Anasayfa » HABERLER » NewToys’tan yeni kitaplar

NewToys’tan yeni kitaplar

NewToys Ar-Ge ekibi anaokulu ve ilkokul seviyesinde “Derin Zekâ 1” ve “Derin Zekâ 2” isminde iki adet yeni kitap çıkardı.

Gün geçmiyor ki NewToys yeni bir ürünle karşımıza çıkmasın. Türkiye’nin ilk yerli zekâ oyuncakları firması kendine özgün tasarımlarına bir yenisini daha ekledi. Zekâ oyunlarının faydalarının bilimsel olarak kanıtlanması ve ülkemizde bu bilincin gerek eğitimciler gerekse aileler tarafından benimsenmesi bu alanda yer alan ürünlere olan talebi artırdı. Milli Eğitim Bakanlığının okullara seçmeli ders olarak “Zekâ Oyunları Dersi”ni koyması sonucunda bu alanda okullarda materyal gereksinimine ihtiyaç duyuldu. İşte bu artan talebe en iyi şekilde cevap vermek için sıkı ve yoğun bir çalışma içerisinde olan NewToys Ar-Ge ekibi anaokulu ve ilkokul seviyesinde iki adet kitap çıkardı.  “Derin Zekâ 1” ve “Derin Zekâ 2” NewToys’un yeni kitapları.

Kitapları incelediğimizde NewToys’un zekâ oyunlarındaki başarı ve tecrübelerini yayın hayatına aktararak bu alandaki farkını ortaya koyduğunu söyleyebiliriz. Kitapları diğerlerinden ayıran belirgin özellikler hemen dikkati çekiyor. NewToys kitapları test ve ders havasından çıkartarak eğlenceyi ön plana çıkarmış bu da çocukların kitaplara olan bakışını değiştireceği kanaatindeyiz. Kitaplarda göze çarpan bir başka hususta çocuğun zekâ gelişiminin yanı sıra dikkat geliştiren, el kaslarının gelişimine katkı sağlayan, renk kavramını öğreten, duygu farkındalığı kazandıran, yazarak ve çizerek kendini ifade edebilme fırsatı veren ve görsel hafızayı çalıştıran etkinliklerin yer alması. Derin Zekâ 1 ve Derin Zekâ 2 kitapları anaokulundan ilkokul çocuklarına kadar geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Çocuğun etkinlikleri tamamladığı süreyi gözlemleyerek çocuğun zekâ, beceri ve yaş farkları hakkında bilgi edinebiliyoruz.

Çocuğun gelişimini anbean gözlemleme

Kitaplarda teknolojiden de mümkün olduğu ölçüde faydalanılmış. Kitapta yer alan her etkinliğin cevap anahtarını o sayfada yer alan QR kodunu okutarak anında internet sitesinden kontrol edebiliyorsunuz. Öte yandan etkinliklerde bulduğunuz sonuçları ve tamamlama sürenizi web sitesine yükleyebiliyorsunuz. NewToys ekibi bu toplanan verilerin ilerdeki projelerde ve kitabın gelecek baskılarında kendilerine ışık tutarken çocukların ise genel seviyede çocukların içinde bulundukları durumu gözler önüne sereceğini ifade ediyor. Kitapların son bölümlerinde ise veli ya da eğitimcinin çocuğun etkinliklerini takip edebileceği bir plan ve bu planlara uyulması halinde ödül olarak sunabileceği boyama alanlarına yer verilmiş. Bu da çocuğun gelişimini anbean gözlemlememize olanak sağlıyor.

Kitaplar hakkındaki incelememizin ardından NewToys ekibine gelecek dönemde bizleri ne gibi ürünler bekliyor diye sorduk. NewToys ekibi çok yakında “Bir İşlem” adında bir bulmaca kitabının piyasaya çıkacağını ürünün tamamlanma aşamasında olduğunu söyledi. Bizi en çok heyecanlandıran ise bu kitaptan sonraki hedeflerinin oyun materyallerini ve kitabı bir araya getiren çok farklı bir çalışma içerisinde olduklarının müjdesini vermeleriydi. Kendileriyle her söyleşimizde bizi eğlendirip heyecanlandırırken bir sonraki ürün içinde merak içine sokabiliyorlar. Kendilerini tebrik edip, başarılarının devamını diliyoruz.

 

#NewToys #DerinZekâ #yenikitap #kitap #çocuk #gelişim