Anasayfa » SEKTÖR » Neco Toys başarısını hem Avrupa’da hem de dünyada kanıtlıyor

Neco Toys başarısını hem Avrupa’da hem de dünyada kanıtlıyor

xxxxNeco Toys genel müdürü Yakup Kireçci’den 2014 Spielwarenmesse Nürnberg Oyuncak Fuarı değerlendirmelerini aldık.

Neco Toys, Türkiye’de birçok lisanslı markanın ve karakterin ürünlerini üreten bir firma. Aynı zamanda da 20’den fazla dünya markasının Türkiye distribütörlüğünü yürütmekteyiz. Bu firma ve markalara örnek vermek gerekirse ; Maisto, Toystate, MegaBloks, Rubies, Wiltech… Kendi üretimimizle ilgili olarak Türkiye dışında Almanya Numberg fuarına katılmayı her zaman istiyorduk. Ancak kendimize göre belirlediğimiz bazı kıstaslar vardı. Bunların gerçekleşmesini bekledik. Bunlar; istediğimiz bölümde ve istediğimiz metrekarede bulunmaktı. Çünkü birçok ürün yelpazemiz var. Bu yıl bunlar gerçekleşince, bu durumu değerlendirdik ve şu anda diğer oyuncak sektöründen Türkiye’den katılan farklı oyuncak kategorilerde olan firmaların yanında burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Alan bakımından şu anda Türkiye’den katılan firmaların en büyük metrekaresinde standa sahibiz. Herkes tarafından ürünlerimizle ilgili aldığımız geri dönüşler çok hoş, bir çok firma ister Almanya’da bulunan yerel firmalar veya farklı ülkelerden gelen misafirler, standımıza girdikten sonra Türkiye’den bir firma olduğumuzu duydukları zaman şaşırıyorlar. Böyle bir çeşit ve kalite beklemediklerini beyan ediyorlar. Yanlış düşünüyorlar ve biz firma olarak bunu yanlış düşündüklerini kanıtladığımız için memnunuz.

İlk kez katılmamızdan dolayı dünya piyasası bizi ilk defa gördü. Ürünlerimiz büyük bir ilgiyle karşılandı. Bu fuar neticede hem bir show, hem de bir reklam. Neler yapabildiğimizi ve neler yapabileceğimizi Türkiye’de kanıtladık. Şimdi de mümkünse hem Avrupa’da hem de dünyada kanıtlamak için buradayız. Allahü teâlâ izin verirse bunu kanıtlayacağız.”

Ürünler

“Fuarda sergilediğimiz ürünlerin pek çoğu ilk defa burada sergileniyor. Türkiye pazarında da sergilenmedi. Bu fuardan sonra Türkiye pazarı için de tanıtım yapacağız.”

Hedefleri

“Neco Toys Türkiye’deki hedeflerini zaten tutturmuş durumda. En büyük hedef başarmak değil bu başarıyı koruyabilmek. Yurt dışı hedefimiz ise, kısmetse Türkiye markasını hem de Neco Toys markasını birçok ülkede reyonlarda tezgâhlarda gösterebilmek ve bunu kanıtlayabilmek. Şu ana kadar aldığımız izlenimler doğru yolda gittiğimizi gösteriyor. İnşâAllah sonucu da verimli olur.”

“ÖNCELİK ÜLKEMİZ, TÜRKİYE.”

İhracat, dövizin artışı “Yurt dışına kayda değer miktarda ihracatımız yakın geçmişe kadar yoktu; ancak bugünden itibaren ciddi artışların olacağı sinyalini almış durumdayız. Üretimimizin %80’i yurt dışında gerçekleşmekte ve Türkiye pazarına sunulmaktadır. Bundan dolayı da dövizin artışı bizi ciddi olarak etkiliyor. Şu an hala biz iç piyasada maalesef 1.90 kurunu kullanmaktayız. Bu da şirketimize anormal derecede bir yük getirmektedir. Yurt dışına satışla alakalı baktığımızda, dövizin yükselmesi Türkiye’deki üretimlerimiz açısından bir avantaj; Ama bunu biz böyle görmüyoruz. Türkiye için doğru olan döviz artış oranı ne ise o olsun. Bizim satışlarımızı sağlamak adına dövizin artması ya da düşmesi bizim tercihimiz değil. Öncelik ülkemiz, Türkiye.”

Fuarlar

“2014 yılında yurt dışı olarak Rusya Fuarı’na katılacağız. Şu an görüşmekte olduğumuz farklı ülkelerde birkaç fuar daha var. Onlarla ilgili son durumları netleştireceğiz. Ancak Türkiye’deki hem oyuncak hem de kırtasiye fuarlarına katılmaya devam ediyoruz.

Bunun yanısıra da bünyemizde yeni eklenmiş yerli karakterler var. Gösterdiğimiz başarıdan dolayı da yeni karakterlerin sahipleri ve lisans ofisleri bizimle direk irtibata geçip, onların da karakterlerini üretip, piyasaya sunmamızı istiyorlar. Bu da gurur verici bir durum. Bununla ilgili olarak ta son sinemalarda oynayan ve şimdi çizgi filmi başlayacak olan ‘Ayaz’ karakterinin lisans hakları, şu an yayında olan ‘Leliko’ hakları da bünyemize eklendi. Bir yandan da Köstebekgiller diye çok revaçta olan bir lisansımız var ki o da yakında piyasaya girmiş olacak. Malumunuz, Pepee çok değerli bir yerli karakterimiz ve ilk defa yapılan yerli karakter oldu. Pepee aynı zamanda bir çok çizgi film üreticisi için bir yol açmış oldu. Yakında bu lisansımızda da yine birçok yeniliklerle Türkiye piyasasında olacağız.”

2014 yılında Türkiye pazarında Disney, Barbie, HotWeels, Şirinler, IceAge, Pepee, Leliko, Ayas, Köstebekgiller, Sizinkiler, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor lisanslı ürünleri ile pazarda olacağız.

Son olarak…

“Her şey Türkiye için. Tabiki kendi markamızın ve firmamızın gelişmesi içim çaba harcıyoruz. Ama yurt dışı fuarlarında Türk katılımcı olarak bulunmak bize çok ciddi gurur veriyor. Umarım Türkiye’den katılan firma sayısı çok daha artar, bizim gibi farklı firmalar da buna teşebbüs ederler ve gelecekte bu fuarda Türkiye bölümü açılır. Birçok Türk firması bir arada bulunur, gururla bayrağımızı sallarız.”