Anasayfa » RÖPORTAJ » NewToys: “Öğrenmenin en etkili ve en eğlenceli yolu: oyun”

NewToys: “Öğrenmenin en etkili ve en eğlenceli yolu: oyun”

Türkiye’nin en özgün Zekâ Oyunları üreticisi NewToys Zekâ Oyunları Eğitim Danışmanı İbrahim Halil Demir’le 2016 yılı çalışmaları ve gelecek dönem projeleri hakkında sohbet ettik. Tamamen yerli sermaye ve kendi tasarımları ile ithalatın esiri haline gelmiş oyuncak sektörüne renk katmaya devam ediyor. Çocukluğun vazgeçilmez bir parçası olan “oyun ”un öğrenmenin en etkili ve en eğlenceli yolu olduğuna inanmış. Tasarladığı her oyuna çocukların zekâ ve beden gelişimlerine, eğitimlerine katkıda bulanacak kazanımlar eklemeyi kendine prensip edinmiş.

Hocam çok klasik bir soru ile başlamak istiyorum, neden ısrarla zekâ oyunları?

“Zekâ oyunlarına olan ilgim çok küçük yaşlarda hobi olarak başladı. Belki de bana matematiği sevdiren. Matematiği meslek olarak seçmeye yönlendiren de zekâ oyunlarıdır. Hayatım boyunca zekâ soruları, bulmacalar ve oyunlar beni hep eğlendirmiştir. Öğretmenliğin vermiş olduğu topluma faydalı olma, birikim ve tecrübelerimi gelecek nesillere aktarma isteği, bana kendime “Neden ben zekâ oyunları tasarlamıyorum?” sorusunu sormama vesile oldu. Ve böyle çıktım yola.”

Peki sizin ürünlerinizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

“Zekâ oyunlarının toplumumuzda hak ettiği değeri görmediği kanaatine vardım. Yeni tanıştığım insanlara zekâ oyunları tasarladığımı bahsettiğimde “He satranç gibi şeyler mi?” gibi tepkiler alıyordum. Evet, maalesef toplumumuzda zekâ oyunlarıyla alakalı “zor”, “anlaşılması güç”, “sıkıcı” gibi önyargılar var. Ben öncelikle oyunlarımda bu önyargıyı kırmak için uğraşlar verdim. Gerek oyunlarımızın ambalajlarında gerekse içeriklerinde akıl oyunlarının eğlenceli yönlerini ön plana çıkarmaya çalıştım. Bizim oyunlarımızı oynayan çocuklar her şeyden önce çok eğleniyorlar, çok güzel vakit geçiriyorlar. Bu da çocuklarımıza oyunların içinde onlara faydalı olacak kazanımları vermemizi kolaylaştırıyor. Tamamen yerel bir işletme olan NewToys Zekâ Oyunları, kendi kültürümüzde yer almış ya da geleneklerimizden esinlenerek tasarladığım oyunlara çok değer verdi. Eğitim camiasından, veliler ve çocuklardan aldığımız olumlu tepkiler bizim kalite ve farkımızı ortaya koydu diyebilirim.”

Peki İbrahim Bey yeni sezonda bizleri neler bekliyor?

“Bütün eğitim camiası tatilde sezon yorgunluğunu atarken, ben ve ekip arkadaşlarım da boş durmadık ve onlara yepyeni, birbirinden eğlenceli, öğretici oyunlar hazırladık. Sorti, Quick Math ve Harika Sayılar bu sezon çıkan yeni oyunlarımız.”

Bu sezonun amiral oyunu Sorti hakkında neler söylemek istersiniz?

“Günümüz koşullarında çocuklarımıza yeterli vakti ayıramıyoruz. Onların eline bir tablet, telefon ya da bilgisayar vererek başımızdan savarak çok büyük bir yanlış yapıyoruz. Bu teknolojik ürünlerde ne yaptıklarını takip edemediğimiz gibi bu ortamlarda oynadıkları oyunlar onları sadece asosyal bireyler haline getiriyor. Ebeveyn ve eğitimcilerimize tavsiyem “Sorti” ye mutlaka sahip olsunlar. Ve çocuklarına oyalanmaları için sorti bulmacalarından birini hazırlayıp önlerine koysunlar. Böylece çocukları tek başına olsa bile kaliteli vakit geçirmiş olacaktır. Sorti de 480 adet farklı bulmaca mevcut. Plastik şekiller kitapçıktaki gibi platforma dizilir. Şekiller yerinden kaldırılmadan sadece ileri, geri, sağa ve sola hareket ettirilerek, kırmızı şekil, platformdaki çıkış noktasından çıkarılmaya çalışılır.”

Yavrularımız bu oyunda ne gibi kazanımlar elde edecekler?

“Sorti oyununu oynayarak çocuklarımızın mantık yürütme, problem çözme, plan yapma becerileri gelişecek. Mümkün olan en az hamle ile ya da mümkün olan en kısa zamanda problemi çözmeye çalışmak ise onları hızlı düşünmeye, odaklanmaya ve strateji geliştirme sevk edecek. Ve tabii ki en önemlisi bütün bu kazanımları elde ederken çok eğlenecekler.” Hocam bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

#Türkiye#ZekâOyunlarıÜreticisi, #NewToys, #ZekâOyunları, #EğitimDanışmanı, #İbrahimHalilDemir, #2016yılıçalışmaları, #gelecekdönem,  #projeler, #röportaj, #Sorti, #amiraloyunu, #oyun