Anasayfa » HABERLER » Oyuncak Yönetmeliği’nde yapılacak 7 temel değişiklik

Oyuncak Yönetmeliği’nde yapılacak 7 temel değişiklik

Türkiye, AB’de 2013 yılında yürürlüğe giren ‘oyuncak direktiflerini’ uygulamak üzere ‘Oyuncak Yönetmeliği’ni değiştirmeye hazırlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 11 ağır metal ile 55 alerjen kokuyu yasak kapsamına alıyor. Yeni yönetmelik hükümleri, Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren yapılacak denetimlerde, yeni yönetmeliğe aykırı tüm ürünler için toplatma kararı alınacak.”

03.05.2016 tarihli değişiklik; Avrupa Birliği’nde de satışı yasak olan; özellikle çocukların ilgisini çeken çizgi film karakterleri, oyuncaklar, tabancalar, saatler, telefonlar, müzik aletleri, araçlar, hayvanlar gibi nesnelere benzeyebilen veya eğlendirici özellikleri olabilen “olduklarından farklı görünen çakmakların” mahiyetleri itibarıyla ciddi risk oluşturduğu tespit edildiğinden 03.05.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmıştır. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Avrupa Birliği’nde 2013 yılından beri uygulamada olan oyuncak direktifine bire bir uyumlu yönetmeliği yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiklerini belirtti. Haberlere göre çocukların kullanımına sunulan tüm ürünlerin daha güvenli olması konusunda yeni kurallar getiriliyor. Adı oyuncak yönetmeliği olsa da bu kurallar, kırtasiye dahil çocuklarla ilgili tüm ürünleri kapsıyor.

Oyuncak Yönetmeliği’nde yapılacak 7 temel değişiklik ise şöyle:

1

1. Yeni yönetmelik kanserojen, mutajen ve üreme açısından toksik maddelerle ilgili kısıtlamalar getiriyor.

2

2. Çinko, bakır, bor, kalay, nikel gibi 11 ağır metal ile 55 alerjen kokuyu yasak kapsamına alınacak. Pastel, sulu, kuru boyaların içeriğinde de 8 olan ağır metal yasağı 19 metale çıkıyor.

3

3. Oyuncaklar çocukların burnuna, kulağına, nefes borusuna kaçmayacak şekilde tasarlanacak.

4

4.Çikolata, şeker, sakız gibi gıda ile birleştirilmiş oyuncaklar ‘ayrı’ paketlenecek.

5

5.Hijyen gerekçesiyle 36 aydan küçük çocuklara yönelik tüm oyuncaklar temizliğe uygun biçimde tasarlanıp üretilmiş olacak.

6

6.Sesli oyuncaklar, darbeli ve sürekli yayılan sesin maksimum değerleri açısından çocukların işitme bozukluğuna neden olmayacak şekilde tasarlanıp üretilecek.

7

7. Yeni şartlar, bebek arabaları, karyolalar, mama sandalyeleri, yürüteç ile kırtasiye ürünleri gibi bebek ve çocuk kullanım eşyalarının tamamını kapsayacak.

#Oyuncak #sağlık #yönetmelik #OyuncakYönetmeliği #7değişiklik