Anasayfa » HABERLER » OYDER’den kısa sürede müthiş performans

OYDER’den kısa sürede müthiş performans

Türkiye Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Genel Başkanı Raşit Akar son dönem yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Türkiye oyuncak sektörünün tek derneği olan OYDER’in birbirinden kıymetli üyeleri ve oyuncak sektörünün çok değerli mensupları, OYDER yönetimi olarak, yaklaşık 6 aylık bir süredir görevimizi layıkıyla yapma ve sektörümüz adına faydalı çalışmalara imza atma gayretindeyiz. Sektörümüz adına ilk organizasyonumuzu sektörümüzün çok büyük bir teveccüh göstererek, çok yüksek bir katılım sağladığı iftar organizasyonumuz ile gerçekleştirdik. Oradaki birlik beraberlik ve katılımcı sayısı inanın bizim için çok büyük bir güç oldu.”

 

Uzakdoğu kapıları tekrar açıldı

“2023 yılı gerek dünya gerekse ülkemiz için pek çok sıkıntılarla geçiyor.

Pandemi etkileri, ülkemizde yaşanan deprem felaketi, seçim öncesi belirsizlikler, finansa erişimde yaşanan sıkıntılar, Çin’de pandemi önlemlerinin sona ermesi, Çin kapılarının tekrar açılması, navlun fiyatlarının tekrar düşmesi, ihracatta genel manada yaşanan talep daralması, ülkemizde yaşanan yüksek enflasyonist ortam ve hemen hemen herkesin yaşadığı personel sıkıntısı ile 3. çeyreğe girmiş bulunuyoruz.

Ama her ne sorun olursa olsun, bizim gibi dinamik bir sektörün bu dertlerden de yüz akıyla, büyüyerek çıkacağından hiç şüphem yok.

Biz OYDER olarak, bu noktada sektörümüzün adını duyurmak adına gerek fiziki gerekse online olarak çeşitli aktiviteler yapma gayretinde olduk.”

İthalatçılarımızın sıkıntıları paylaşıldı

“Sektörümüzde İthalatçılarımızın ürünlerinde yaşanan gecikmeler gündemimizdeki en önemli konulardan oldu; test ve muayene sürelerinin uzun sürmesi, dosyaların uzun süre bekletilmesi bu gecikmelerden doğan sıkıntılar ve ithalatçılarımıza gelen ek maliyetlerin sektörümüze olan zararlarını İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü sayın Hayrettin YILDIRIM ile istişare ederek neler yapılması gerektiği hakkında bilgi alışverişinde bulunduk.”

Zuchex fuarında info standı ile sektör tanıtımı yapıldı

“Öncelikle EVSİD’in düzenlediği tamamen yurtdışı zincir marketlere yönelik düzenlenen fuar organizasyonunda info standımız ile yer aldık.

Ardından 14-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve gerek yurtdışı gerekse yurtiçinden çok önemli gıda dışı alım heyetlerinin yer aldığı Zuchex fuarında yine info standımız ile yer aldık. Standımızda OYDER üyelerimizden oyuncaklar sergilerken, sektör tanıtım filmimiz ve dernek logolarımız ve broşürlerimiz ile sektörümüzü ve derneğimizi ayrıca sektörümüzün fuarı olan ve Tüyap’ta, Tüyap ile birlikte düzenlediğimiz İstanbul oyuncak fuarının da tanıtımını yapma gayretinde bulunduk. Bu noktada özellikle yurtdışı ziyaretçilerinde önemli ve sevindirici geri dönüşler aldık.”

İstanbul Oyuncak fuarı çalışmaları son sürat devam ediyor

“Tüyap ile birlikte OYDER olarak düzenlediğimiz İstanbul Oyuncak Fuarı çalışmaları gerek Tüyap gerekse OYDER tarafında oldukça etkili bir şekilde devam ediyor. 2024 yılında da bölgemizin en önemli oyuncak ihtisas fuarı olan İstanbul Oyuncak fuarında gerek yerli gerekse yabancı ziyaretçi sayısını arttırmak ve sektörümüzün birbirinden kıymetli güzel ve emek barındıran ürünleri dünyanın her noktasındaki çocuklara ulaştırmak gayretindeyiz.”

 

Ankara’da çok önemli görüşmeler yapıldı

“Bu arada oluşturduğumuz ve her bir yönetim kurulu üyemizin başkanlık ettiği komitelerimizde sektörümüz adına çok önemli çalışmalara başladılar.

Örneğin mevzuat kurulumuz, Başkan Yardımcımız Ender Mıcık başkanlığında katma değerli ürünler için ülkemizde üretilmeyen aksam parçalar ile ilgili ithalat sürecini hızlandıracak askıya alma süreci ile ilgili bakanlık düzeyinde, Başkan Yardımcımız Sayın Özdemir Aydın Muhasip Üyemiz ve Fuar Kurulu Başkanımız Fatih Can ve Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyemiz Kadir Karaman ile Ankara’da çok önemli görüşmeler yaparak, aksam parçaların ithalindeki vergi yükü ve mevzuattan kaynaklanan sorunları ilgili mercilere ilk elden ilettiler.”

Paydaş STK’lar ile ilişkiler güçlendiriliyor

“Sektörümüz adına paydaş STK başkanları ile pek çok görüşmemiz oldu, bu görüşmelerde sektörümüz adına neler yapabilir noktasında pekçok çalışma ortaya çıktı, ortak satınalma organizasyonu ile yaptığımız işbirliği ile üyelerimize daha uygun akaryakıt, kargo hizmeti, ofis ve market alışverişlerinde daha uygun alım yapabilecekleri bir anlaşma yaptık ve üyelerimize duyurduk.”

 

Pekçok avantaj sunacak OYDER Kart

“OYDER kart ile ilgili firmalar ile görüşmelerimiz devam ediyor bu kart ile anlaşmalı hastane, otel, araç kiralama, restaurant ve kargo gibi hizmetlerde tüm üyelerimize ve çalışanlarına ekstra indirimler sağlamayı amaçlıyoruz.

İhracat noktasında İKMİB ile yaptığımız görüşmelerde belirleyeceğimiz hedef ülkeler için alım heyetleri oluşturacağız.”

 

Türkiye Oyuncak Haftası düzenlemek istiyoruz

“İç pazarı perakende ve toptancılarımız için Türkiye Oyuncak Haftası düzenlemek adına gerek STK’larda gerekse devlet nezdinde bir kamuoyu oluşturma gayretindeyiz, bu organizasyonumuzda oyuncağın önemini sektörümüzün büyüklüğünü ve oyuncak dünyamızı geniş kitlelere anlatarak, perakende satışı bazı etkinlikler ve aktiviteler ile arttırmak canlandırmak gayretindeyiz.”

 

Toy Bir etkinliği sektöre hareket katacak

“01-05 Kasım 2023 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek Toy Bir Satış Etkinliğinin sektörümüze güzel bir ivme kazandıracağını ve rekor bir katılım olacağını düşünüyorum. İnşallah bu yıl yurtdışı ziyaretçi noktasında da çok güzel katılımlar sağlanır diye umut ediyorum ve gerek katılımcı gerekse ziyaretçi tüm firmalara şimdiden hayırlı ve bereketli bir etkinlik olmasını diyorum.”

 

OYDER’in ismi TOYDER olacak

TOYDER Türkiye Oyuncakçılar Derneği ismini almak istiyoruz

“OYDER olarak özellikle sıkıntı yaşadığımız bir konu OYDER ismimiz bu konuda özellikle internette arandığımız zaman biz çıkmıyoruz. OYDER otomobil ile alakalı bir dernek çıkıyor, biz bu noktada zaten TOYDER olarak alınmış ve daha önce kullanılan bir adımız var ama TOYDER tek başına bir anlam ifade etmiyor. Madem sektörde tekiz, sektörümüzün tek derneğiyiz o yüzden biz de Türkiye Oyuncakçılar Derneği adını almak ve TOYDER’i Türkiye Oyuncakçılar Derneği olarak kayıt ettirip, kamuoyuna bu şekilde kendimizi daha net ifade etmek adına çalışmalara başladık. Bu biraz uzun ve prosedürü oldukça fazla olan bir süreç ama TOYDER Türkiye Oyuncakçılar Derneği bizlere en çok yakışan isim. TOYDER sürecini tamamladığımız zaman özellikle internet sitemiz ve sosyal mecralarda daha etkin olma gayretinde olacağız.”

 

Her görüş, öneri ve isteğinize açığız

“Bundan sonra bu şekilde aylık bültenlerimiz ile sizlere çalışmalarımız hakkında daha çok bilgi aktarıp sizlerden görüş, fikir ve öneri alma arzusundayız. Bu noktada her türlü görüş, öneri ve isteğinizi bana [email protected] mailinden ulaştırabilirsiniz.

Sektörümüz adına üye olmayan firmalarımızı da küçük ya da büyük tüm paydaşlarımızı derneğimize üye olmaya, birlikte daha güçlü olmaya davet ediyorum.

Herkese bol, bereketli işler dilerim.”

 

Raşit Akar

OYDER Genel Başkanı