Anasayfa » ENGLISH » Nita Toys hobbyinge daha fazla yatırım yapmayı ve birçok uluslararası markayı Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor

Nita Toys hobbyinge daha fazla yatırım yapmayı ve birçok uluslararası markayı Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor

Funko ve Iron Studios Türkiye Tek Resmi Distribütörü Nita Toys, Disney, Warner Bros. ve Cartoon Network gibi firmalar ile birçok projeye imza atıyor, aynı zamanda sektörde birçok perakende devi ile çalışmalarını sürdürüyor

Nita Dış Ticaret A.Ş., lisans dünyasında birçok marka ile iş birliği yapmak üzere kurulmuş ve ağırlıklı olarak tüketim malları alanında hizmet veren uluslararası bir ticaret şirketidir. Merkezi İstanbul’da bulunan firmanın Vietnam ve Tokyo’da temsilcilikleri bulunuyor. Nita Dış Ticaret A.Ş., Nita Toys markasıyla 2017 yılında oyuncak dünyasına giriş yaptı. Bünyesinde Hasbro, Giochi Preziosi gibi birçok markanın dağıtımını yapan firma, 2019 yılından beri de film karakterlerinden oyun karakterlerine, dizi oyuncularından müzisyenlere, sporculardan diğer tanınmış kişilere kadar geniş skalada ürettiği pop figürleriyle tüm dünyada rağbet gören Funko markasının Türkiye Distribütörü olarak faaliyetlerine devam ediyor. Disney, Warner Bros. ve Cartoon Network gibi firmalar ile birçok projeye imza atan firma, aynı zamanda sektörde birçok perakende devi ile çalışmalarını sürdürüyor. Nita Toys CEO’su Atanur Dikmen, faaliyetleri ve sektör ile ilgili sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

Merhaba Atanur Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Firmadaki pozisyonunuz nedir?

Merhabalar, öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler. İlk ve orta okulu Şişli Terakki Lisesinde okuduktan sonra önce İstanbul Turizm Otelcilik, ardından Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdim. Çalışma hayatıma çeşitli turizm acentelerinde çalışarak başladıktan sonra Hollanda menşeili Abn-Amro Bank’ta yatırım bankacılığı alanında belirli rollerde çalıştım.

Daha sonra Bureau Veritas Fransız menşeili uluslararası test, sertifikasyon ve inspection alanında faaliyet gösteren
firmada Finans Direktörü olarak çalışmaya başladım. En son Genel Müdür ve bölge direktörü olarak uzun yıllar çalıştıktan sonra (Türkiye, Afrika ve Doğu Avrupa) profesyonel hayatıma 2014 yılında noktayı koydum. 2016 yılında Nita A.Ş.’nin kurucu ortağı olarak tüketim mallarına hizmet etmek adına yeni bir yolculuğa başladım. Kurulduğu günden beri büyüyen organizasyonumuzun CEO görevini üstlenmiş bulunuyorum.

Nita Toys olarak kuruluş hikâyenizden kısaca bahseder misiniz?

Tüketim malları alanında faaliyet göstermek adına kurduğumuz Nita Toys markamız sektörde farklılaşmak adına popüler kültürün en önemli markası Funko’nun bölgedeki distribütörü olmuştur.

1100’DEN FAZLA LİSANSI OLAN FUNKO’NUN TÜRKİYE VE BÖLGE ÜLKELERİ DİSTRİBÜTÖRÜ

Büyük bir grubun bünyesinde yer alıyorsunuz. Grubunuz hangi ülkelerde ne gibi faaliyetler yürütüyor?

Funko dünyanın en büyük lisanslı koleksiyon ürünlerini üreten ve satan markasıdır. Bünyesinde 1100’den fazla lisansa sahip olan Funko’nun yaklaşık 5 seneden beri Türkiye ve bölge ülkelerinin distribütörlüğünü yapıyoruz.

Bünyenizde yer alan ürün grupları, lisanslar, figürler ve distribütörü olduğunuz markalar hakkında bilgi verir misiniz?

Funko’nun Pop dediğimiz koca kafalı sevimli figürleri dünyanın şu an için en önemli koleksiyon ürünlerinden biridir. Anahtarlık, oyunlar diğer kategorilerimizi oluşturur. Funko’nun yanı sıra Iron Studios ve Cable Guy markalarımızın da distribütörlüğünü yapıyoruz.

Funko Disney’in global pazardaki en büyük ortağı olduğu için Disney ile birçok projeye imza atıyoruz. Disney Plus ile daha fazla tüketicinin ilgisini çekeceğimizi biliyoruz. Warner Bross, Netflix ve HBO ve Amazon Prime’la da bir çok ortak proje yönetiyoruz.

Ürünlerinizi Türkiye’de son tüketiciye nasıl ulaştırıyorsunuz?

Ürünlerimizi direkt olarak mağaza zincirleri ve ulusal kanallar vasıtası ile tüketicilere ulaştırıyoruz. Öte yandan bir çok market place ve Amazon gibi online kanallarda ürünlerimiz satılıyor.

Özel müşterilerimize nitatoys.com üzerinden satış yapıyoruz.

Yurt içi piyasasına ürün sunarken aradığınız özellikler nelerdir?

Öncelikle markaya değer vermeli ve koleksiyon ürünlerimizi doğru konumlandırmaları bizim için çok önemli.

Her mağazada olmak gibi bir hedefimiz hiç yok. Müşterilerimiz zaten ürünlerimizi belirli yerlerden almakta ve bunu keyifle yapmaktadır.

Sektörde kendi alanınızda hangi konumda olmayı hedefliyorsunuz?

Sektörde nis pazara hitap eden tek markayız. Ürünlerimizi klasik oyuncak kanalının dışında da satabildiğimiz ve konumlandırdığımız için farklı bakış açıları getirip birçok alana hizmet verebiliyoruz.

HER HAFTA 20 YENİ ÜRÜN

Nita Toys olarak oyuncak sektöründe sizi farklılaştıran ve öne çıkaran prensipleriniz nelerdir?

Nita Toys figür dünyasının lisans alanındaki lider markasıdır. Ürünlerimiz hiçbir zaman oyuncak olmadığı için insanların eğlendiği ve koleksiyon değerini arttıran keyif ürünü olarak tanımlayabiliriz.

En önemli özelliğimiz her hafta yaklaşık 20 yeni ürünü nitatoys.com üzerinden online satışa açıp müşterilerimize duyurmak diyebiliriz.

2021 yılı gerek ciro gerek proje ve faaliyetler anlamında nasıl geçti?

2021 yılı her türlü pandemi ve dünya genelinde yaşanan ciddi ham madde artışlarına rağmen şirketimiz için başarılı geçti diyebiliriz.

2022 yılı hedef ve projeleriniz nelerdir?

2022 yılında Anadolu’da daha fazla büyümek ve bölgesel pazarda bilhassa Doğu Avrupa ve Türkî Cumhuriyetlerde ürünlerimizi daha da fazla sergilemek ve dağıtmak istiyoruz.

Dünyanın ve ülkemizin zorlu günlerden geçtiği savaş ve pandemiyi bitirme çabası içinde bulunduğumuz bu süreçte, nasıl bir strateji ile ilerlemeyi planlıyorsunuz?

Online satış hayatımızın en önemli parçası. Tüm dünyada satışların online kanallarda arttığını görüyoruz. Bir mağaza açma düşüncemiz zaten var.

Bilhassa popüler kültürün en önemli bir parça olduğunu ve hobbying dediğimiz kategorinin ciddi bir şekilde geliştiğini gördüğümüz için bu alana daha fazla yatırım yapmayı ve bir çok uluslararası markayı Türkiye’ye getirmeyi ve tüketicimiz ile buluşturmayı planlıyoruz.

HER GÜN YENİ BİR POST

İnternet satışları ve sosyal ağlar konusunda çalışmalarınız var mı?

Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası ve doğru kullanıldığı sürece çok önemli bir araç. Nita Toys’un yaklaşık organik olarak büyüyen 10 bin civarında instagram’da takipçisi bulunmakta. 7’den 70’e bir çok markanın figürleri zaten bünyemizde olduğu için herkese uygun bir karakter koleksiyonumuzun bir parçası.

Her gün yeni bir post paylaşmak, Tiktok ve LinkedIn gibi mecralarda da doğru yönetimi sağlamak her zaman bizlere fayda sağlıyor.

Katıldığınız fuarlar ve etkinlikler hakkında bize verebilir misiniz? Sizce pandemide fuarlar yapılmalı mı?

Nita Toys olarak Almanya, Hong Kong, İngiltere ve Amerika’da sektörün önde gelen fuarlarına ana şirketimiz Funko ile beraber katılıyoruz.

Pandemi şartlarında bir çok fuar yapılamadı ama yavaş yavaş insanların fuarları özlediğini ve aynı zamanda eskiye dönüşün yaşandığını görmekteyiz. Fuarların sektöre ciddi faydası bulunmakta ve her zaman mümkün olduğunca yapılmalıdır.

KONSİNYE ÇALIŞMA EN BÜYÜK PROBLEM

Sektörde genel anlamda yaşadığınız sıkıntılar ve bunlara sizin çözüm önerileriniz nelerdir?

Sektörde gördüğüm bilhassa büyük markaların konsinye çalışmak istemesi ve bir çok markanın bu sistemin içerisinde buna fazla ses çıkarmaması bana göre en büyük problem bu. Konsinye Avrupa’da yaklaşık 20 sene evvel kullanılan tamamen perakendeciyi koruyan bir sistemdi fakat son 10 senedir artık uygulanmıyor. Pandemi surecinde Nita Toys olarak konsinye çalışmayı bıraktık. Umarım sektörde artık bu şekilde çalışıp ileriye daha emin adımlarla ilerler.

Ticaret Bakanı ile görüşme yapsanız, neleri dile getirmek isterdiniz?

Uzun yıllar işlerim gereği sivil toplum örgütlerinde belirli kurullarda görev aldım ve her zaman söylediğim, ülkemiz genç nüfusu ve yetenekli özverili çalışma ile tüketim alanında sektörde ciddi anlamda uluslararası markaların üretim üstü olmalıdır. İthalat büyümeye yardımcı olur fakat gerçek büyüme üretim ve ihracat ile olur.

Devletimizin bu konuda gerekli desteği sağlayacağına inanıyorum. Bilhassa oyuncak sanayi bölgelerinin çeşitli şehirlerimizde kurulmasını görmek istiyorum.

HEDEF 5 SENE İÇİNDE 1 milyar USD’LİK İHRACAT OLMALI

Türkiye’de oyuncak sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Büyümeye açık bir sektör. Dünya oyuncak pazarı 65 milyar USD seviyesinde ve düşünün ki Türkiye bu pazarda yok denecek kadar az. Bu konuda sektör temsilcilerinin artık ortak bir paydada buluşması ve geleceğe yönelik stratejileri belirlemesine ihtiyaç vardır.

Hedef 5 sene içinde 1 milyar USD’lik ihracat yapmak olmalıdır.

DÜNYA PAZARLARINA YÖN VEREN BÜYÜK MARKALARLA ÇALIŞMAK

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesaj veya önemine binaen eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Daha fazla ortak paydada buluşmak ve gerekli hedefler için el birliği ile çalışmak gerekiyor. Birçok büyük markamız öncelikle hem bölgesel pazarlara açılmalı hem de dünya pazarlarına yön veren büyük markalarla çalışmak için yol haritasını belirlemelidir.