Yeni dönemde oyuncak sektörünü daha da iyi seviyelere taşımak için ‘Türkiye Oyuncak Haftası’ düzenleyeceğiz. Planladığımız tüm etkinlikleri Ticaret Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz. Aynı zamanda ihracata yönelik de çalışmalarımız olacak. Yurt dışına ticari heyetler düzenleyeceğiz. Fuarlara katılım sağlayacağız. 2022 yılında sektör olarak 70 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2023 hedefimiz ise 90 milyon dolar. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımıza başladık.” dedi.

Sektörün birim ihracat değeri 4,5 dolar

Oyuncak sektörü olarak aksam parçaların ithalatındaki vergi oranlarından dolayı sorunlar yaşadıklarını da belirten Akar, bu noktada yapılabilecek düzenlemelerle ihracatta daha iyi noktalara geleceklerini söyledi.

Oyuncak sektöründe katma değerli ihracatı artırmak için de çalışmalar planladıklarını söyleyen Akar şunları aktardı: “Sektör olarak ihracattaki en önemli pazarımız Avrupa ülkeleri. Yeni dönemde ise İngiltere ve ABD’yi radarımıza aldık. Bu ülkelere düzenleyeceğimiz ticaret heyetleri ile ihracattaki payımızı artırmak istiyoruz. Sektör olarak birim ihracat değerimiz 4,5 dolar. Nitelikli üretimlerimiz ile bu rakamı üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz.”

 

Oyuncak sektörünün hem basılı hem de dijital ortamda en etkin yayını Toyuncak Dergisi olarak yeni Oyuncakçılar Derneği kuruluna başarılar diler ve sektörün daha iyi noktalara ulaşması için her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz.

 

Yeni OYDER Oyuncakçılar Derneği Yönetimi:

OYDER 2023-2025 DÖNEMİ

 

YÖNETİM KURULU ve DENETLEME KURULU

YÖNETİM KURULU ASIL ÜYE

 1. Akallı Oyuncak, Raşit Akar
 2. Can Oyuncak, Fatih Can
 3. Efe Oyuncak, Necati Uçar
 4. Furkan Oyuncak, Ali Yüksel
 5. Onur Puzzle, Nuri Onur Yıldırım
 6. Özbayraktar Oyuncak, Eyüp Bayrakdar
 7. Selay Oyuncak, Özdemir Aydın
 8. Uçar Oyuncak, Mine Uçar
 9. Universal Oyuncak, Ender Mıcık

 

DENETLEME KURULU ASİL ÜYE

 1. Aden Oyuncak, Erhan Güneş
 2. Arkerobox, İlker Vardarlı
 3. Zeon Oyuncak, Lütfü Karaduman

 

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYE

 1. Enhoş Oyuncak, Erdal Tüvar
 2. Akçicek Oyuncak, Abdulkadır Urkaç
 3. Oydaş Oyuncak, Ali Karataş
 4. Limon Oyuncak, Murat Ünal
 5. Prestij Oyuncak, Mehmet Karaman
 6. Yakamoz Oyuncak, Serkan Gül
 7. Öz-Ka Oyuncak, Kadir Karaman
 8. Güçlü Oyuncak, Necati Uğurluay
 9. Özgüner Oyuncak, Tacettin Özgüner

DENETLEME KURULU YEDEK ÜYE

 1. Can-Ali Oyuncak, Mehmet Çelik
 2. Kayyum Oyuncak, Suat Polat
 3. Dilay Oyuncak, Adil Özyiğit