Anasayfa » HABERLER » Necotoys zengin ürün yelpazesiyle büyüyor

Necotoys zengin ürün yelpazesiyle büyüyor

28 yıldır oyuncak sektöründe sağlıklı ve kaliteli üretim hedefi doğrultusunda ilerleyen Necotoys, 2020 yılı yeni ürün koleksiyonlarını Nisan ayında piyasaya sundu.

Oyuncak sektöründe yenilikler nelerdir?

Tüm dünya oyuncak pazarında son üç yıldan bu yana yeni trendler oluştu. Sürpriz oyuncak, deneyle keşfetme, kodlama ve programlama üzerine geliştirilmiş ürünler sektöre çok yenilik getirdi.  Necotoys bu trendleri yakından takip ederek dünya markalarının ürünlerini Türkiye oyuncak pazarına sunuyor.

Oyuncak sektörünün gelişmesi için ilk aklınıza gelenler nelerdir?

Devlet büyüklerimiz çocuğun hayatında oyun ve oyuncakların önemini kabul ederek, alacakları tüm ekonomik kararlarda bunu dikkate almalılar. Bunun yanı sıra ebeveynlere oyuncağın eğlenceden çok, bir eğitim aracı olduğunun kesinlikle anlatılması ve bu konuda bilinçlendirilmeleri için çalışmalar yapılması gerekir. Unutmayın ki Türkiye oyuncak satın alımında dünya sıralamasında çok gerilerde bulunuyor.

Bir diğer konu ise; üretici ve ithalatçıların rakip değil, birbirini destekleyen ve ayrılmaz unsurlar olduğunun kabul edilmesi gerekir. Üretici ve ithalatçı olmadan sektörün yaşaması imkansız.

Necotoys’un 2020 yılında lisans yatırımı oldu mu?

Pelüş ürünlerin yurt içi üretimi ve ithalatı konusunda sektörün öncü firması olarak National Geografic – FOX firması ile anlaşma imzaladık. Dünyada National Geographic pelüş oyuncak lisansında 2. üretim hakkı şirketimize verildi. Ayrıca STEAM-KODLAMA ile ilgili bu marka altında farklı ürünler geliştiriyoruz ve bu yılın ikinci yarısında bu ürünleri satışa sunacağız.

Necotoys hangi markaları pazara sunuyor?

Necotoys bildiğiniz gibi oyuncak sektörüne yön veren birçok markanın uzun yıllardır distribütörlüğünü yapmaktadır.

Bu markalar: Maisto, Silverlit, Knex, Hex Bug, Cubic Fun, Headstart, Emco, Beverlyhills, Zuru, Jakks Pasific gibi kendi kategorisinde dünya devleridir.

2020 yılında distribütörlüğünü yaptığımız dünya markalarına Moose, Skyrocket , Bauer, Cic Kit, Gigo, Ypernova, Prime3D, 4M gibi çok önemli markalar eklenerek ürün çeşitliliğimizi artırdık.

Yeni markalar ve ürünler için tanıtımınız var mı?

2020 yılı ürün tanıtım fuarımızı Nisan ayı içerisinde Merkez binamızda bulunan showroom da gerçekleştirdik.

Bu tanıtımda 1. ve 2. dönem ürünlerini içeren yeni kataloğumuz tüm oyuncak sektörüne dağıtıldı. Bu tanıtımda 2020 yılı yenilikleri özel bölümlerinde sergilenerek sunumları yapıldı.

2020 yılı ilk dönemde yeni çıkan ürünleriniz nelerdir?

Ocak ayı ortalarında Blume sürpriz bebeklerini piyasaya sunduk. Bu ürün 2019 yılının 2. yarısında diğer ülkelerde satışa çıktı ve büyük başarı yakaladı. 2019 Las Vegas ve 2020 New York oyuncak fuarında en hit ve en özel ürün ödülünü aldı.

Şubat ayı sonunda ise Moose firmasının Capsule Chix bebekleri piyasaya sunuldu.

Yıl içerisinde tüm yenilikleri ile reyonlarda yerlerini almaya devam edecekler.

Silverlit markasının yeni ürünlerinden olan Tiny Furries de yine bu yılın başından itibaren satışta ve çok beğenildi. Bu yılın içerisinde Tiny Furries ailesine yeni ürünler eklenecek ve tüm yıl boyunca reklam desteği ile satışlarına destek verilecek. Mayıs ayı içerisinde ise erkek oyuncak kategorisinde çok önemli bir ürünü pazara sunacağız.

Tüketicinin ürünleri tanıması için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bu yıl içerisinde 25 farklı üründe televizyon ve reklam desteği, 50’den fazla üründe ise Youtube ve sosyal medya üzerinden tanıtım desteği verilecek. Birçok ürünümüz için mağaza içi reyon çalışması ve mağaza vitrin çalışmaları da yapılıyor.

Yılın 2. yarısında ise bazı ürünlerimiz için alışveriş merkezleri ve mağaza içlerinde promotör eşliğinde tanıtımlar gerçekleştirilecek.

Bu yıl “Animals of the World” markamızın ürünleri için hayvanat bahçeleri ile birlikte çapraz kampanyalar yapacağız. “Animals Of The World” marka pelüş ürünlerimizden  satın alan miniklerin hayvanat bahçelerine ücretsiz girişlerini sağlayacağız.

 

2020 yılı hakkında sektör olarak düşünceniz nelerdir?

2018 yılında gerçekleşen döviz oranlarının artışı sonrası 2019 yılı yorucu bir yıldı; geçen yılbaşında sektöre getirilen ek vergi özellikle ithalat yapan ve üretimleri için hammadde getiren firmalarımıza ciddi derecede zarar verdi. 2017-2020 yılı arasında neredeyse %50 ithalat rakamı geriledi, adet bazında perakende tarafında da ciddi oranda düşme söz konusu. 2020 ticari olarak daha hareketli ve yenilik olarak da geçen yıla nazaran daha başarılı başladı. Malumunuz Global etkileri olan Corona virüsü ile ilgili olarak kritik bir süreçten geçmekteyiz. Bu sürecin ne kadar süreceği ve nasıl son bulacağı henüz bilinmemektedir. Ancak tam olarak Çin tatili döneminde yüksek seviyeye ulaşan salgın virüs; yurt dışı üretimleri ve sevkleri aksatacaktır. Özellikle Nisan-Haziran döneminde gelmesi planlanan ürünlerde gecikme yaşanacaktır. İnşallah sağlıklı ve huzurlu yaşama en kısa sürede geçeriz.

Bu olumsuzluğa rağmen 2020 yılının geçen yıla göre daha iyi olacağını düşünüyor, yatırımlarımıza devam ediyoruz. Özellikle yılın ikinci döneminde ticaretin çok daha canlı olacağına ve oyuncak sektörünün kaybettiği ivmeyi tekrar yakalayacağına inanıyorum.

#necotoys #yenilik #yakupkireçci